Քաղաքացիական համերաշխության պլատֆորմի Խոշտանգումների դեմ պայքարի աշխատանքային խումբը ներկայացնում է խոշտանգման արգելքի երկրորդ համաթիվը
2020 թ. Քաղաքացիական համերաշխության պլատֆորմի Խոշտանգումների դեմ պայքարի աշխատանքային խումբը մշակել է համաթիվ և իրականացրել է ԵԱՀԿ տարածաշրջանի 8 երկրների առաջին պիլոտային չափումը: Համաթիվը հաշվել են յուրաքանչյուր երկրի համար՝ հիմնվելով մի շարք չափումների վրա, որոնք գնահատում են պետության գործունեությունը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են խոշտանգման արձագանքման մեխանիզմները, դատական վերահսկողությունը, խոշտանգման դեմ ներպետական օրենսդրության դրույթները, խոշտանգման կիրառումը կանխարգելող ընթացակարգային երաշխիքները, երկրում առկա՝ խոշտանգման կանխարգելման մեխանիզմները և մեթոդները, և պետության կողմից խոշտանգման արգելքի միջազգային չափանիշների պահպանումը:
Պիլոտային չափումներից հետո Աշխատանքային խումբը մի շարք խորհրդակցություններ անցկացրեց՝ հստակեցնելու համաթվի չափանիշները՝ յուրաքանչյուր երկրում իրավիճակի գնահատման ավելի համապարփակ մոտեցում որդեգրելու նպատակով: Արդյունքում մեթոդաբանությունը ենթարկվեց մի շարք փոփոխությունների, օրինակ՝ ավելացան կամ հստակեցվեցին որոշ ցուցիչներ, և բալանսավորվեցին չափորոշիչները՝ արտացոլելու թե կարգավորիչ շրջանակը, թե իրավապահ պրակտիկան: Բացի դրանից՝ ավելացվեց նոր բաժին, որում խոշտանգման քննության արդյունավետությունը գնահատվում է համապատասխան փորձագետների (ինչպիսիք են իրավաբանները, դատախազները, դատավորները, քննիչներն ու իրավապաշտպանները) հարցումների հիման վրա:
Ստորև ներկայացնում ենք ԵԱՀԿ տարածաշրջանի ութ երկրների 2020 թ. համաթվերի չափման արդյունքները. Հայաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան, Մոլդովա, Լեհաստան, Ռուսաստան և Ուկրաինա:
2020 2019
Բելառուս    -70.1
-94.2
Ռուսաստան -27.97             0.81
Ղրղզստան 23.08
9.45
Ղազախստան 27.25              -3.04
Լեհաստան 82.67              -
Հայաստան    104 93.77
Մոլդովա 122.21            121.26
Ուկրաինա 161.1               107.83
Հատկանշական է որոշ երկրներում համաթվի զգալի աճը: Առաջին ու ամենաակնհայտ պատճառը համաթվի վերանայումն ու վերամշակումն է, որը ներառում է որոշ չափանիշների վերաձևակերպում և նոր չափանիշների ներդրում: Մասնավորապես՝ ըստ բելառուս փորձագետների, թարմացված սահմանումները որոշ ցուցիչներ ավելի ճկուն են դարձնում և թույլ են տալիս հետազոտողներին անդրադառնալ համապատասխան օրենքների և իրավապահ պրակտիկայի թե դրական, թե բացասական կողմերին՝ այսպիսով մատնանշելով օգտակար իրավական դրույթները ճիշտ այնպես, ինչպես բացթողումները: Մասնավորապես՝ փորձագետները երկրի համաթվի աճը կապում են քննություն իրականացնող մարմնի, ինչպես նաև Բելառուսի օրենսդրությամբ խոշտանգումը քրեականացնելու վերաբերյալ բաժիններում ցուցիչներ վերաձևակերպելու և ավելացնելու հետ. թեև Քրեական օրենսգրքում չկա խոշտանգման արգելք, Սահմանադրությունը սահմանում և արգելում է խոշտանգումը, ինչը համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին, այնուամենայնիվ, չկա խոշտանգման համար պատիժ: Ղազախստանի համաթվի զգալի աճը գլխավորապես պայմանավորված է նրանով, որ խոշտանգման վերաբերյալ բողոքների տվյալների հասանելիությունը մեծացել է: 2019 թ.-ի համաթվի մասով փորձագետները նշել են այդպիսի տվյալների բացակայությունը, մինչդեռ սույն համաթվի դեպքում նրանց ընդգծել են, որ պետական մարմիններին հարցում ուղարկելու արդյունքում այդ տվյալները տրամադրվում են:
Ավելին, որոշ երկրներում խոշտանգման արգելքի մասով էական փոփոխություններ են եղել: Օրինակ, ըստ ուկրաինացի փորձագետների, վերջերս երկրի իրավապահ մարմինները ավելի պատշաճ են տեսանկարահանում և ապա օգտագործում, պահում և հասանելիություն ապահովում այդ տեսանյութերին, ինչպես նաև ձերբակալման ժամանակ ավելի շատ են ապահովում ձերբակալվածների ընթացակարգային երաշխիքները (օրինակ՝ թույլ են տալիս զանգահարել հարազատներին, տեղեկացնել համապատասխան կենտրոններին՝ անվճար իրավական օգնություն ստանալու նպատակով, ինչպես նաև ժամանակավոր ձերբակալման վայր տեղափոխելու դեպքում հարցնում են՝ արդյոք անձն առողջական վիճակի վերաբերյալ բողոքներ ունի, և դրանց առկայության դեպքում կանչում են շտապ բժշկական օգնություն՝ ոոշելու համար՝ արդյոք հնարավոր է ձերբակալել անձին, թե անհրաժեշտ է հոսպիտալացնել): Սրան է նպաստել Կանխարգելման ազգային մեխանիզմի, ինչպես նաև Գլխավոր դատախազության նոր՝ խոշտանգման դեմ պայքարի հատուկ վարչության գործունեությունը: Վերջինս վերջին տարվա ընթացքում աշխատել է խնդրի ուղղությամբ և ուժեղացրել է խոշտանգում կատարած անձանց պատասխանատվության ենթարկելու մեխանիզմները:
Ռուսաստանը միակ երկիրն է, որի համաթիվը գրեթե 30 միավորով նվազել է անցած տարվա համեմատ: Փոփոխության պատճառը Դատական վերահսկողություն և Ազգային կարգավորումներ/քրեականացում բաժիններում չափանիշների հստակեցումն է: Թեև 2019 թ.-ին մարդու իրավունքների պաշտպաններին հարցում ուղարկելու միջոցով հնարավոր էր ստանալ որոշակի վիճակագրություն դատապարտումների վերաբերյալ, այժմ իշխանությունները մերժում են տրամադրել այդ վիճակագրությունը կամ տալիս են անբովանդակ կամ ձևական պատասխաններ: Այսպիսով՝ խոշտանգման զոհերի արդյունավետ պաշտպանության և անվտանգության չափման լրացուցիչ ցուցիչների ներդրման արդյունքում Ռուսաստանի ընդհանուր քրեականացման ցուցիչն էապես նվազեց: Սա նշանակում է, որ թեև Ռուսաստանի օրենսդրությունը խոշտանգման համար սահմանում է որոշ քրեական պատիժներ, խոշտանգման զոհերը վատ են պաշտպանված ճնշումներից, նվաստացումներից, նրանց դեմ հետապնդումներ են սկսում սուտ մատնության համար, իսկ ներպետական դատարանները պատշաճ ձևով չեն զբաղվում այս իրավիճակներով:
Համաթվի միավորների ընդհանուր բաշխումը երկրներում նույնն է, ինչ անցած տարիներին: Մոլդովան այլևս Համաթվի առաջատար չէ: Մի շարք փոփոխված ցուցիչների, մասնավորապես՝ ընթացակարգային երաշխիքների տրամադրման մասով այս երկրի ցուցիչներն աճել են, սակայն տեսանյութերի տրամադրման և տեսահսկման վերաբերյալ հանրայնորեն հասանելի տեղեկատվության առկայության մասով Մոլդովան երկրորդ տեղն իջավ, քանի որ երկիրը չունի հանրայնորեն հասանելի տեղեկություն՝ տեսահսկման օգտագործման կարգավորման վերաբերյալ:
Ինչպես նախկինում, Համաթվերը հաշվելու ընթացքում իրավապաշտպանների հիմնական մարտահրավերը հանրային տիրույթում այդ հարցերի վերաբերյալ համապարփակ, պարզ և պարբերաբար թարմացվող տեղեկատվության բացակայությունն է, այն դեպքում, որ համապատասխան մարմիններ հարցում ուղարկելը հիմնականում անարդյունք են մի շարք երկրներում: Օրինակ՝ Ռուսաստանում նման հարցումներին ի պատասխան պաշտոնապես չի տրամադրվել վիճակագրություն, իսկ Ղազախստանում տարբեր վարչություններից ստացված պատասխանները տարբեր տվյալներ էին պարունակում միևնույն ցուցիչի վերաբերյալ:
Հետևաբար` Համաթվի որոշ չափանիշներ չեն ընդգրկվել ընդհանուր համաթվի մեջ: Մասնավորապես՝
• Չկա պարզ և հստակ վիճակագրություն խոշտանգման հաղորդումների, հարուցված քրեական գործերի և Բելառուսում, Ղազախստանում, Լեհաստանում ու Ռուսաստանում դատարան ուղարկված խոշտանգման գործերի քանակի վերաբերյալ;
• Քննիչների գործի ծավալը հնարավոր չէ որոշակի հստակությամբ գնահատել Համաթվի մեջ ներառված գրեթե ոչ մի երկրում, գլխավորապես՝ խոշտանգման գործերով աշխատող քննիչների թվի վերաբերյալ տվյալների բացակայության պատճառով: Բացառություն են Հայաստանը (յուրաքանչյուր քննիչ վարում է 8-9) և Ուկրաինան (յուրաքանչյուր քննիչ վարում է 34 գործ);
• Հանրային տիրույթում կամ հարցումներին ի պատասխան չկա պարզ և հստակ տեղեկատվություն խոշտանգման հաղորդումների, հարուցված քրեական գործերի, քննված քրեական գործերի և դատարան ուղարկված գործերի վերաբերյալ Բելառուսում, Ղազախստանում, Լեհաստանում և Ռուսաստանում: Այս տեղեկատվության բացակայության արդյունքում հնարավոր չէ գնահատել՝ խոշտանգման դեպքով քանի քննություն է ավարտին հասցվել և արդյոք քննությունն իրականացնող մարմինը կարող է շարունակել քննությունը, երբ զոհը խոշտանգման հաղորդում չի ներկայացնում կամ հետ է վերցնում հաղորդումը:
Ստորև ներկայացված ութ երկրների Աշխատանքային խմբի անդամները մասնակցել են Համաթվի ստացման աշխատանքներում.
«Պրոմո-Լեքս» ասոցիացիա, Մոլդովա
Իրավապահ մարմիններում մարդու իրավունքների դիտարկման ուկրաինական մշտադիտարկողների ասոցիացիա, Ուկրաինա

The Civic Solidarity Platform’s Working Group on the Fight Against Torture presents its second Index on Torture
In 2020, the Working Group developed the Index and conducted the first pilot measurement in 8 countries of the OSCE region. The Index was calculated for each country based on a series of measurements reflecting the State's performance in areas such as torture response mechanism, judicial review, anti-torture provisions in domestic legislation, procedural guarantees designed to prevent the use of torture, torture prevention mechanisms and methods available in the country and the State's adherence to international standards on the prohibition of torture.
Following the pilot measurement, the Working Group held a series of consultations to review the Index parameters for a more comprehensive approach to assessing the situation in each country. As a result, a number of methodological adjustments were made, e.g. certain indicators were added or refined and criteria were balanced to reflect both the regulatory framework and the law enforcement practice. In addition to this, a new section was added in which the effectiveness of torture investigation is assessed based on surveys of relevant experts, such as lawyers, prosecutors, judges, criminal investigators and human rights defenders.
Here, we present the 2020 Index measurement results from eight countries of the OSCE region: Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Poland, Russia, and Ukraine.
2020 2019
Belarus  -70.1     -94.2
Russia   -27.97   0.81
Kyrgyzstan 23.08 9.45
Kazakhstan 27.25 -3.04
Poland 82.67    -
Armenia 104  93.77
Moldova 122.21 121.26
Ukraine 161.1 107.83
It is worth mentioning a significant increase in the Index value for certain countries. The first and most obvious reason for such increase is the review of the Index, which included reformulation of certain parameters and introduction of new ones. In particular, according to Belarusian experts, the updated definitions make certain indicators more flexible and allow the researchers to address both the positive and negative aspects of relevant laws and enforcement practices and thus to acknowledge useful legal provisions as well as omissions; in particular, the experts attribute the country's higher Index score with the review and addition of indicators in the sections on the investigating authority and torture criminalization in Belarusian law: while the Criminal Code does not explicitly prohibit torture, the Constitution contains a definition and a prohibition of torture which are in line with the international standards; however, there is no punishment for the use of torture. The significant growth of the Index for Kazakhstan was primarily due to a change in the situation with the openness of data on the number of torture complaints. For 2019 Index the experts noted the absence of such data, for current Index they indicated that the data can be provided upon request to state bodies.
Second, certain countries have reported substantive changes in the situation with the prohibition of torture. For example, according to Ukrainian experts, the country's law enforcement agencies have recently focused more on the proper recording, use, storage and access to CCTV footage and on the procedural safeguards granted to detainees – such as allowing a phone call to relatives, informing Centers of free legal aid and when placed in temporary detention facilities asking about any health complaints – where detainees report health problems, the police call  ambulance to decide whether further detention or hospitalization is possible. This was facilitated by the activities of the National Preventive Mechanism and the newly created special department for combating torture in the structure of the Office of the Prosecutor General, which over the past year has realized the problem and strengthened the mechanism for responding and prosecuting those responsible for the facts of torture.
Russia is the only country which saw a drop in its Index score by almost 30 points since the previous year. The change happened because of the clarification of parameters in the Judicial Review and National Regulations/Criminalization sections.  While back in 2019, at least some statistics on sentencing were available upon request to human rights defenders, currently, the authorities either refuse to provide such statistics or give meaningless and formalistic responses instead. Thus, the introduction of additional indicators to measure effective protection and safety of torture victims caused Russia's aggregated Criminalization indicator to drop significantly. This means that although Russian law does contain criminal sanctions for torture, its victims are poorly protected from pressure, abuse and retaliation in the form of prosecution for allegedly false accusations, while domestic courts refuse to properly address such situations.
The overall distribution of the Index scores across countries remains similar to the one reported in the previous year. Moldova left the position of the leader in the Index. For several refined indicators, in particular, the provision of procedural guarantees, the indicator of this country has increased, but then in the section concerning the provision of video recording and the availability of publicly accessible information on the regulation of video surveillance, Moldova dropped to the second place, since the country does not have publicly available information on regulating the use of video monitoring.
Just as before, the main challenge faced by human rights defenders in compiling the Index is a lack of comprehensive, clear and regularly updated information on these issues in the public domain, while attempts to obtain this information by sending inquiries to relevant authorities tend to be futile in a number of countries. For example, in Russia, no statistics were provided in official responses to such inquiries, while in Kazakhstan, the responses received from different departments contained different data on the same indicators.
Therefore, certain parameters of the Index for six countries were not included in the aggregated Index. More specifically:
• No clear and coherent statistics is available on the number of torture complaints, criminal investigations opened, and torture cases brought to court in Belarus, Kazakhstan, Poland and Russia;
• The workload faced by criminal investigators is impossible to estimate with any degree of accuracy in almost all countries covered by the Index, due primarily to the absence of data on the number of investigators working on torture cases. The only exceptions are Armenia (8-9 cases per investigator) and Ukraine (34 cases per investigator);
• No clear and consistent information is available either in the public domain or upon request on the number of torture complaints, criminal cases initiated and criminal cases investigated and brought to court in Belarus, Kazakhstan, Poland and Russia. The lack of such information makes it impossible to assess how many torture investigations have been completed and whether the investigating body is competent to go ahead with the investigation where the victim does not report torture or withdraws the report.