Ի աջակցություն Սաշիկ Սուլթանյանի․ Խտրականության դեմ պայքարի և հանուն հավասարության կոալիցիայի հայտարարությունը
2020 թ. հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը քրեական հետապնդում է սկսել «Մարդու իրավունքների եզդիական կենտրոն» ՀԿ նախագահ Սաշիկ Սուլթանյանի դեմ՝ հիմնվելով նույն թվականի հունիսին Yezidinews.am կայքում հրապարակված նրա հարցազրույցի վրա:
Քննիչը վկայակոչել է Սուլթանյանի մի քանի հայտարարություններ` Հայաստանում էթնիկ փոքրամասնություն հանդիսացող եզդիների շրջանում ազգային թշնամանք հարուցելու հիմքով քրեական հետապնդումը հիմնավորելու համար:
2021 թ․ հուլիսի 29-ին քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ այն հաստատելու և քննության համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Որպես ՀՀ-ում խտրականության դեմ պայքարի առաջամարտիկ և հավասարության մշակույթի տարածման ջատագով իրավապաշտպան կազմակերպություն՝ Խտրականության դեմ պայքարի և հանուն հավասարության կոալիցիան խորապես մտահոգված է դեպքերի նման զարգացմամբ և դատապարտում է քրեական հետապնդում իրականացնող մարմնի այս գործելաոճը, որով ազգամիջյան ատելությունը կանխելու նպատակով ընդունված քրեական օրենսգրքի նորմն օգտագործվում է ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպության գործունեությունը խոչընդոտելու համար։ Իր իրավապաշտպան գործունեության ընթացքում մեր գործընկեր կազմակերպությունը պայքարել է ՀՀ-ում մարդու իրավունքների պաշտպանության մակարդակը բարձրացնելու և ավելի ապահով երկիր կառուցելու տեսլականով։ Միայն այն, որ պատերազմի ողջ ընթացքում նա ֆեյսբուքյան իր էջով դիմել է արտերկրի գործընկերներին՝ Հայաստանը մշտապես ներկայացնելով որպես իր հայրենիքը, կոչ է արել միավորվել, ուս ուսի պայքարել հանուն հայրենիքի եւ հաղթանակի, արդեն իսկ վկայում է այն մասին, որ իր գործունեությամբ ոչ նա, ոչ էլ «Մարդու իրավունքների եզդիական կենտրոն» կազմակերպությունը երբեք նպատակ չեն հետապնդել որեւէ կերպ ատելություն կամ ազգային թշնամանք հարուցելու։ Առկա հիմնախնդիրները տեսնելը և բարձրաձայնելը ոչ թե ատելության հրահրման, այլ դրանց լուծման ուղիներ փնտրելու եւ առավել բարենպաստ սոցիալական միջավայր ստեղծելու մտադրության մասին է վկայում։
Հայաստանում խոսքի, կարծիքի ազատությունը ու իրավապաշտպան գործունեությունը պետք է ապահովված լինի բոլոր քաղաքացիների համար՝ անկախ իրենց էթնիկ պատկանելիությունից, կրոնից կամ այլ հատկանիշից։
ՀՀ-ն վավերացրել է մի շարք միջազգային և տարածաշրջանային փաստաթղթեր, որոնցով պարտավորություններ է ստանձնել միջոցներ ձեռնարկել եզդիների լեզվի, մշակույթի, ինքնության պահպանման և զարգացման համար․ Սաշիկ Սուլթանյանի և վերջինիս ղեկավարած կազմակերպության գործունեությունը, այդ թվում նաև վերջինիս կողմից բարձրաձայնած մտքերը վերաբերել են վերը նշված միջազգային պայմանագրերով ՀՀ-ի կողմից ստանձնած պարտավորությունների արդյունավետ կատարմանը: ՀՀ-ի որպես պետության դեմ ուղղված քննադատությունը՝ վերջինիս ստանձնած միջազգային պարտավորությունների պատշաճ կատարման շրջանակներում չի կարող գնահատվել որպես հայ ազգի նկատմամբ թշնամանքի հարուցում։ Այդպիսի քննադատություն հնչեցնելու հնարավորությունը ժողովրդավարական պետության հիմնասյուներից է։ Ավելին, նման քննադատությունը իրավապաշտպան գործունեության հիմնական գործիքակազմն է։
Ազգային փոքրամասնության ներկայացուցչի կողմից քննադատական գործիքակազմի օգտագործման որակումը որպես ազգամիջյան թշնամանքի հարուցում ինքնին կարող է գնահատվել որպես ազգային պատկանելության հիմքով խտրականություն։
Կոալիցիան կոչ է անում ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությանը և ՀՀ գլխավոր դատախազությանը կանխել համակարգային խտրականության հիմքեր սերմանող այսպիսի նախադեպի ստեղծումը։

In support of Sashik Sultanyan
On 3 October 2020, the RA National Security Service started criminal prosecution against Sashik Sultanyan, Head of “Yezidi Center for Human Rights” NGO, based on his interview published on Yezidinews.am website in June 2020.
The investigator referred to several of Sultanyan’s statements to justify the criminal investigation into inciting national enmity among Yezidis, an ethnic minority in Armenia.
On 29 July 2021, the criminal case was sent to the RA Prosecutor General’s Office with indictment along with a petition to approve and send it to Court for examination.
In the vanguard of combating discrimination and promoting the culture of equality in the Republic of Armenia, the Coalition is deeply concerned with such developments and denounces tհe workstyle of the body conducting criminal prosecution, whereby the Criminal Code norm adopted to prevent cross-national hatred is being used to hinder the activity of an organization protecting the rights of national minorities. Throughout its human rights activity, our partner organization has had the vision of raising the level of human rights protection in the RA and building a safer country. During the whole war, the organization used its Facebook page to address its partners abroad by presenting Armenia as its homeland, calling to unite and fight together for the sake of the homeland and victory. This mere fact indicates that neither Sashik Sultanyan nor the Yezidi Centre for Human Rights ever pursued inciting hatred or cross-national enmity. Seeing and raising the current issues do not indicate an intention to incite hatred, rather, it shows an intention to search for solutions and create a more favorable social environment.
Freedom of expression, opinion and human rights activity should be ensured for all the citizens in Armenia, irrespective of their ethnicity, religion or other features.
The Republic of Armenia has ratified a number of international and regional documents, whereby it undertook obligations to take measures for the preservation and development of the Yazidis’ language, culture and identity. Sashik Sultanyan’s and his organization’s activity, as well as the relevant thoughts raised concerned effective implementation of the obligations undertaken by the Republic of Armenia in the frame of the above-mentioned international treaties.  Criticism of the Republic of Armenia as a state in the frame of proper implementation of its international obligations cannot be assessed as incitement of enmity against the Armenian nation. The opportunity to voice such criticism is a pillar of a democratic state. Moreover, such criticism is the main toolkit of human rights activity.
Qualifying the use of the criticism toolkit by a national minority representative as incitement of cross-national enmity can itself be assessed as discrimination based on nationality.
The Coalition calls on the RA National Security Service and RA Prosecutor General’s Office to prevent creation of such a precedent sowing the ground for systemic discrimination.