Դատարանը արձանագրել է, որ վարչական ակտը կայացվել է օրենքի խախտմամբ. ՊԵԿ-ի դեմ հայցը բավարարվեց
Դատարանը բավարարեց Արման Ղալեչյանի հայցն ընդդեմ Պետական եկամուտների կոմիտեի` անվավեր ճանաչելով վերջինիս կողմից կայացված վարչական ակտը:
2020 թվականի հուլիսի 28-ին Արման Ղալեչյանի վագոն-տնակ, որտեղ նա պատրաստվում էր ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալել, այցելել են 2 հոգի և ներկայացել որպես հարկայինի աշխատակիցներ։ Նրանք հորդորել, ուղղորդել են Ա. Ղալեչյանի հորը միջոցներ ձեռնարկել և գրանցվել որպես անհատ ձեռներեց՝ հետագայում գործունեություն ծավալելու օրինականությունն ապահովելու նպատակով։
Աշխատակիցներից մեկը համոզել է հորը, այնուհետև՝ Ա. Ղալեչյանին, ստորագրել մի  փաստաթղթի տակ, որը, իրենց հավաստմամբ, խախտում գրանցելու մասին  չի եղել, քանի որ, նախ, վերջիններս հավաստիացրել են, որ այդ պահին որևէ ձեռնարկատիրական գործունեություն չեն իրականացրել, այլ վաճառել են իրենց բանջարաբոստանային բարիքները, և պատրաստվել են օրինական գրանցվելուց հետո միայն սկսել աշխատել։  Սակայն, ինչպես պարզվել է, նրանք արձանագրել են, թե իբր իրենք աշխատել են 22.07.2020թ․ մինչև 03.08.2020թ․ և ստացել են ձեռնարկատիրական եկամուտ՝ 112.000 ՀՀ դրամ. փաստացի, Արման Ղալեչյանի հայրը, ապա նաև նա, ստորագրել են իրենց կողմից խախտում թույլ տալու մասին ապօրինի և անհիմն կազմված արձանագրություն:
Այնուհետև Ա. Ղալեչյանը ստիպված գնացել և ձեռնարկատիրական գործունեությունը կասեցրել է, քանի որ գնված մրգերը և սեփական հողամասում աճեցման եղանակով արտադրված բանջարեղենն ամբողջությամբ փչացել էին` կորոնավիրուսային համավարակով հիվանդանալու պատճառով։
Կայացված ակտը ամբողջովին անհիմն համարելով` ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի աջակցությամբ Ա. Ղալեչյանը դիմել է դատարան` անվավեր ճանաչելու այն․ ՀՔԱՎ փաստաբաններ Արայիկ Զալյանը և Նուշիկ Տեր-Մովսիսյանը ստանձնել էին նրա իրավունքների պաշտպանությունը։
ՀՀ վարչական դատարանը,  հետազոտելով ու գնահատելով գործով ձեռք բերված ապացույցները, 2021 թ․ հունիսի 16-ին վճռել է բավարարել  հայցը` հաշվի առնելով, որ նախ ՀՀ հարկային օրենսգրքի ապօրինի գործունեության հայտնաբերման վերաբերյալ հոդվածը  չի կիրառվում անմիջականորեն գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրությամբ և իրացմամբ զբաղվող  անձանց նկատմամբ, այսինքն՝ այն դեպքում, երբ ֆիզիկական անձը զբաղվում է անմիջականորեն գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրությամբ և իրացնում է իր իսկ կողմից արտադրված գյուղատնտեսական արտադրանքը, ապա նման գործունեությունը չի համարվում ապօրինի և չի տուգանվում. Ա. Ղալեչյանը ներկայացրել է բավարար ապացույցներ այն մասին, որ այդ ժամանակահատվածում նա վաճառել է նաև սեփական հողամասի բանջարեղենը, իսկ Կոմիտեն չի հիմնավորել այդ մթերքի՝ անմիջականորեն Արման Ղալեչյանի կողմից արտադրված չլինելու հանգամանքը: Դատարանը ընդգծել նաև, որ Կոմիտեն, կրելով իր կողմից ընդունված վարչական ակտի ընդունման համար հիմք հանդիսացած փաստերի ապացուցման բեռը, չի կատարել իր այդ պարտականությունը` չապացուցելով Ա. Ղալեչյանի կողմից իրացվող գյուղատնտեսական արտադրանքն անմիջականորեն հայցվորի կողմից արտադրված չլինելու հանգամանքը։
Վարչական մարմինը պարտավոր է ապահովել փաստական հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննարկումը` բացահայտելով գործի բոլոր, այդ թվում` վարույթի մասնակիցների օգտին առկա հանգամանքները: Օրենքների պահպանմանը հետևելով` կբացառվեն անձանց իրավունքների խախտումները, իսկ օրենքի խախտմամբ կայացվող ակտերի շարունակական պրակտիկան կդադարի։

The Court recorded that the administrative act was made by violation of law. The claim against the State Revenue Committee was upheld
September 9, 2021
The Court upheld Arman Ghalechyan’s application against the State Revenue Committee and recognized invalid the administrative act made by the SRC.
On 28 July 2020, 2 persons visited Arman Ghalechyan’s trailer - where he was to conduct entrepreneurial activity - and presented themselves as tax officers. They urged A.Ghalechyan’s father to take measures and register as a private entrepreneur to ensure legality of their further activity.
One of the officers persuaded A.Ghalechyan’s father and then A.Ghalechyan himself to sign a document, which, as they claimed, was not about recording a violation, as they assured that they were not conducting any entrepreneurial activity at the moment, rather, they were selling their vegetable crops - grown by themselves - and were planning to work only after officially registering. However, as it turned out, they recorded that they worked for the period of 22.07.2020-03.08.2020 and received entrepreneurial income in the amount of AMD 112,000. Actually, Arman Ghalechyan’s father and then Arman Ghalechyan himself signed an illegal and ungrounded protocol on violations made by themselves.
Then, A.Ghalechyan had to suspend his entrepreneurial activity, since the purchased fruit and the vegetable grown on his own land got rotten as he tested positive for Covid-19.
Finding the act entirely groundless, A. Ghalechyan, with the support of HCA Vanadzor, applied to Court claiming to recognize it invalid. HCA Vanadzor advocates Arayik Zalyan and Nushik Ter-Movsisyan undertook protection of his rights.
On 16 June 2021, the RA Administrative Court, examining and assessing the evidence obtained in the frame of the case, made a judgment to uphold the claim, taking into account that RA Tax Code Article on detecting illegal activity does not apply  to persons directly engaged in production and sale of agricultural products, i.e., when an individual produces agricultural products and sells the agricultural product produced by himself, such activity is not considered illegal and is not fined. A. Ghalechyan presented enough evidence that during that period he also sold vegetables of his own land, and the Committee did not substantiate the condition that the mentioned vegetable was not produced immediately by Arman Ghalechyan. The Court also stressed that the Committee had the burden of proving the facts that served as ground for them to make the administrative act but did not fulfill the obligation and did not prove the condition that the agricultural products sold by A. Ghalechyan had not been produced immediately by the plaintiff.
The administrative body has an obligation to ensure the comprehensive, complete and objective investigation into the case in order to discover all the circumstances, including those in favor of participants of the proceedings. By ensuring adherence to laws, violations of human rights will be excluded and the ongoing practice of making acts by violating laws will cease.