«Անկախ դիտորդն» սկսել է կարճաժամկետ դիտորդների վերապատրաստումը. 84 երկարաժամկետ դիտորդներ արդեն սկսել են իրենց աշխատանքը ՀՀ ողջ տարածքում
November 30, 2018
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքը «Քաղաքացիական հասարակությունը Հայաստանում ընտրությունների նախապատրաստման և մոնիտորինգի գործընթացներում. ընտրություններ բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում արդեն սկսել է 2018թ. դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների դիտարկման համար կարճաժամկետ դիտորդների վերապատրաստումը:
2018թ. նոյեմբերի 14-21-ին վերապատրաստվեցին նաև 84 երկարաժամկետ դիտորդները. նրանք արդեն սկսել են իրենց աշխատանքը ՀՀ ողջ տարածքով:
Կարճաժամկետ դիտորդների վերապատրաստման դասընթացները մեկնարկել են նոյեմբերի 15-ին և կավարտվեն ընտրություններից մեկ շաբաթ առաջ՝ դեկտեմբերի 2-ին:
Դասընթացների ընթացքում մասնակիցները ծանոթանում են դիտորդների իրավունքներին ու պարտականություններին, համագործակցությանը ծրագրի այլ մասնակիցների հետ, քվեարկության օրը կատարվելիք աշխատանքին:
Արդեն կայացած 4 երկօրյա դասընթացների ընթացքում դիտորդները քննարկեցին նաև անհասկանալի հարցերը, դերախաղի միջոցով ամրապնդեցին ձեռքբերած գիտելիքները:
Հրապարակումը պատրաստվել է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ: Հրապարակման բովանդակության համար պատասխանատու է «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքը և այն պարդադիր չէ, որ արտացոլի Եվրոպական միության տեսակետները:

‘Independent observer’ has started the training of short-term observers – 84 long-term observers have already started their work on the whole territory of the Republic of Armenia
November 30, 2018
Within the framework of ‘Civil Society in Elections and Monitoring Processes in Armenia: Elections for All’ project, ‘Independent Observer’ Public Alliance has already started the training of short-term observers for observing the snap elections of the RA NA on December 9, 2018.
During the period of November 14-21, 2018, 84 long-term observers were also trained and have already started their work on the whole territory of the Republic of Armenia.
‘Civil Society in Elections and Monitoring Processes in Armenia: Elections for All’ project is implemented by OxYGen foundation and Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor in partnership with the Coalition for Inclusive Legal Reform, ‘Investigative Journalists’ NGO, ‘Region’ research center and Yerevan School of Political Studies. The project is funded by the European Union.
The trainings of short-term observers commenced on November 15 and will finish a week before the elections, on December 2.
During the trainings, the participants familiarize with the observers’ rights and obligations, cooperation with other participants of the project, the work to be done on the day of voting.
During the 4 two-day trainings that have already taken place, the observers discussed incomprehensible issues and reinforced the knowledge gained through role play.
The publication has been prepared with the financial support of the European Union. Its content is the sole responsibility of Independent Observer’ Public Alliance and does not necessarily reflect the views of the European Union.