Խոշտանգման դեպքերի շարունակականությունը արդյունք է պաշտոնատար անձանց անպատժելիության
Գործունեություն | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2021 թվականի մարտի 5-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 1087․3- րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված դրույթների կիրառումն ապահովելու և դրան ուղղված անհրաժեշտ միջոցառումներ ձեռնարկելու պահանջների վերաբերյալ գրությամբ դիմել էր ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանին։
Դեռևս 2016 թ. դեկտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի 1087.3-րդ հոդվածի 7-րդ մասով նախատեսվում է, որ․ «Խոշտանգումից տուժած անձի վնասը փոխհատուցվում է պետական բյուջեի միջոցների հաշվին: Հայաստանի Հանրապետությունը, որը փոխհատուցել է պաշտոնատար անձի կամ պետական մարմնի անունից հանդես գալու իրավասություն ունեցող այլ անձի կողմից կամ նրա դրդմամբ, կարգադրությամբ կամ գիտությամբ կատարված խոշտանգման հետևանքով պատճառած վնասը, հետադարձ պահանջի (ռեգրեսի) իրավունք ունի այդ անձի նկատմամբ՝ իր վճարած փոխհատուցման չափով»:
Չնայած նրան, որ 2017 թվականին այս օրենքը ուժի  մեջ է  մտել, սակայն  գործնականում դրա կիրառելիությունը լիարժեք ապահովված չէ․ այս հարցով 2019 թվականից ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը պարբերաբար դիմել է ՀՀ ֆինանսների նախարարություն։ Այսպես՝ կարող ենք նշել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից կայացրած չորս վճիռները, որոնցում արձանագրվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի (Խոշտանգումների արգելում) խախտումներ, պարտավորեցրել են ՀՀ-ին դիմումատուներին փոխհատուցել 33,600 եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ։ ՀՔԱՎ-ի դիմումին՝  պետության կողմից հետադարձ պահանջի ներկայացման մասին տեղեկատվություն տրամադրելու, ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը տեղեկացրել է, որ այդ վճիռների կատարման նպատակով համապատասխան ֆինանսական միջոցները հատկացվել են ՀՀ արդարադատության նախարարությանը, քանի որ այլ պետական մարմնի կողմից համապատասխան հիմքեր չեն ներկայացվել ՀՀ ֆինանսների նախարարություն հետադարձի պահանջի համար։
Այնուամենայնիվ, 1087.3 -րդ հոդվածի 7-րդ կետով ամրագրված է հետադարձ պահանջ կիրառելու պետության իրավունքը, ինչը թույլ է տալիս պատասխանատվության ենթարկել պաշտոնատար անձին, ով խախտել է անձանց՝ Սահմանադրությամբ և Կոնվենցիայով երաշխավորված բացարձակ իրավունքները, ինչպես նաև  կանխարգելել խոշտանգման հետագա դեպքերը։
Այսինքն՝ հետադարձ պահանջի (ռեգրեսի) ինստիտուտի կայացումը ոչ միայն նախատեսում է նյութական վնասի փոխհատուցում ստանալու իրավունք, այլ նաև պետության կողմից հետադարձ պահանջ է ներկայացնում այն պաշտոնատար անձին կամ անձանց, որոնց որոշման, գործողության կամ անգործության հետևանքով պատճառվել է վնասը։
Այսպես՝ ի պատասխան ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի 2021 թ. մարտի 5-ի գրության՝ ՀՀ ԱՆ-ն նշել է, որ պաշտոնատար անձի նկատմամբ հետադարձ պահանջ կիրառելը պետության ոչ թե պարտականությունն է, այլ իրավունքը, և որ պետությունը, ըստ անհրաժեշտության, որոշում է` կիրառել այն, թե ոչ․ երբ պետությունը բավարար միջոցառումներ և քայլեր չի ձեռնարկում, պաշտոնատար անձը կամ պետական մարմնի անունից հանդես գալու իրավասություն ունեցող այլ անձը շատ դեպքերում պատասխանատվություն չի կրում, ինչը վկայում է նրանց անպատժելիության և խոշտանգման դեպքերի շարունակականության մասին։

Continuity of torture cases is a result of officials’ impunity
Activities | Right to Freedom from Torture | Publications | European Court of Human Rights | News | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
On 5 March 2021, HCA Vanadzor applied to the RA Minister of Justice Rustam Badasyan, claiming to ensure application of provisions set by Article 1087․3 part 7 of the RA Civil Code and take the relevant necessary measures.
Article 1087.3 part 7 of the Law  “On making amendments and addenda to the RA Civil Code” - adopted by the NA back on 16 December 2016 - sets that “The damage incurred by a victim of torture shall be redressed at the expense of the funds of the State Budget. The Republic of Armenia which has paid redress for the damage inflicted as a consequence of the act of torture committed by or at the instigation, upon the order or with acquiescence of an official or other person having the right to act on behalf of an official or state body shall have the right of regress to that person in the amount of the redress paid”.
Though this law entered into force in 2017, its practical application is not ensured; HCA Vanadzor has regularly applied to the RA Ministry of Finance regarding this issue. In this respect, we can mention four judgments ruled by the European Court of Human Rights that record violations of Article 3 (Prohibition of Torture) of the European Convention on Human Rights and urge to compensate RA applicants with AMD equivalent to EUR 33,600. In response to HCA Vanadzor inquiry for information on the state’s regress to the relevant persons, the RA Ministry of Finance informed that the relevant financial means were allocated to the RA Ministry of Justice for the implementation of those rulings, as no other state body presented relevant grounds to the Ministry of Finance for regress.
Nonetheless, clause 7 of Article 1087.3 enshrines the state’s right to regress, which allows for holding liable officials who have violated absolute rights guaranteed by the Constitution and the Convention, as well as preventing further cases of torture.
This means that establishment of the institute of regress not only envisages the right to compensation for pecuniary damage, but also presents -on behalf of the state - regress to the official or officials whose decision, action or inaction resulted in the damage.
Thus, in response to HCA Vanadzor letter of 5 March 2021, the RA Ministry of Justice mentioned that regress towards an official is not the state’s obligation, but rather, it is the state’s right and, as necessary, the state decides to apply it or not; when the state does not take enough measures and steps, very often the official or the person having the right to act on behalf of a state body is not held liable, which indicates their impunity and continuity of cases of torture.