Հանցագործությունների աճին զուգահեռ մեծանում է նաև ոստիկանության կամայականության համաթիվը
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ներկայացրել է «Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խումբ» հասարակական կազմակերպության (APR Group) ներգրավմամբ 2021 թ-ին իրականացված «ՀՀ իրավապահ մարմինների գործունեությունը բնորոշող համաթվերը 2015-2017, 2019, 2021» հետազոտության արդյունքները, որը նպատակ ունի հաշվարկելու ՀՀ իրավապահ մարմինների (ոստիկանություն, դատարաններ, դատախազություն) կամայականության  համաթվերը և ոստիկանության վստահության համաթիվը:
Իրավապահ մարմինների կամայականության համաթիվը հասարակության զանգվածային տրամադրությունների ընդհանրացված համաթիվն է, որն արտացոլում է ոստիկանության (դատախազության և դատական մարմինների) կամայական՝ օրենքով չսահմանված գործողություններից հասարակության անպաշտպանվածության զգացումները: Համաթվի հաշվարկման համար օգտագործվել են հարցեր իրավապահ մարմինների գործունեության վերաբերյալ հասարակության գնահատականները բացահայտելու համար: Որքան շատ են ոստիկանության ապօրինությունները, այնքան մեծ է ոստիկանության կամայականության համաթիվը։
Ոստիկանության վստահության համաթիվը  հասարակության զանգվածային տրամադրությունների ընդհանրացված համաթիվն է, որն արտացոլում է ոստիկանության հանդեպ վերաբերմունքի և վստահության, քաղաքացի-ոստիկան համագործակցության պատրաստակամության աստիճանի զգացումները:
Համեմատելով 2019, 2021 թթ․ հետազոտության  արդյունքները՝ նույն տարիների հանցագործությունների վիճակագրական տվյալների հետ, պարզենք՝ կա, արդյոք, կապ հանցագործությունների թվի, ոստիկանության կամայականության և վստահության համաթվերի միջև, թե՝ ոչ։
ՀՀ  վիճակագրական կոմիտեի տվյալները ցույց են տալիս, որ 2019 թ Հայաստանում գրանցված հանցագործությունների ընդհանուր թիվը 6089 է, 2021 թ․-ին՝ 6431, որն ըստ բնակչության թվի կազմում է 2019 թ․-ին՝ 0,20 % և 2021 թ․-ին՝ 0,22 % (հանցագործությունների թիվ/բնակչության թիվ)։ Աղյուսակ 1-ից երևում է, որ ըստ բնակչության թվի՝ հանցագործությունների տոկոսը 2019 թ հանրապետության միջին մակարդակից (0,20%-ից) բարձր է Երևանում՝ 0,27%, Լոռու և Կոտայքի մարզերում՝ 0,22% և 0,19% և միջին մակարդակից ցածր է Արարատի (0,12%) և Վայոց ձորի (0,12%) մարզերում։ 2021 թհանցագործությունների տոկոսն, ըստ բնակչության թվի, հանրապետության միջին մակարդակից (0,20%-ից) բարձր է Երևանում՝ 0,30%, Լոռու  (0,21%), Կոտայքի 0,21% և Տավուշի (0,12%) մարզերում, ցածր է՝ Շիրակի (0,13%) և Սյունիքի մարզերում (0,13%)։
Երկու տարիներին էլ հանցագործությունների թվի ամենաբարձր տոկոսը կազմել է Երևանում, Լոռիում, Կոտայքում, Տավուշում։ Իսկ Արարատի մարզում 2021 թ․-ին, 2019 թ․-ի համեմատ, ավելացել է հանցագործությունների ցուցանիշը՝ 0,12 %-ից հասնելով 0,18%։ Հակառակ պատկերն է Շիրակում2021 թ․-ին հանցագործությունների ցուցանիշը նվազել է՝ 0,18 %-ից  0,13 %։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը փորձել է համադրել ոստիկանության կամայականության և վստահության համաթվերը հանցագործությունների ցուցանիշների հետ և գտնել օրինաչափություններ։
Գծապատկեր 1
Ոստիկանության կամայականության համաթիվը և հանցագործությունների տոկոսն ըստ մարզերի և տարեթվերի
Դիտարկելով Հայաստանի բոլոր մարզերում ոստիկանության կամայականության համաթվերը և հանցագործությունների տոկոսները (ըստ բնակչության թվի), պարզ է դառնում, որ 2019 թ   ոստիկանության կամայականության ցուցանիշն ամենացածրն է Երևան քաղաքում՝ 29, և  հանցագործությունների թիվն ըստ բնակչության քանակի՝ ամենամեծը՝ 0,27% (տես գծապատկեր 1):
Լոռիում և Կոտայքում ոստիկանության կամայականության համաթվերը բավականին ցածր են՝ 35 և 32, հանցագործություններն էլ, ըստ բնակչության քանակի, բավականին մեծ տոկոս են կազմում՝ 0,22% և 0,19%։
2021 թ ոստիկանության կամայականության համաթիվն ամենացածրն է կրկին Երևան քաղաքում՝ 15, և  հանցագործությունների ամենաբարձրը տոկոսը՝ 0,30%։ Ոստիկանության կամայականության ամենաբարձր ցուցանիշները Արագածոտնի և Գեղարքունիքի մարզերում են՝ 42 և 41։ Վերոհիշյալ մարզերում բնակչության թվի համեմատ հանցագործությունները համեմատած այլ մարզերի հետ քիչ են՝ երկու մարզերում էլ 0,14%։
Գծապատկեր 2
Ոստիկանության վստահության համաթիվը և հանցագործությունների տոկոսն ըստ մարզերի և տարեթվերի
Համեմատելով 2021 թ-ի արդյունքները 2019 թ-ի հետ՝ տեսնում ենք, որ բոլոր մարզերում էլ նկատվում է ոստիկանության վստահության համաթվի աճ, կամայականության համաթվի նվազում  և հանցագործությունների թվի աճ  (տես աղ 2 և աղ 3)։
Հանցագործությունների թվի աճման հետ ավելանում են նաև հասարակական ընկալումների մակարդակը՝ ոստիկանության ապօրինությունների վերաբերյալ՝ նվազեցնելով հասարակության պաշտպանվածության զգացումները։ Դա կարող է պայմանավորված լինել նաև հանցագործությունների բացահայտման ժամանակ ոստիկանության աշխատակիցների ոչ իրավաչափ գործողություններից։ Եվ որքան քիչ է հանցագործությունների տոկոսը, այնքան ոստիկանության հետ համագործակցության պատրաստակամությունը մեծ է (վստահության համաթիվը, տես գծապատկեր 2)։
Այսպիսով՝ կարելի է ասել, որ գոյություն ունի որոշակի կախվածություն և օրինաչափություն ոստիկանության կամայականության և վստահության համաթվերի ու կատարված հանցագործությունների թվի միջև։ Որքան շատ են հանցագործությունները, դրանց բացահայտման ուղղությամբ ոստիկանությունն իր պարտավորությունները կատարելիս ապօրինի մեթոդներ է կիրառում՝ դրսևորելով կամայականություն։
Ոստիկանության վստահության համաթիվը (ոստիկան-քաղաքացի համագործակցության պատրաստակամությունը) պետք է բարձր լինի անգամ հանցագործությունների բարձր ցուցանիշների դեպքում։  Այդ առումով էլ ոստիկանությունը դեռևս շատ անելիքներ ունի՝ գործելու բացառապես օրինականության սահմաններում, որպեսզի քաղաքացիների հետ հարաբերությունների հաճախականության բարձր մակարդակի պայմաններում պահպանի հանրային վստահությունն իր նկատմամբ։

State Institutions |
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor presents the results of the survey “Indices characterizing the activity of the RA law enforcement bodies in 2015-2017, 2019, 2021” (in Armenian) conducted in 2021 with the involvement of APR Group NGO in order to compute the index of arbitrariness of the RA law enforcement bodies (Police, courts, Prosecutor’s Office) and the index of trust in Police.
The index of law enforcement arbitrariness is the generalized index of society’s positions, which reflects the sense of public insecurity against arbitrary, i.e., unlawful actions of the police (Prosecutor’s Office and judicial authorities). To compute the index, questions were used to disclose public assessment of the activity of law enforcement bodies. The more illegalities the Police commit, the higher the index of police arbitrariness is.
The index of trust in police is the generalized index of the position of the society, which reflects the attitudes towards and trust in police, as well as the degree of citizens’ will to cooperate with the Police.
Comparing the results of the surveys conducted in 2019 and 2021 with statistical data of crimes committed in the same years, we shall find out whether there is a correlation between the number of crimes and the index of arbitrariness of the police and the index of trust in police.
The data of the RA Statistical Committee show that overall there were 6089 crimes recorded in Armenia in 2019, 6431 crimes were recorded in 2021, which, according to the number of the population, makes up 0,20% in 2019 and 0,22% in 2021 (the number of crimes/ the number of population). The study shows that according to the number of the population, the percentage of crimes is above average (0,20%) in Yerevan (0,27%), Lori and Kotayk regions (0,22% and 0,19%), and lower than average in Ararat (0,12%) and Vayots Dzor (0,12%) regions. In 2021, the percentage of crimes - according to the number of population -is above average (0,20%) in Yerevan (0,30%), Lori region (0,21%), Kotayk region (0,21%) and Tavush region (0,12%); it is below average in Shirak region (0,13%) and Syunik region (0,13%).
In both years, the highest percentage of crimes was in Yerevan, Lori, Kotayk, Tavush. In the Ararat region crime rates increased in 2021 (as compared to 2019) from 0,12% up to 0,18%. The reverse situation can be seen in Shirak: in 2021, crime rates decreased from 0,18% to 0,13%.
HCA Vanadzor tried to combine the indices of police arbitrariness and trust with crime rates and find patterns.
Observing indices of police arbitrariness and percentage of crimes in all regions of Armenia (according to the number of population), it becomes clear that in 2019, the police arbitrariness index is the lowest (29) and the the number of crimes - according to the number of population - is the highest (0,27%) in Yerevan.
The indices of police arbitrariness are quite low in Lori and Kotayk regions (35 and 32 respectively), while crimes - according to the number of population - make up a high percentage (0,22% and 0,19%).
In 2021, the index of police arbitrariness was again the lowest (15), and the percentage of crimes was the highest (0,30%) in Yerevan. The highest indices of police arbitrariness are recorded in Aragatsotn and Gegharkunik regions (42 and 41 respectively). In the above-mentioned regions, crimes are lower than in other regions as compared to the number of population (0,14% in both regions).
Comparing the results of 2021 to the ones of 2019, we can see that there is an increase in police trust index, decrease in arbitrariness index and increase in the number of crimes in all regions.
The increase in the number of crimes affects public perceptions of Police illegalities, which, in its turn, negatively affects the public's feeling of security. This can also be related to police illegalities while disclosing crimes. And the lower the percentage of crimes, the higher the will to cooperate with the police (the index of trust).
Thus, we can state that there is a certain correlation and pattern between indices of police arbitrariness and trust in police and the number of crimes committed. The more crimes are committed, the more arbitrariness is manifested by the police while fulfilling their obligations through unlawful methods in an attempt to disclose the crimes.
The index of trust in police (citizens’ will to cooperate with the police) should be high even when there is a high rate of crimes. In these terms, the Police has much to do in order to act exclusively within the limits of legality to maintain public trust in them even in case of frequent relations with citizens.