Օրակարգում՝ անգործունակության ինստիտուտի վերացումը
ՀՔԱՎ-ի և գործընկերների առաջարկի հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագրում հոգեկան առողջության և մտավոր խնդիրներ ունեցող անձանց՝ իրենց վերաբերող հարցերում որոշումներ կայացնելու իրավունքի ապահովման վերաբերյալ կետ է ներառվել։ ՀՔԱՎ-ն այս խնդիրն անդրադառնում է շուրջ 10 տարի։
ՀՀ Կառավարության 2021 թվականի հունիսի 24-ի N 1030-Լ որոշմամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագիրը, ի թիվս այլնի, լրացվել է հոգեկան առողջության և մտավոր խնդիրներ ունեցող անձանց՝ իրենց վերաբերող հարցերում որոշումներ կայացնելու իրավունքի ապահովման վերաբերյալ նոր՝ 47.1 կետով։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության շրջանակում արդեն շուրջ 10 տարի անդրադառնում է Հայաստանում գործող անգործունակության ինստիտուտի՝ որպես Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիային հակասող իրավակարգավորման վերացման խնդրին։
Խնդիրն այն է, որ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի համաձայն՝ անձը կարող է ճանաչվել անգործունակ՝ զրկվելով իր հիմնարար իրավունքների իրացման հնարավորությունից, մինչդեռ Կոնվենցիայի 12-րդ հոդվածը սահմանում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց՝ մյուսների հետ հավասար հիմունքներով գործունակության իրավունքը՝ կյանքի բոլոր ոլորտներում:
Դեռ 2014 թվականից ՀՔԱՎ-ի ջանքերի արդյունքում Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության գործողությունների ծրագրերում ներառվել է անգործունակության համակարգին վերաբերող գործողություն, սակայն դա ամբողջությամբ չի արտացոլել ՀՔԱՎ-ի մոտեցումը՝ հարցի շուրջ, և նաև գործուն քայլեր չեն կատարվել՝ ոլորտի բարեփոխման կամ որոշումների կայացման համակարգի ներդրման հարցում։
2021 թվականի մարտի 2-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի և Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների ՀԿ-ի հետ համատեղ ՀՀ արդարադատության նախարարություն կրկին ներկայացրել է առաջարկություն, որն ընդունվել է ամբողջությամբ և ձևակերպվել 47․1 կետում։
Կազմակերպությունը ողջունում է ՀՀ Կառավարության՝ հունիսի 24-ի նիստում ընդունված փոփոխությունը, որով հստակ ձևակերպվել է աջակցության միջոցով որոշումների կայացման մեխանիզմի ներդրումը՝ որպես ակնկալվող անմիջական արդյունք և հոգեկան առողջության և մտավոր խնդիրներ ունեցող յուրաքանչյուր անձի՝ իր վերաբերյալ որոշումներն անձամբ կայացնելու հնարավորությունը՝ որպես ակնկալվող ազդեցություն՝ հուսալով, որ գործողությունը կիրականացվի ամբողջությամբ, ժամանակին և Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի մոտեցումներից անշեղորեն։

Elimination of the institute of recognizing persons as legally incapacitated on the agenda
Based on recommendations of HCA Vanadzor and partners, a special clause was included in 2020-2022 Action Plan of National Strategy for the Protection of Human Rights. The clause concerns ensuring the right of persons with mental health and intellectual problems to make decisions in matters concerning themselves. HCA Vanadzor has been addressing this issue for around 10 years.
As per the RA Government’s order N 1030-Լ of 24 June 2021, clause 47.1, inter alia,was added to 2020-2022 Action Plan of National Strategy for the Protection of Human Rights. The clause concerns ensuring the right of persons with mental health and intellectual problems to make decisions in matters concerning themselves
In the frame of protection of persons with mental health problems, for around ten years, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor has been addressing the institute of recognizing persons legally incapacitated as an issue that is not compliant with the UN Convention on Persons with Disabilities and is subject to elimination.
The problem is that according to the RA Civil Code, a person may be recognized incapacitated by thus being deprived of the opportunity to exercise their fundamental rights, whereas Article 12 of the Convention sets that persons with disabilities enjoy legal capacity on an equal basis with others in all aspects of life.
Back in 2014, due to the Organization’s efforts, an action concerning the system of recognizing persons as legally incapacitated was involved in the Action Plan of the National Strategy for the Protection of Human Rights. However, it did not fully reflect the Organization’s approach to the matter; moreover, effective steps were not taken in terms of reforming the field or introducing the system of decision-making.
On 2 March 2021, HCA Vanadzor, jointly with Open Society Foundations-Armenia and Protection of Rights without Borders NGO, presented a recommendation to the RA Ministry of Justice, which was fully accepted and formulated in clause 47.1.
The Organization welcomes the amendment made during the RA Government’s session of June 24, which clearly formulates introduction of supported decision-making system as an expected immediate result and the opportunity of persons with mental health and intellectual problems to personally make decisions concerning themselves as an expected impact, hoping that the action will be implemented fully, timely and in line with approaches of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities.