«Խախտվում է ուռուտցիների՝ մաքուր շրջակա միջավայրում ապրելու իրավունքը». հայտարարություն Ուռուտում տեղի ունեցող դեպքերի վերաբերյալ
Հայաստանի ԱՃԹՆ ԲՇԽ քաղաքացիական հասարակության խմբակցության հայտարարությունը Ուռուտում տեղի ունեցող դեպքերի վերաբերյալ Հայաստանի ԱՃԹՆ ԲՇԽ քաղաքացիական հասարակության խմբակցությունն իր մտահոգությունն է հայտնում ՀՀ Լոռու մարզի Լոռի Բերդ խոշորացված համայնքի Ուռուտ բնակավայրում տեղի ունեցող իրադարձությունների առումով, որոնք ակնհայտորեն խախտում են տեղի բնակիչների՝ ուռուտցիների մաքուր շրջակա միջավայրում ապրելու իրավունքը: Գյուղում առաջացել է սոցիալական լարվածություն և բևեռացում բնակիչների շրջանում։
2021 թվականի մայիսի 14-ին  «ՋԻՆ ՀՈԼԴԻՆԳ ԼԻՄԻԹԻԴ» ՍՊԸ-ն Լոռի Բերդ համայնքի Ուռուտ բնակավայրում 2021-2024 թթ. երկրաբանահետախուզական ուսումնասիրության աշխատանքների և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ հրավիրվել են հանրային լսումներ (1-ին փուլ)։
Այդ օրը Ուռուտ բնակավայրի բնակիչները, մտահոգված լինելով իրենց կենսավայրի պահպանությամբ, թույլ չեն տվել իրականացնել հանրային լսումներ: Նրանք հրաժարվել են ընկերության հրավերից և լսումներ չեն կայացել։ Համայնքի բնակիչների պահանջով Ոռուտ բնակավայրի վարչական ղեկավարի նստավայրում կազմվել է արձանագրություն, որտեղ նշվել է, որ բնակիչները դեմ են հանքարդյունաբերական ոլորտին առնչվող թեմաներով իրենց գյուղում որևէ լսումների կազմակերպմանը։
Որոշ ժամանակ անց գյուղի բնակիչները տեղեկացան, որ 2021 թ. օգոստոսի 10-ին ընկերությունը կրկին նախաձեռնել է հանրային լսումներ իրականացնելու փորձ։
Այդ օրը գյուղի բնակիչները կրկին հավաքվել էին Ուռուտ գյուղի վարչական շենքի մոտ, որպեսզի թույլ չտան հանրային լսումներ իրականացնել։ Հավաքված մարդկանց տեղեկացրին, որ ընկերության ներկայացուցիչը չի գալու առողջական խնդիրների պատճառով։ Այս անգամ ևս գյուղացիների պահանջով կազմվեց արձանագրություն այն մասին, որ Ուռուտ գյուղի բնակիչները դեմ են իրենց գյուղում հանքարդյունաբերական ոլորտին առնչվող  թեմայով ցանկացած լսման կազմակերպմանը, ինչը վավերացվեց գյուղի վարչական ղեկավարի ստորագրությամբ և կնիքով։
Չնայած այդ գրության առկայությանը՝ 2021 թ. սեպտեմբերի 24-ին «ՋԻՆ ՀՈԼԴԻՆԳ ԼԻՄԻԹԵԴ» ՍՊԸ-ն ևս մեկ հանրային լսում անցկացնելու փորձ նախաձեռնեց: Մինչ լսումների անցկացումը ընկերությունը որոշակի աշխատանքներ է տարել, ակտիվություն է ցուցաբերել գյուղում՝ հանդիպելով մի քանի բնակչի հետ և ձեռքբերելով նրանց համաձայնությունը՝ մասնակցելու հանրային լսումներին  ու պաշտպանելու իրենց նախագիծը։ Գյուղում սկսել են տարածել լուրեր, որ նախագիծը հովանավորվում է բարձրաստիճան պաշտոնյանների կողմից և այն միևնույնն է՝ անցնելու է։
Սեպտեմբերի 24-ին ավելի մեծ թվով գյուղացիներ և ակտիվիստներ հավաքվեցին գյուղի վարչական շենքի մոտ և թույլ չտվեցին հանրային լսումների իրականացումը: Սակայն  հավաքն անցավ լարված մթնոլորտում՝ հանքի բացմանը դեմ և կողմ արտահայտվող բնակիչների միջև։ Ընկերության ներկայացուցիչները չէին հեռանում գյուղից, փոխարենը՝ փորձում էին տարբեր գործիքներ և հնարքներ կիրառել լսումներն անցկացնելու համար։
Գյուղացիների պնդմամբ Ուռուտ գյուղում այս անգամ կազմվեց արդեն երրորդ արձանագրությունը, որտեղ նշվեց, որ գյուղացիները դեմ են իրենց գյուղում հանքարդյունաբերական ոլորտին առնչվող թեմաների վերաբերյալ լսումների անցկացմանը: Արձանագրությունը ստորագրվեց և վավերացվեց համայնքի վարչական ղեկավարի կողմից։
Մի քանի ժամ տևած դիմակայությունից հետո գյուղացիներին լուր հասավ, որ ընկերության ներկայացուցիչները գյուղում հանքին կողմ մարդկանց շրջանում ստորագրահավաք են իրականացնում լսումների անցկացման համար: Ի պատասխան՝ հանքին և լսումներին դեմ պայքարող քաղաքացիներն իրենց հերթին նախաձեռնեցին ստորագրահավաք և 430 ստորագրություններով դիմեցին տեղական ինքնակառավարման մարմիններին` պահանջելով պաշտպանել Ուռուտ գյուղի շահերը և Ուռուտի բնակչության անունից Լոռի Բերդ խոշորացված համայնքի ավագանու օրակարգ մտցնել Ուռուտի տարածքում հանքի բացման անթույլատրելիության  և երկրաբանահետազոտական ուսումնասիրության աշխատանքների համար համայնքի նախնական թույլտվությունը մերժելու հարցը։
Այս իրավիճակն առաջացրել է հանրային բևեռացում և սոցիալական լարվածություն գյուղում:
Կա մտահոգություն, որ հերթական անգամ լսումներ իրականացնելու փորձը կհանգեցնի անկանխատեսելի ելքի։ Գյուղի բնակիչներն իրավացիորեն դժգոհում են, որ ընկերությունն անտեսում է բնակիչների կարծիքը` հանքարդյունաբերության թեմաներով իրենց գյուղում լսումներ չիրականացնելու վերաբերյալ, և իրենց կամքին հակառակ շարունակաբար փորձում է լսումներ կազմակերպել: Սա ստեղծում է սթրեսային մթնոլորտ համայնքի բնակիչների շրջանում։
Նմանատիպ իրավիճակ է ստեղծված նաև Գլաձոր համայնքում։
Հաշվի առնելով, որ ԱՃԹՆ գործընթացի հիմքում ընկած է բոլոր շահագրգիռ կողմերի միջև երկխոսության միջավայր ստեղծելու սկզբունքը, ինչպես նաև այն, որ այսօրինակ խնդիրները Հայաստանում պարբերաբար կրկնվում են՝ ԱՃԹՆ քաղաքացիական հասարակության խմբակցությունը անհրաժեշտ է համարում նախաձեռնել ԱՃԹՆ բազմաշահառու խմբի արտահերթ նիստ, որի օրակարգում կլինի հետևյալ հարցը՝
Ընդերքօգտագործման ոլորտում նախատեսվող գործունեության վերաբերյալ ազդակիր համայնքների բնակչության կարծիքը հաշվի առնելու հարցի և մասնավորապես Ուռուտ բնակավայրում և Գլաձոր համայնքում  տեղի ունեցող գործընթացների  վերաբերյալ քննարկում։
Միևնույն ժամանակ կոչ ենք անում արդյունահանող ընկերություններին զերծ մնալ հանրային լսումներ կազմակերպելուց Ուռուտում և այլ համայնքներում, որտեղ համայնքի բնակչությունը արդեն մերժել է լսումների իրականացումը մի քանի անգամ, համայնքի բնակիչների կարծիքը հարգելու և սոցիալական լարվածության խորացումից խուսափելու համար։
Տեղական ինքնակառավարման  մարմիններին, համայնքի ավագանուն և պետական կառավարման իրավասու մարմիններին կոչ ենք անում պաշտպանել համայնքի բնակիչների օրինական շահերը և իրավունքները։ Հայտարարությունը բաց է միանալու համար
ԱՃԹՆ ԲՇԽ քաղաքացիական հասարակության խմբակցության անդամ, «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Օլեգ Դուլգարյան
ԱՃԹՆ ԲՇԽ քաղաքացիական հասարակության խմբակցության անդամ, «Հայաստանի անտառներ» ՀԿ-ի տնօրեն, փաստաբան Նազելի Վարդանյան
ԱՃԹՆ ԲՇԽ քաղաքացիական հասարակության խմբակցության անդամ, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյան
ԱՃԹՆ ԲՇԽ քաղաքացիական հասարակության խմբակցության անդամ, ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի դոցենտ Սուրեն Ներսիսյան
ԱՃԹՆ ԲՇԽ քաղաքացիական հասարակության խմբակցության այլընտրանքային անդամ, «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի փոխնախագահ Վիկտորյա Բուռնազյան
ԱՃԹՆ ԲՇԽ քաղաքացիական հասարակության խմբակցության այլընտրանքային անդամ, էկոլոգիական իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արթուր Համբարձումյան

Statement on Developments in Urut from the EITI MSG Civil Society Fraction’s – Armenia
The civil society fraction of the EITI MSG of Armenia (Extractive Industries Transparency Initiative multi-stakeholder group) expresses its concern over the events taking place in the Urut settlement of the enlarged community of Lori Berd in the Lori region of the RA, which clearly violate the right of the locals to live in a clean environment. There is social tension and depopulation in the village.
The "JIN HOLDING LIMITED" LLC initiated a public hearing on the application for a preliminary environmental impact assessment of geological prospecting studies (Phase 1) in Urut settlement of Lori Berd community on May 14, 2021.
On that day, the residents of Urut did not allow public hearings due to concerns about the protection of their habitat. They refused the invitation of the company and no hearings took place.
At the request of the residents, a protocol was drawn up at the residence of the administrative head of Urut settlement, where it was mentioned that the residents were against the organization of any hearings on mining-related topics in their village. After some time, the villagers were informed that in on August 10, 2021 the company again initiated an attempt to hold a public hearing. On that day, the villagers gathered again near the administrative building of Urut village to prevent public hearings. They were informed that the representative of the company had not come because of health issues. This time, at the request of the villagers, a protocol was drawn up stating that the residents of Urut village were against organizing any hearing on the mining sector in their village, which was ratified by the administrative head. Despite the existence of that note, in 2021 On September 24, 2012, "JIN HOLDING LIMITED" LLC initiated another attempt to hold a public hearing. Before the hearings, the company did some work, was active in the village meeting with several residents, getting their consent to participate in public hearings and stand by their project. Rumors have started spreading in the village that the project is sponsored by high-ranking officials and it will succeed anyway.
On September 24, a larger number of villagers, activists, gathered near the village administration building and did not allow public hearings to be held. However, there was a tense atmosphere among the residents for and against the mine opening. The representatives of the company did not leave the village, instead they tried different tools and tricks to hold the hearings. According to the villagers, this time the third protocol was drawn up in which it was mentioned that the villagers are against holding hearings on mining issues in their village. The protocol was signed and ratified by the administrative head of the community.
After several hours of resistance, the villagers received word that company representatives were collecting signatures in the village from people supporting the mine. In response, the citizens fighting against the mine in their turn initiated a collection of signatures and with 430 signatures on behalf of the population of Urut applied to the local self-government bodies and the council of elders of Lori Berd enlarged community. They demand to protect the interests of Urut village, to put on the agenda the inadmissibility of opening a mine in that area, to deny the preliminary permission for geological research on behalf of the community.
This situation has divided the society into two parts and created social tension in the village. There is concern that the attempt to hold another hearing will lead to an unpredictable ending. The villagers rightly complain that the company ignores the opinion of the residents about not holding hearings on mining issues in their village and constantly tries to hold hearings against their will. This creates a stressful atmosphere among the residents of the community. A similar situation is in Gladzor community. Taking into account that the core of the EITI process is creating an environment of dialogue between all stakeholders, as well as the fact that such issues are regularly repeated in Armenia, the EITI civil society fraction considers it necessary to initiate a special session of the EITI multi-stakeholder group, the agenda of which will include the following question:
1. Discussion on the issue of taking into account the opinion of the population of the affected communities on the planned activities in the field of entrails use, in particular, on the processes taking place in Gladzor enlarged community and in Urut settlement.
At the same time, we call on the mining companies in the communities where the population has already refused to hold hearings several times, to refrain from holding public hearings in order to respect the opinion of the community residents and to avoid deepening social tensions. We call on the local self-government bodies, the community council, the competent public administration bodies to protect the legitimate interests and rights of the community residents.
The announcement is open for joining.
Oleg Dulgaryan – a member of EITI MSG civil society fraction, President of the “Centre for Community Mobilization and Support” NGO
Nazeli Vardanyan - a member of EITI MSG civil society fraction, President of the “Armenian Forests” environmental NGO, lawyer
Sona Ayvazyan - a member of EITI MSG civil society fraction, Executive Director of the “Transparency International Anticorruption Center”
Suren Nersisyan - a member of EITI MSG civil society fraction, Associate Professor at the Faculty of Geography and Geology in the YSU
Viktoria Burnazyan – an alternative member of EITI MSG civil society fraction, Vice-president of the “EcoLur” information NGO
Artur Hambardzumyan - an alternative member of EITI MSG civil society fraction, specialist of environmental law, lawyer