ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ՀՈՒՄԱՆԻՏԱՐ ՃԳՆԱԺԱՄԸ ԵՎ ԷԹՆԻԿ ԶՏՈՒՄԸ ԿԱՆԽԵԼՈՒ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐ ՁԵՌՆԱՐԿԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
March 24, 2022
Մենք՝ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, խստորեն դատապարտում և մեր մտահոգությունն ենք հայտնում Ադրբեջանի իշխանությունների խտրական և հայերի էթնիկ զտման քաղաքականության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակչության շարունակական մարդու իրավունքների խախտման դեպքերի առնչությամբ:
2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի արդյունքում, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության որոշ տարածքներ անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, և Հայաստանի (և հետևաբար՝ նաև արտաքին աշխարհի հետ) և Լեռնային Ղարաբաղի միջև կապի և հաղորդակցության միակ ճանապարհը Լաչինի միջանցքն է:
Ռազմական գործողությունների հետևանքով՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքները ենթարկվել են էթնիկ զտման: Գրանցվել են մեծ թվով արտադատական սպանություններ հիմնականում իրենց տներում մնացած խաղաղ բնակիչների՝ տարեցների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց, այդ թվում՝ կանանց նկատմամբ:
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ ստորագրած եռակողմ հայտարարությոնից հետո, Ադրբեջանի կառավարությունը շարունակում է Լեռնային Ղարաբաղի  բնակչության էթնիկ զտման քաղաքականությունը, ինչպես նաև տարբեր մեթոդներով ահաբեկչական գործողությունները, որոնք ներառում են, սակայն չեն սահմանափակվում, հոգեբանական ճնշմամբ և ահաբեկումներով, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի ստեղծմամբ, ինչպես նաև հրադադարի հայտարարության խախտմամբ և քաղաքացիական համայնքների ռմբակոծությամբ:
Հրադադարի հայտարարությունից հետո, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից երեք քաղաքացիական անձինք են դիտավորյալ սպանվել և ավելի քան 10 քաղաքացիներ վիրավորվել են. նրանց մեծ մասն զբաղված են եղել գյուղատնտեսական աշխատանքներով: Նշված միջադեպերից որոշ դեպքեր տեղի են ունեցել ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ:
Իրավիճակն ավելի է սրվել 2022 թվականի փետրվար ամսից: Ադրբեջանական զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում ամեն օր բարձրախոսների միջոցով կոչ են անում բնակիչներին լքել իրենց բնակավայրերը, «քանի որ նրանք ապրում են Ադրբեջանի տարածքում և պետք է ենթարկվեն ադրբեջանական հրահանգներին»: Հայերին ուղղված իրենց տները լքելու կոչերն ուղեկցվում են այդ «հրամաններին» չենթարկվելու դեպքում ուժ կիրառելու սպառնալիքներով։  Ադրբեջանական զինված ուժերի նմանատիպ գործողություններ գրանցվել են Խրամորթ, Նախիջևանիկ, Նոր Շեն և Թաղավարդ գյուղերում: Բացի այդ, 2022 թվականի մարտի 11-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի ֆեսյբուքյան պաշտոնական էջն ենթարկվել է հաքերային հարձակման, որի արդյունքում էջում տեղադրվել է Ասկերանի շրջանի բնակչությանն ուղղված՝ իրենց տները 168 ժամվա ընթացքում լքելու կոչ-պահանջ:
Տարբեր տրամաչափի զենքերից, այդ թվում՝ ականանետերից կանոնավոր կրակոցներ են արձանագրվել շփման գծի մոտակա գյուղերում, այդ թվում՝ Խրամորթում, Խնապատում, Նախիջևանիկում, Նոր Շենում, Կարմիր Շուկայում, Խնուշինակում և Փառուխում։
Կրակոցների արդյունքում վիրավորվել են նաև քաղաքացիական անձինք: 2022 թվականի փետրվարի 15-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակել են Խնապատ գյուղի դաշտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող բնակչի ուղղությամբ: 2022 թվականի մարտի 10-ին, Խնապատ գյուղի բնակիչ Սուրեն Բաղդասարյանը իր այգում աշխատելիս վիրավորում է ստացել ականանետից կրակոցների արդյունքում: Ուժեղ հրետակոծության և իրական սպառնալիքի պատճառով նույն օրը Խրամորթ գյուղից տարհանվել են կանայք և երեխաները:
Ադրբեջանի կառավարությունը նաև կիրառում է միջոցներ՝ վնասելով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կենսապայմանների համար էական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքներ: 2022 թվականի մարտի 8-ի գիշերը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում վնասվել է Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ տանող միակ գազատարը և ադրբեջանական կողմը խոչընդոտել է ռուս խաղաղապահների և աշխատողների մուտքը դեպի գազատարի վնասված հատված։ Ռուս խաղաղապահների ներգրավմամբ բանակցություններն 10 օրից ավելի որևէ արդյունք չեն արձանագրել:  Գազի խողովակը վերանորոգվել է միայն 2022 թվականի մարտի 19-ին՝ վերականգնելով դեպի Լեռնային Ղարաբաղ գազամատակարարումը: Երկու օր անց, սակայն, գազամատակարարումը դադարեցվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից:
Ըստ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի Մարդու իրավունքների պաշտպանների, կան հավաստի փաստեր, համաձայն որոնց՝ վերակառուցման աշխատանքների ընթացքում կամ դրանց քողի ներքո Ադրբեջանի իշխանությունները գազատարի վրա փական են տեղադրել, ինչը նշանակում է, որ նրանք կարող են ցանկացած պահի դադարեցել գազամատակարարումը։
Արդյունքում, Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100.000 բնակիչ ամբողջությամբ զրկված է բնական գազից, ինչպես նաև ջեռուցումից և տաք ջրից ձմռան (ցուրտ)՝ առատ ձյան և զրոյից ցածր ջերմաստիճանի պայմաններում։ Դպրոցները, մանկապարտեզները, հիվանդանոցները և այլ կենսական օբյեկտներն ու ենթակառուցվածքները մնում են առանց գազամատակարարման: Առանց գազամատակարարման նաև անհնար է հաց թխել՝ առաջացնելով նաև հացի խնդիր:
Ադրբեջանի կառավարության կողմից հայերի նկատմամբ նշված գործունեությունը հայատյացության և ատելության համակարգված պետական քաղաքականության մի մասն է, ինչը ճանաչվել և դատապարտվել է միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողով (ECRI), Արդարադատության միջազգային դատարանի (ICJ), Եվրախորհրդարանի և այլ մարմինների կողմից:
Ագրեսիան և ցեղասպանություններն տեղի են ունենում և տարածվում են ամբողջ աշխարհում, քանի որ ագրեսորներն ու ավտորիտար ռեժիմները գործում են բացարձակ անպատիժ և առանց պատշաճ դատապարտման միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեքներով կառավարվող պետությունների կողմից:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային կառույցներին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ պաշտպանելու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակչության մարդու իրավունքները, ապահովելու, որ Ադրբեջանը դադարեցնի մարդու իրավունքների խախտումների քաղաքականությունը և կանխի հումանիտար ճգնաժամը, ինչպես նաև նպաստելու միջազգային կազմակերպությունների ներկայությանը Լեռնային Ղարաբաղում` աջակցելու խաղաղության և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչութան անվտանգության ապահովմանը:

STATEMENT OF CIVIL SOCIETY TO TAKE MEASURES TO PREVENT HUMANITARIAN CRISIS AND ETHNIC CLEANSING IN NAGORNO-KARABAKH
March 24, 2022
We, the undersigned civil society organizations of Armenia condemn and state our concern on continuous violations of human rights of the population of the Nagorno-Karabakh Republic in result of the discriminatory and ethnic cleansing policy of the Azerbaijani regime.
As a result of the 44-day war unleashed by Azerbaijan in 2020, some territories of Nagorno-Karabakh Republic had fallen under Azerbaijani control, and the only route of connection and communication between Armenia (and hence the outside world) and Nagorno-Karabakh is the Lachin corridor.
The territories fallen under Azerbaijani control have been ethnically cleansed as a result of the hostilities. A large number of extrajudicial killings are on record mainly of civilian residents who remained in their homes, mostly elderly and people with disabilities, including women. Following the signature of the tripartite statement on the end of hostilities on 9 November 2020, the Government of Azerbaijan continues its policy of ethnic cleansing of the Armenian population of Nagorno-Karabakh and terrorizes them with various methods. This includes but is not limited to psychological pressure and intimidation, the creation of a humanitarian disaster in Nagorno-Karabakh, as well as violating the ceasefire statement and constantly shelling civilian communities.
Unprovoked violence by the Azerbaijani side has become the norm in the aftermath of the 44-day war. After making the ceasefire statement, three civilians were deliberately killed (executed) and more than ten wounded, and the majority of them were engaged in agricultural works. Some of those incidents occurred in the presence of the Russian peacekeepers.
The situation has become even more alarming since February 2022. On daily basis the Azerbaijani armed forces use loudspeakers in line of contact with Nagorno-Karabakh in the immediate vicinity of Armenian villages, calling the residents to leave their communities “as they are living in the territory of Azerbaijan and have to obey the Azerbaijani instructions.” The demands to Armenians to abandon their homes are accompanied by threats to use force in the case of disobedience to those “orders.” Such actions of the Azerbaijani armed forces were reported in villages Khramort, Nakhijevanik, Nor Shen, and Taghavard. In addition, on 11 March, the Facebook page of the national assembly of Nagorno-Karabakh was hacked, and an announcement was posted for the residents of the Askeran region to leave their homes within 168 hours.
Regular shooting from different caliber weapons, including mortars, were reported in villages in close vicinity with the line of contact, including Khramort, Khnapat, Nakhijevanik, Nor Shen, Karmir Shuka, Khnushinak, and Parukh.
Civilians were also wounded. On 15 February 2022, the Azerbaijani armed forces fired at a resident of Khnapat village carrying out agricultural work in a field. On 10 March 2022, Suren Baghdasaryan, the resident of Khramort village, was injured while working in his garden as a result of one of those mortar attacks. Due to the intense shelling and real threat, women and children were evacuated from Khramort village on the same day.
The Azerbaijani Government also employs various tactics to destroy essential infrastructure necessary for the everyday life of the residents of Nagorno-Karabakh. On 8 March 2022, at night, the only natural gas pipeline to Nagorno-Karabakh from Armenia was damaged in the territory under the Azerbaijani control, and the Azerbaijani side has hampered access to the Russian peacekeepers and repair workers to the sight to repair the pipeline. Negotiations with the involvement of the Russian peacekeepers have had no results for more than 10 days.
The gas pipeline was repaired only by 19 March 2022 restoring the gas supply to the Nagorno-Karabakh. Two days later, however, the gas supply was interrupted by Azerbaijani authorities.  According to the Human Rights Defenders of Armenia and Nagorno-Karabakh reliable facts exist that during the reconstruction works or under their guise, the Azerbaijani authorities had installed a valve on the gas pipeline suggesting that they can stop gas supply any moment.
As a result about 100,000 inhabitants of Nagorno-Karabakh have been completely deprived of natural gas supply, including heating and hot water in winter (cold) period with heavy snow and temperature below zero degrees of Celsius. Schools, kindergartens, hospitals and other essential facilities and infrastructure remain without gas supply, hence without heating and unable to cook. Lack of gas supply also affected the capacity to bake bread; hence, there is a shortage of that as well.
These activities of the Azerbaijani Government are part of a systematic state policy of Armenophobia and hatred towards the Armenians that has been acknowledged and condemned by international institutions, including the ECRI, ICJ, the European Parliament, and other bodies.
Aggression and genocides happen and proliferate throughout the world as the aggressors and authoritarian regimes act in complete impunity and without due condemnation from the international human rights organizations, from the states that govern with values of democracy and human rights.
We urge the international community and international human rights agencies to take all necessary steps to protect the human rights of the population of Nagorno-Karabakh Republic, to ensure that Azerbaijan puts an end to the policy of human rights violations and prevent humanitarian crisis as well as to promote the presence of international organizations to support the peace and ensure the safety of the population of Nagorno-Karabakh.