2020 թ. 44-օրյա պատերազմական գործողությունների ընթացքում անհայտ կորած անձանց եւ նրանց ընտանիքի անդամների իրավունքների վիճակը. զեկույց
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, ելնելով պետության՝ իր քաղաքացիների կյանքի, առողջության եւ անվտանգության ապահովման եւ դրանց վերաբերյալ  հանրային պատշաճ իրազեկման պարտականությունից,  2020 թ․-ի սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը  ժամանակահատվածում իրականացրել է 44-օրյա պատերազմական գործողությունների հետեւանքով անհայտ կորածների, նրանց ընտանիքների խնդիրների հետազոտություն, որի արդյունքները ներկայացվում են «2020 թ.  44-օրյա պատերազմական գործողությունների ընթացքում անհայտ կորած անձանց եւ նրանց ընտանիքի անդամների  իրավունքների վիճակը» զեկույցում:
Զեկույցը ներկայացվեց 2022 թ․ մարտի 22-ին։ Միջոցառմանը հրավիրված էին պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ, միջազգային եւ տեղական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, անհայտ կորած անձանց ընտանիքի անդամներ, ովքեր եւս հնարավորություն ունեցան ներկայացնելու իրենց  խնդիրները, որոնց առնչվել են պատերազմական գործողությունների ընթացքում եւ հետպատերազմական շրջանում:
Անհայտ կորած անձանց եւ նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության հետ կապված խնդիրները առաջացել են դեռեւս առաջին արցախյան պատերազմի ժամանակ։ Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով 1988-2005 թթ. անհայտ կորածների թիվը ՀՀ-ից կազմում է 437 մարդ, որից զինծառայող՝ 224, խաղաղ բնակչություն՝ 213:
ԼՂՀ-ից անհայտ կորած է համարվում 723 անձ, որոնցից 250՝ զինծառայող, 473՝ խաղաղ բնակիչ: Կարմիր Խաչի միջազգային կազմակերպության տվյալներով՝  ղարաբաղյան առաջին հակամարտության հետևանքով անհայտ կորածների թիվը Հայաստանում շուրջ 400 է:
2020 թ․ սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի աջակցությամբ և վարձու ահաբեկիչների ներգրավմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով վերստին  մեծ թվով մարդիկ անհայտ կորան. ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թվաքանակը կազմում է 3822 անձ։ 21.03.2022թ. դրությամբ անհայտ է 187 զինծառայողի և 21 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։
Զեկույցում, բացի վիճակագրական տվյալներից, անդրադառնում ենք անհայտ կորածների եւ նրանց ընտանիքների իրավունքներին վերաբերվող օրենսդրությանը, օրենսդրական բացերին, ավելի քան մեկ տարվա ընթացքում ընտանիքների առջեւ ծառացած խնդիրներին, անհայտ կորածների և նրանց ընտանիքների հանդեպ պետության վերցրած պարտավորությունների կատարման վիճակին:
Զեկույցում անդրադարձ  է կատարվել նաեւ անհայտ կորած անձանց եւ նրանց ընտանիքների խնդիրների լուծմամբ զբաղվող պետական կառույցների գործունեությանը, նրանց լիազորություններին եւ գործառույթների իրականացման վիճակին եւ արդյունավետությանը:
Դեռեւս շարունակվում է մտահոգիչ մնալ անհայտ կորած անձանց ընտանիքների՝ իրենց հարազատների ճակատագրի, գտնվելու վայրի, կորչելու հանգամանքների վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու իրավունքի ապահովման վիճակը:
Ընտանիքները բախվում են նաև իրավական կարգավիճակի բացակայության, սոցիալական, առողջապահական, հոգեբանական աջակցության եւ այլ խնդիրների:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվել նաեւ նույնականացման աշխատանքների ընթացքում առկա խնդիրներին:
Ներկայացվող զեկույցով  հերթական անգամ անդրադառնում ենք անհայտ կորածների եւ նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության եւ նրանց հանդեպ պետության վերցրած պարտավորությունների կատարման վիճակին, ինչպես նաեւ պետական մարմիններին եւ միջազգային կազմակերպություններին ներկայացնում ենք անհայտ կորածների եւ նրանց ընտանիքների խնդիրների լուծմանն ուղղված առաջարկություններ:
Ուսումնասիրելով 44-օրյա պատերազմական գործողությունների ընթացքում եւ հետպատերազմական ժամանակահատվածում անհայտ կորածների եւ նրանց ընտանիքների խնդիրները, նրանց նկատմամբ պետության կողմից վերցրած պարտավորությունների կատարման վիճակը՝ հանգում ենք հետեւյալ եզրակացությանը.
1. պետությունը արդյունավետ կերպով չի ապահովել անհայտ կորած անձանց ընտանիքների իրենց հարազատի գտնվելու վայրի և ճակատագրի մասին տեղեկություն ստանալու իրավունքը,
2. ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը 44-օրյա պատերազմական գործողությունների հետևանքով անհայտ կորած անձանց թվի վերաբերյալ տեղեկության տրամադրումը մերժել է՝ առանց բավարար հիմնավորումների, մյուս կողմից՝ այդ նույն տեղեկությունները պարբերաբար հրապարակվել են պաշտոնական մարմինների կայքերում եւ լրատվամիջոցների հարցերին ի պատասխան,
3. անհայտ կորած անձանց վերաբերյալ առկա չէ մեկ միասնական տեղեկատվական բազա, որտեղ հավաքագրված կլինեին անհայտ կորած անձանց վերաբերյալ ամբողջական տվյալները,
4. պետական տարբեր մարմիններ իրականացրել են միևնույն լիազորությունները եւ գործառույթները պատերազմական գործողությունների ընթացքում եւ հետպատերազմական շրջանում, ինչի պատճառով անհայտ կորած անձանց ընտանիքների համար որոշակի չէ, թե որ մարմնին կարող են դիմել տարբեր հարցերով,
5. անհայտ կորած անձանց ընտանիքների հետ տարվող աշխատանքների համար պատասխանատու մարմինները չունեն համապատասխան գիտելիքներ եւ հմտություններ, պատրաստված անձնակազմ, ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության խնդիրների արդյունավետ լուծումն ապահովելու համար,
6. նույնականացումը հաստատող կամ հերքող արդյունքների վերաբերյալ տեղեկությունները ստացվում են ոչ ողջամիտ ժամկետներում, արդյունքների մասին ընտանիքները տեղեկություններ ստանում են տարբեր մարմիններից, ինչն էլ իր հերթին առաջացնում է անկանխատեսելիություն և անվստահություն գործընթացի նկատմամբ:
7. Անվստահություն են առաջացրել նաեւ անհայտ կորածի եւ ընտանիքներին հանձնված մարմնի կամ մասունքների միջեւ կառուցվածքային տարբերությունները,
8. պատերազմի անմիջական և ուղղակի ազդեցությունը կրած անհայտ կորած անձանց ընտանիքները ունեն բազմաթիվ կարիքներ, մասնավորապես՝ սոցիալական, իրավական, ֆինանսական, հոգեբանական աջակցության,
9. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ անհայտ կորածի իրավական կարգավիճակի բացակայությունը ստիպում է նրանց հարազատներին դիմելու դատարան՝ իրենց հարազատին անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչելու հա­մար, սոցիալական աջակցության որոշ խնդիրներ լուծելու նպատակով, սակայն նույնիսկ նշված կարգավիճակները չեն ապահովում անհայտ կորած անձանց եւ նրանց ընտանիքների իրավունքների եւ շահերի ամբողջական և լիարժեք պաշտպանությունը,
10. ոչ համակարգային եւ իրավիճակային մոտեցմամբ օրենսդրական մասնակի լուծումները վկայում են սոցիալական աջակցության տրամադրման հայեցողական մոտեցման մասին, որը չի կարող լինել համակարգային, քանի դեռ անհայտ կորածի ընտանիքին սոցիալական աջակցություն ապահովելու պետության պարտավորությունը սահմանված չէ օրենքով.
11. Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հրամանով սահմանված կարգով ծառայողական անհրաժեշտությունից ելնելով զինծառայողներին ծառայության այլ վայր տեղափոխելու հանգամանքը պարզ չէ, ինչպես նաեւ հստակ չէ, թե ծառայողական անհրաժեշտությունը կոնկրետ ինչ հանգամանքներով է պայմանավորված, որը հակասում է իրավական որոշակիության սկբունքին,
12. անհայտ կորած անձանց ընտանիքների ներկայացուցիչների հանդեպ պետական մարմինների առանձին աշխատակիցների կողմից դրսևորվում է անհարգալից և անմարդկային վերաբերմունք։
Անհայտ կորածների եւ նրանց ընտանիքների խնդիրների ուսումնասիրության արդյունքում ներկայացվել են հետեւյալ առաջարկությունները.
ՀՀ Ազգային ժողովին եւ ՀՀ կառավարությանը
– ընդունել «Անհայտ կորածի մասին» ՀՀ օրենքը եւ օրենսդրությամբ սահմանել «անհայտ կորածի» իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ  իրավակարգավորումները,
– «Անհայտ կորածի մասինե ՀՀ օրենքի իրավական կարգավորումներով ամրագրել անհայտ կորածներին փնտրելու, գտնելու, նույնականացնելու և հարազատներին վերադարձնելու պետության պարտավորությունը և դրանց իրականացման հստակ, կանխատեսելի իրավական ընթացակարգերը,
– ստեղծել առանձին մասնագիտացված պետական մարմին՝ (օրինակ՝ անհայտ կորածների տեղեկատվական բյուրո կամ կոմիտե) բացառելով միաժամանակ նույն գործառույթներն իրականացնող մի քանի կառույցների գոյությունը, որը պատասխանատու կլինի անհայտ կորած անձանց եւ նրանց ընտանիքների իրավունքների և խնդիրների երաշխավորման, լուծումներ տալու համար. մասնավորապես տեղեկությունների հավաքագրմամբ եւ փոխանակմամբ, անհայտ կորած անձանց ընտանիքների տեղեկությունների ստացման իրավունքի ապահովմամբ,
– անհայտ կորած անձանց եւ նրանց ընտանիքների հետ տարվող աշխատանքների համար պատասխանատու մարմնին ապահովել համապատասխան գիտելիքներով եւ հմտություններով, անհրաժեշտ մարդկային, տեխնիկական եւ ֆինանսական ռեսուրսներով,
– «Անհայտ կորածի մասին» ՀՀ օրենքի իրավական կարգավորումներով ամրագրել անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին անհրաժեշտ տեղեկությունների տրամադրումը անհայտ կորածների գտնվելու վայրի եւ ճակատագրի ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների մասին պատերազմական գործողությունների ժամանակ եւ հետպատերազմական ժամանակահատվածում,
– «Անհայտ կորածի մասին» ՀՀ օրենքի իրավական կարգավորումներով ամրագրել անհայտ կորած անձանց ընտանիքի անդամների սոցիալական երաշխիքները, առողջական, իրավական եւ կրթական աջակցության տրամադրումը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը
– ապահովել անհայտ կորած անձանց վերաբերյալ վիճակագրական տվյալների հրապարակումը, զերծ մնալ գաղտնիք չհամարվող տեղեկությունների տրամադրումը մերժելուց, տեղեկությունների տրամադրումը մերժելու դեպքում հստակ նշել իրավական հիմքը, տրամադրել բավարար և հիմնավոր տեղեկություններ՝ տեղեկատ­վության հրապարակման արգելքի վերաբերյալ, հստակ ներկայացնել մերժման հստակ պատճառները: Տեղեկատվությունը մերժելու կամ տրամադրելու հարցում առաջնորդվել գերակա հանրային շահով:
ՀՀ գլխավոր շտաբին
– Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հրամանով սահմանված կարգով ծառայողական անհրաժեշտությունից ելնելով զինծառայողներին ծառայության այլ վայր տեղափոխելու դեպքում հստակեցնել ծառայողական անհրաժեշտությունը հիմնավորող հանգամանքները՝ դրանով իսկ ապահովելով իրավական որոշակիության սկբունքը:
Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնին
– անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին տրամադրվել պատշաճ տեղեկություն նույնականացման նշանակության մասին,
– նույնականացումը հաստատող կամ հերքող արդյունքների վերաբերյալ տեղեկությունները տրամադրել ողջամիտ ժամկետներում, արդյունքների մասին ընտանիքներին տեղեկություններ տրամադրելու հարցում ցուցաբերել միասնական մոտեցում, ինչը կարող է նվազեցնել անկանխատեսելիությունը և անվստահությունը գործընթացի նկատմամբ:
Միջազգային կազմակերպություններին
Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովին
– ԵԽԽՎ նստաշրջանում քննարկել 2007 թվականին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) կողմից ընդունված Հարավային Կովկասում հակամարտությունների հետևանքով անհայտ կորածների և նրանց ընտանիքի անդամների իրավունքների վերաբերյալ 1553 (2007) բանաձևը եւ 1797 (2007) հանձնարարականի կատարման վերաբերյալ հարցը՝ 44-օրյա պատերազմի համատեքստում
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին
– Հատուկ զեկույցով անդրադառնալ անհայտ կորած անձանց ճակատագրի և գտնվելու վայրի վերաբերյալ նրանց ընտանիքների տեղեկություններ ստանալու իրավուն[1]քի վիճակի հարցին, Եվրոպայի Խորհրդի անդամ պետությունների՝ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի կողմից պարտավորությունների կատարմանը
ՄԱԿ Մարդու իրավունքների գերագույն գլխավոր հանձնակատարին
– ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդում քննության առնել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում անհայտ կորածների իրավունքների խնդրին
2020 թ.  44-օրյա պատերազմական գործողությունների ընթացքում անհայտ կորած անձանց եւ նրանց ընտանիքի անդամների  իրավունքների վիճակը⬇️

Situation of the Rights of Persons Missing as a Result of the 44-day Hostilities of 2020, and Their Family Members
Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office conducted a study of problems of persons missing  as a result of the 44-day  war  and their families  between September 27 and November 9, 2020, considering the State’s obligation to ensure the life, health and safety of its citizens and to raise public awareness about them. The results of the aforementioned study are presented in the report “Situation of the rights of persons missing as a result of the 44-day hostilities of 2020, and their family members”.
Representatives of state authorities, members of parliament, ambassadors, representatives of international and local organizations, as well as family members of missing persons are invited to the event. Family members of missing persons will have an opportunity to present the problems they faced during and after the hostilities.
Problems related to the protection of the rights of missing persons and their families arose during the first Artsakh war.
According to the official data, the number of persons missing from the Republic of Armenia during 1988-2005 as a result of the Nagorno-Karabakh conflict was 437 - 224 were servicemen and 213 were civilians. 723 persons are considered to be missing from the Republic of Nagorno-Karabakh, 250 of whom were servicemen and 473 were civilians. As per data of the International Committee of the Red Cross, the number of persons missing from Armenia as a result of the first Karabakh conflict is about 400.
As a result of the war unleashed by Azerbaijan on 27 September 2020 with the support of Turkey and involvement of mercenary terrorists, many persons have gone missing. According to the RA Investigative Committee, as a result of the aggressive war unleashed by Azerbaijan, overall 3822 servicemen and civilians from the Republic of Artsakh and Republic of Armenia were killed. As of 21.03.2022, whereabouts of 187 servicemen and 21 civilians are unknown.
In addition to statistical data, the report addresses legislation on the rights of missing persons and their families, legislative gaps, the problems those families faced for more than a year, and the state's obligations with respect to missing persons and their families.
The report also addresses the activities of state institutions dealing with the problems of missing persons and their families, their powers and the situation of implementation of their functions and their effectiveness.
The situation of the right of missing persons’ families to receive information regarding their relatives’ fate, whereabouts, and circumstances of disappearance, remains worrisome.
The report also addresses challenges in the process of identification.
Besides the problem relating to the right to receive information, families face a number of other problems, in particular, lack of legal status, social, healthcare, psychological support, etc.
Thus, in this report, we once again present the situation of protection of missing persons and their families, as well as fulfillment of the State’s obligations, and present state authorities and international organizations with recommendations aimed at solving the problems of missing persons and their families.
Having studied the problems of the missing persons and their families during the 44-day war and in the post-war period, the situation of fulfillment of the state’s obligations towards them, we come to the following conclusion:
1. The right of families of missing persons to receive information about the whereabouts and fate of their relatives has not been effectively assured by the state․
2. Without adequate substantiations, the Ministry of Defence of the Republic of Armenia refused to provide information on the number of persons missing  as a result of the 44-day hostilities; on the other hand, this information was regularly published on websites of official bodies and in response to media questions․
3. There is no unified database on missing persons, where complete data on missing persons would be collected․
4. Different state agencies exercised the same powers and functions during the war and in the post-war period, as a result of which families of missing persons do not know which agency they can turn to, to obtain information on various issues․
5. The agencies responsible for working with the families of missing persons do not have the appropriate knowledge and skills, trained staff, to ensure effective solution of the families’ problems.
6. Information on the results confirming or denying the identification is received in an unreasonable time, families receive information about the results from different agencies, which indicates the absence of a unified approach by the state to ensure the right of families to receive information, which in turn causes unpredictability and distrust of the process.
7. The structural differences between the missing person and the body or remains handed over to the families also caused distrust.
8. The families of missing persons, who were directly affected by the war, have many needs, in particular: social, legal, financial, and psychological support․
9.  The absence of legal status of a missing person in the legislation of the Republic of Armenia makes their relatives go to court to declare their relative missing or dead to solve some social assistance issues, but even these statuses do not fully protect the rights and interests of missing persons and their families.
10. Partial legislative solutions with a non-systemic and situational approach demonstrate a discretionary approach to providing social assistance, which cannot be systemic unless the state’s obligation to provide social assistance to the family of a missing person is defined by law․
11. The circumstance of transferring servicemen to another place of service due to the service need in the manner as prescribed by the decree of the Minister of Defense of the Republic of Armenia is not clear, as well as it is not clear what specific circumstances the service need is conditioned by, which contradicts the principle of legal certainty.
12. Some employees of state agencies show disrespectful and inhuman treatment to the family members of missing persons.
Based on the conclusions made on the study of the problems of the missing persons and their families, we are putting forward a set of recommendations.
To the RA National Assembly and Government
– Adopt the RA Law ”On Missing Persons” and to define by law the legal regulations on the status of the "missing person".
– Provide in the legal regulations of the RA Law ”On Missing Persons” the obligation of the state to search for, find, identify, and return to relatives a missing person and present a clear, predictable legal procedures for this implementation.
– Establish a separate specialized state agency (for example, the Missing Persons Information Bureau or Commission), thereby excluding the existence of several agencies performing the same functions at the same time, which will be responsible for guaranteeing and resolving the rights of missing persons and their families, in particular by collecting and exchanging information, ensuring the right of the families of missing persons to receive that information.
– Provide the agency responsible for the work with missing persons and their families with the appropriate knowledge and skills, and the necessary human, technical and financial resources.
– Provide the necessary information to the families of the missing persons on the whereabouts and fate of the missing persons during the hostilities and in the post-war period, in accordance with the legal regulations of the RA Law ”On Missing Persons”.
– Guarantee in the legal regulations of the RA Law ”On Missing Persons” the social guarantees of the family members of the missing persons, the provision of healthcare, legal, and educational assistance.
To the RA Ministry of Defense
– Ensure the publication of statistics on missing persons, refrain from refusing to provide information that is not considered confidential, in case of refusal to provide information, clearly state the legal basis for it, provide sufficient, solid information on the ban of publishing information, clearly state the reasons for refusal. Consider the
public interest when denying or providing information.
To the General Staff
– In case of transfer of servicemen to another place of service due to service need/necessity in the manner prescribed by the decree of the Minister of Defence of the Republic of Armenia, clarify the circumstances substantiating the service necessity, thus ensuring the principle of legal certainty.
To the Scientific-Practical Center of Forensic Medicine
– Provide the families of the missing persons with adequate information on the significance of identification.
–Provide the families of the missing persons with information on the results confirming or denying the identification within a reasonable period of time, display a common approach in providing the families with information about the results, which can reduce unpredictability and distrust for the process.
To International Organizations
Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE)
– At the PACE session, in the context of the 44-day war, discuss the Resolution 1553 (2007) on Missing persons in Armenia, Azerbaijan and Georgia from the conflicts over the Nagorno-Karabakh, Abkhazia and South Ossetia regions, adopted by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in 2007, and the implementation of Recommendation 1797 (2007) on Missing persons in Armenia, Azerbaijan and Georgia from the conflicts over the Nagorno-Karabakh, Abkhazia and South Ossetia regions.
Council of Europe Commissioner for Human Rights
– Refer with a special report to the issue of the right of the families to receive information on the fate and whereabouts of their missing relatives, the fulfillment of the obligations of the Council of Europe member states - Armenia and Azerbaijan.
UN High Commissioner for Human Rights
– Consider the rights of missing persons during 44-day war in the UN Human Rights Council
Situation of the Rights of Persons Missing as a Result of the 44-day Hostilities of 2020, and Their Family Members⬇️