Զինծառայողին ինքնասպանության հասցնելու գործով Ա. Սաքունցը ճառով հանդես եկավ և նշեց, որ տուժող կողմը ամբաստանյալների մեղքն ապացուցված է համարում
Գևորգ Խաչատրյան | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Կյանքի իրավունք | Նորություններ
2018 թ. հոկտեմբերի 17-ին Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում  զինծառայող Գևորգ Խաչատրյանին ինքնասպանության հասցնելու գործով տուժող կողմը ներկայացրեց դատական ճառը:
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը ճառում նշեց, որ տուժող կողմը ամբաստանյալների մեղավորությունն իրենց մեղսագրվող արարքում ապացուցված է համարում և ներկայացրեց դրա հիմնավորումները:
Ա. Սաքունցը նախ անդրադարձավ գործի շրջանակում հարցաքննված վկաների ու տուժողների ցուցմունքներին ու դրանց հակասություններին: Դիրքորոշում հայտնեց, որ արժանահավատ չեն համարում նրանց  այն պնդումները, թե նախաքննական ցուցմունքները տվել են քննիչի հոգեբանական ճնշման ներքո, և դրանով է պայմանավորված հակասությունը:
Տուժող կողմը անտրամաբանական համարեց քննիչի միջամտությունը և տեսակետ հայտեց, որ ցուցմունքներն այնպիսի մանրամասնություններով են գրված, որ քննիչը չէր կարող նման մանրամասնություններով ցուցմունքներ թելադրել: Բացի դրանից՝ դա անելու քննիչի շարժառիթը պարզ չէ, իսկ դրա վերաբերյալ դատախազի տված հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործը կարճվել է, քանի որ հիմնավորվել է, որ քննիչները վկաներին ու տուժողներին չեն ուղղորդել:
Ա. Սաքունցը նշեց նաև, որ հարցաքննված անձանցից ոմանք միմյանց հետ ցուցմունքները համաձայնեցնելու հնարավորություն են ունեցել: Տուժող կողմի կարծիքով՝ ցուցմունքների միջև հակասությունը պայմանավորված է ոչ թե քննիչի ճնշմամբ, այլ  ամբաստանյալների, հատկապես Հ. Մուրադյանի, ու նրա պաշտպանների ձեռնարկած գործողություններով:
Ինչ վերաբերում է ամբաստանյալների ու պաշտպանների՝ Գ. Խաչատրյանի ինքնասպանությունը ընտանիքում խնդիրներ ունենալուն վերագրելուն, Ա. Սաքունցը նշեց, որ հասկանալի է պաշտպանների՝ իրենց վստահորդներին օրենքով չարգելված բոլոր միջոցներով պաշտպանելու պարտականությունը, բայց դա չպետք է կատարվի գործի փաստերն ու իրականությունն աղավաղելու ճանապարհով։
Տուժող կողմի կարծիքով՝ ինչպես վկաների ու տուժողների ցուցմունքներով, այնպես էլ փորձաքննությունների արդյունքներով հիմնավորվում են ամբաստանյալներին առաջադրված մեղադրանքները: Հետմահու դատահոգեբանական փորձաքննությամբ էլ արձանագրվել է, որ Գ.Խաչատրյանին բնորոշ չեն եղել այնպիսի անհատական հոգեբանական առանձնահատկություններ, որոնք կարող էին էապես ազդել նրա կողմից ինքնասպանություն կատարելու որոշման վրա:
Բացի դրանից՝ փորձագետները հավանական պատճառահետևանքային կապ են տեսել ամբաստանյալ Հ. Մուրադյանի գործողությունների ու Գևորգ Խաչատրյանի կողմից ինքնասպանություն կատարելուն նախորդող հոգեվիճակի միջև:
Տուժող կողմը փաստում է նաև, որ ուղեկալում տիրող մթնոլորտն ու զինծառայողների հարաբերություննները չեն համապատասխանել կանոնադրային պահանջներին, Հ. Մուրադյանն ունեցել է իշխող դիրք և մտերիմ շփում ուղեկալի պետ Մ. Ոսկանյանի հետ, ինչը դուրս է պետի և ստորադասի կանոնադրային հարաբերությունների շրջանակից:
Այսպիսով՝ տուժող կողմը ապացուցված է համարում ամբաստանյալներ Հ. Մուրադյանի, Մ. Ոսկանյանի ու Հ. Քալաշյանի մեղավորությունը և գտնում է, որ նրանք պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության:
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Ա. Սաքունցի ճառը լսելուց հետո պաշտպանական կողմը ժամանակ խնդրեց դրան ծանոթանալու համար, նիստը հետաձգվեց:

A. Sakunts made a speech on the case of inciting a serviceman’s suicide and mentioned that the injured party considers the defendants’ guilt to be proved
Gevorg Khachatryan | Activities | Legal Support | Legal Support | Right to life | News
On October 17, 2018, the injured party of suicide inciting case of serviceman Gevorg Khachatryan presented a judicial speech in Syunik region General Jurisdiction Court.
In his speech, the representative of the injured party’s successor, HCA Vanadzor president Artur Sakunts mentioned that the injured party considers the defendants’ guilt in the incriminated act to be proved and presented its substantiations.
Artur Sakunts first touched upon the testimonies of witnesses and injured persons interrogated within the framework of the case and their contradictions. He expressed his position that they do not consider trustworthy the statements that preliminary investigation testimonies were given under the psychological pressure of the investigator and this is what the contradictions are attributed to.
The injured party considered the investigator’s petition illogical and expressed the position that the testimonies were written in such a detailed way that the investigator could not have dictated testimonies with such details. Besides, the motive of the investigator to do so is not clear, moreover, the criminal case on this  initiated on the basis of the prosecutor’s report was dismissed, since it was substantiated that the investigators did not direct the witnesses and the injured persons.
A. Sakunts also mentioned that some of the interrogated persons had the opportunity to reconcile testimonies with one another. According to the injured party’s opinion, the contradictions between the testimonies are attributed not to the investigator’s pressure but to the actions initiated by the defendants, particularly H. Muradyan and his defenders.
With regard to the fact that the defendants and the defenders attribute G. Khachatryan’s suicide to having problems in his family, A. Sakunts mentioned that he understands the defenders’ obligation to protect their constituents in all the ways not prohibited by law, but it should not be done by way of distorting the facts and reality of the case.
According to the injured party, both the witnesses’ and injured persons’ testimonies and the results of the expertise substantiate the accusations against the defendants. The post-mortem psychological expertise of the court recorded that G. Khacatryan did not have such individual psychological features which could have had essential influence on his decision to commit a suicide.
Besides, experts have seen probable cause-and-effect link in H. Muradyan’s actions and Gevorg Khachatryan’s psychological state before committing a suicide.
The injured party also states that the atmosphere in the frontier post and the relations of the servicemen did not comply with statutory requirements, H. Muradyan had a dominant position and a close communication with M. Voskanyan, head of the frontier post, which is beyond the scope of the statutory relationship between the head and the subordinate.
Thus, the injured party considers the guilt of defendants H. Muradyan, M. Voskanyan and H. Kalashyan proved and finds that they should be held criminally liable.
After listening to the victim’s successor representative A. Sakunts’s speech, the defendant party asked for time to familiarize with it, the session was postponed.