Ծառայությունների ապակենտրոնացում դրանց կենտրոնացմա՞մբ
2021 թվականի ապրիլի 9-ին ՀՀ առողջապահության նախարարությունը տարածեց տեղեկատվություն պետական բյուջեի միջոցներով Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնի վերակառուցման մասին։
Արձանագրենք, որ Հայաստանը որդեգրել է գործող հոգեբուժական համակարգի ապաինստիտուցիոնալացման քաղաքականություն, ինչը ենթադրում է փակ հաստատությունների փոխարինում համայնքահենք, մարդու իրավունքների իրացմանը նպաստող ծառայություններով։ Մասնավորապես՝ 2013 թ․-ին ՀՀ Կառավարությունը հաստատեց Հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի և սոցիալական սպասարկման այլընտրանքային ծառայությունների տրամադրման հայեցակարգը, 2014 թ․-ին՝ Հայաստանի Հանրապետությունում հոգեկան առողջության պահպանման և բարելավման 2014-2019 թվականների ռազմավարությունը, որոնցով հոգեկան առողջության ոլորտում հիմք դրվեց համակարգային իրավունքահենք բարեփոխումների գործընթացին։ Նախատեսվում էր ծառայությունները ապակենտրոնացնել, դրանք դարձնել առավել հասանելի ու մատչելի, քայլեր ձեռնարկել հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց նկատմամբ առկա բացասական վերաբերմունքի փոփոխության ուղղությամբ։ Իշխանության ներկա փաստացի գործողությունները, սակայն, հակասության մեջ են արդեն ամրագրված քաղաքականության հետ։
Այս հակասության վառ դրսևորումներից էր ՀՀ Կառավարության 2017 թ․ սեպտեմբերի 22-ի թիվ 1165-Ա որոշմամբ «Նորք» և «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կենտրոնների միաձուլման ձևով «Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն» ՓԲԸ-ն ձևավորելը, որը գործում է նախկին «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կենտրոնի շենքում։ Վերակազմավորելուց 2 տարի անց շրջանառության մեջ դրվեց կենտրոնը վերակառուցելու նախագիծը՝ նախ հնարավոր դոնորների, իսկ այնուհետև՝ պետական ծրագրի միջոցով։ Եվ ահա 2021 թ․ ապրիլի 9-ին ծրագիրը հաստատվում է։ Հատկացվելու է 5 մլրդ դրամ և այն իրականացվելու է չորս տարիների ընթացքում։ Վերակառուցմամբ պիտի ապահովվի 425 ստացիոնար և 9 անհետաձգելի բուժօգնության մահճակալային հագեցվածություն։ Ավելին՝ նախատեսվում է հոգեբուժարանի տարածքում կառուցել մանկական հոգեբուժության կենտրոն՝ 2 բաժանմունքներով
Հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող երեխաների համար ծառայությունների ստեղծումը կարևոր և հրատապ նշանակություն ունի, սակայն այն պետք է նպաստի վերջիններիս արդյունավետ բուժօգնությանը և նրանց նկատմամբ դրական վերաբերմունքի ձևավորմանը, ինչը հնարավոր չէ փակ տիպի հաստատության սկզբունքով գործող Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնում։
Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնի վերակառուցումը հակասում է ապաինստիտուցիոնալացման գաղափարին և իրավունքահենք քաղաքականությանը։ Նման փակ, մեծ հագեցվածությամբ, անմատչելի ու մեկուսի վայրում տեղակայված հաստատության վերակառուցումը ոչ միայն խոչընդոտ է հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց նկատմամբ առկա կարծրատիպերի ու խարանի դեմ պայքարում, այլև կարծրատիպերի խորացման ու հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց նկատմամբ խտրականության դրսևորման նպաստավոր պայման է և վերջիններիս իրավունքների ապահովման մարտահրավեր։

Decentralization of services by their centralization?
On 9 April 2021, the RA Ministry of Health disseminated information on the reconstruction of the National Center of Mental Health Care with state budget means.
It should be recorded that Armenia has adopted the policy of deinstitutionalizing the acting psychiatric system, which implies replacement of closed institutions with community-based services conducive to human rights. In particular, in 2013, the RA Government approved the concept of alternative care and social services for persons with mental health problems; in 2014, the Government approved 2014-2019 Strategy on preserving and improving mental health in the Republic of Armenia. Both of them lay the basis for the process of systemic human rights-based reforms in the mental health sphere. It was envisaged to decentralize the services, make them more available and accessible, take steps to change the negative attitude towards persons with mental health problems. However, the current factual actions of the Government are in contradiction with the established policy.
One of the vivid manifestations of this contradiction was the formation of “National Center for Mental Health Care” CJSC by merging “Nork” and “Nubarashen” psychiatric centers in line with the RA Government’s decision N 1165-Ա of 22 September 2017. The National Center operates in the building of the former “Nubarashen” psychiatric center. 2 years after the reorganization, the draft of reconstructing the Center was put into circulation first with the support of possible donors and then by the state program. And on 9 April 2021, the program was approved. 5 billion drams will be allocated and it will be implemented in 4 years. The reconstruction will provide 425 inpatient and 9 emergency medical aid beds. Moreover, it is envisaged to build a child psychiatry center with two departments in the territory of the psychiatric hospital.
Establishment of services for children with mental health center is essential and pressing. However, it should contribute to their effective treatment and formation of positive attitude towards them, which is not possible in the National Center for Mental Health Care operating with the principle of a closed institution.
Reconstruction of the National Center for Mental Health Care contradicts the idea of deinstitutionalization and human rights-based policy. Reconstruction of such a closed, high-capacity institution situated in an inaccessible and isolated location is not only an obstacle in the struggle against the stigma and stereotypes concerning persons with mental health problems, but it is also conducive to the manifestation of discrimination towards persons with mental health problems and a challenge for their rights.