Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք | Արդար դատաքննության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան | Նորություններ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացված գանգատի արդյունքնում սպանության մեջ մեղադրվող Վլադիմիր Խանդամիրյանը, որ մինչև դատարանի վճիռը կալանքի տակ էր պահվել, 2020 թ․ մայիսին ՀՀ Կառավարությունից ստացավ 2300 եվրո փոխհատուցում։
Վ․ Խանդամիրյանի իրավունքների պաշտպանությունը ՀՔԱՎ փաստաբան Արայիկ Զալյանն ստանձնել էր դեռևս 2017 թ․-ից և միջնորդել դատարանին ավելի մեղմ խափանման միջոց կիրառել։ Սակայն ինչպես Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը, այնպես էլ վերադաս դատարանները կալանքի որոշումն անփոփոխ էին թողել։
Դեռևս վերաքննիչ բողոքում Արայիկ Զալյանը նշել էր, որ բացի նրանից, որ Վ. Խանդամիրյանին մեղսագրվող հանցագործությանը նրա առնչությունն ապացուցող հանգամանք քրեական գործում առկա չէ, առկա չեն նաև ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի դրույթներով սահմանված հիմքերը, որոնք անհրաժեշտ են կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու որոշում կայացնելու համար: Վ. Խանդամիրյանը չի խուսափել քննությունից. նախ ոստիկանություն է ներկայացել ինքնակամ, ապա ոստիկանության կանչով, որից հետո էլ ձերբակալվել է: Կալանքի մասին որոշում կայացնելիս դատարանը հաշվի չէր առել ինչպես նրա անձը բնութագրող հանգամանքները, այնպես էլ կնոջ և երկու մանկահասակ երեխաների՝ իր խնամքին լինելու հանգամանքը, ընտանիքի կենցաղային պայմանները:
Խափանման միջոց կալանքը գրավով փոխարինելու միջնորդությունը ևս անհիմն էր մերժվել, ինչը թույլ էր տալիս պնդելու, որ դատարանը կամայական որոշումներ է կայացնում։
Արայիկ Զալյանը 2018-ին Եվրոպական դատարան էր դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ (Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք) և 6-րդ հոդվածների (Արդար դատաքննության իրավունք) խախտման հիմքով։
ՄԻԵԴ-ը գանգատը կոմունիկացրել և ստացել էր ՀՀ Կառավարության առաջարկը՝ հաշտությամբ լուծելու մասին։ ՀՀ Կառավարությունն ընդունել էր, որ խախտել է Վ․ Խանդամիրյանի ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքը և առաջարկել էր պատճառված վնասը փոխհատուցել 2300 եվրոյի չափով։ Դիմումատուն 2020 թ․ մայիսին ընդունել էր առաջարկը և արդեն ստացել է փոխհատուցումը։
Հատկանշական է, որ ՀՀ Կառավարությունն ընդունել էր, որ Վ․ Խանդամիրյանի նկատմամբ կալանք կիրառելը բավարար չափով հիմնավորված չի եղել, և դրանով խախտվել են նրա իրավունքները։ Խափանման միջոց կալանքի համատարած կիրառումը հատուկ է ՀՀ դատական համակարգին․ անգամ այն դեպքում, երբ հնարավոր է կիրառել խափանման այլ՝ ավելի մեղմ միջոց, միևնույնն է՝ դատարանները առաջնորդվում են արդեն ընդունված արատավոր պրակտիկայով և կալանք կիրառում։
Այս որոշումը առանցքային նշանակություն ունի այս պրակտիկան վերացնելու հարցում։ Կարևոր է նաև, որ Վ․ Խանդամիրյանի իրավունքների խախտումն ընդունել է Կառավարությունը, և հարցը լուծվել է հաշտությամբ, ոչ թե՝ ՄԻԵԴ-ն է պարտավորեցրել վճարել փոխհատուցումը։

In the frame of an application filed with the ECtHR, the RA Government admitted that there were no sufficient grounds for detention and proposed a compensation for the damage caused
March 22, 2021
Right to Freedom and Personal Inviolability | Right to a Fair Trial | Activities | Legal Support | Legal Support | Publications | European Court of Human Rights | News
In May 2020, as a result of the application filed with the European Court of Human Rights, Vladimir Khandamiryan - accused of murder and held in detention until the court’s judgment - received a compensation in the amount of EUR 2300 from the RA Government.
Back in 2017, HCA Vanadzor advocate Arayik Zalyan undertook the protection of V. Khandamiryan’s rights and made a motion to the Court to apply a more lenient measure of restraint. However, both Lori Region General Jurisdiction Court of First Instance and the higher courts left the decision on detention unchanged.
Arayik Zalyan mentioned in the appeal that besides the condition that the criminal case lacked a circumstance proving V. Khandamiryan’s relation to the crime he was accused of, there were also no grounds - established by the provisions of the RA Criminal Procedure Code - necessary for a decision on applying detention as a measure of restraint.V. Khandamiryan did not avoid the investigation, he appeared before the police on his own will, and then as ordered by the Police, after which he was detained. When making the decision on detention, the Court did not take into account the circumstances characterizing the person and the condition that his wife and two infant children were in his care, as well as the living conditions of the family.
The motion to replace detention with bail as a measure of restraint was also groundlessly refused, and this allows claiming that the Court makes arbitrary decisions.
In 2018, Arayik Zalyan applied to the European Court of Human Rights based on the violation of Article 5 (Right to liberty and security) and Article 6 (Right to a fair trial) of the European Convention on Human Rights.
The ECtHR communicated the application and received the RA Government’s proposal on a friendly settlement. The RA Government admitted that they violated V. Khandamiryan’s right to liberty and security and proposed to compensate - in the amount of EUR 2300 - for the damage caused. In May 2020, the applicant accepted the proposal and has already received the compensation.
It is noteworthy that the RA Government admitted that application of detention with respect to V. Khandamiryan was not sufficiently grounded and that it violated his rights. The widespread application of detention as a measure of restraint is typical of the RA judicial system: even in cases when it is possible to apply a different, more lenient measure of restraint, courts are still guided by the established vicious practice and apply detention.
This decision has a crucial importance in eliminating this practice. It is also important that the violation of V. Khandamiryan’s rights was acknowledged by the Government and the issue was solved with friendly settlement and the compensation was not obliged by the ECtHR.