Հայաստանյան 5 կազմակերպություններ զեկույց են ներկայացրել ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեին Ադրբեջանի կողմից հայերի դեմ ռասայական խտրականության վերաբերյալ
Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության մի խումբ կազմակերպություններ՝ Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանը, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն այլընտրանքային զեկույց են ներկայացրել ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեին` Ադրբեջանի կողմից Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի խախտումների վերաբերյալ։
Քաղհասարակության այս կազմակերպություններն իրականացրել են փաստահավաք առաքելություն, որի շրջանակում փաստագրել են Լեռնային Ղարաբաղում  2020թ․-ի պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով իրականացվող հակահայկական քաղաքականության դրսևորումները։
«Արմենոֆոբիայի, հայերի դեմ ատելության խոսքի պետական քաղաքականությունն Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից, հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության հայկականության դեմ պետական պրոպագանդան, հայերի դեմ էթնիկ ատելության դրդապատճառներով հանցագործությունների բացարձակ անպատժելիությունը, ներառյալ անձանց կենդանության ժամանակ գլխատումները և խոշտանգումները, հանգեցրել են հայերի դեմ ատելության հիմքով հանցագործությունների աճի Լեռնային Ղարաբաղում 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո։ Վերոնշյալ օրինակներն ու իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանում գոյություն ունի էթնիկ ատելության և էթնիկ հայերի նկատմամբ խտրականության պետական քաղաքականություն, որը չի վերացվել 2016 թվականի Եզրափակիչ դիտարկումների հրապարակումից հետո, այլ, ցավոք, սրվել է հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում և 2020 թվականի պատերազմից հետո»,- ասված է քաղհասարակության 5 կազմակերպությունների պատրաստած զեկույցում։
Կազմակերպություններն առաջարկել են ՄԱԿ-ի Կոմիտեին կոչ անել Ադրբեջանի կառավարությանը վերջ դնել հակահայկական հռետորաբանությանը,  հատկապես բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից և հանրային տիրույթում՝ ներառյալ նախագահ Ալիևի կողմից, դատապարտել և հետաքննել քաղաքական գործիչների, այդ թվում՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները, որոնք ռասայական ատելություն են հրահրում հայերի դեմ և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին, վերջ դնել հայերի դեմ ատելության հիմքով ոճրագործությունների անպատժելիությանը, հետաքննել ատելության հողի վրա կատարված հանցագործությունների դեպքերը, որոնք կատարվել են հայերի, այդ թվում՝ զինված հակամարտության համատեքստում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած մարդկանց նկատմամբ և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին։
Կազմակերպությունները հորդորել են Կոմիտեին անհապաղ և արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել հայերի նկատմամբ ռասայական խտրականության և ատելության պետական քաղաքականությունը վերացնելու, հանդուրժողականությունը խթանելու և հայերի նկատմամբ առկա կարծրատիպերի ու նախապաշարմունքների դեմ պայքարելու համար, ինչպես նաև Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային և պատմական ժառանգության նկատմամբ հարգանք և արդյունավետ պաշտպանություն ապահովել։
Կազմակերպությունների կողմից ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեին ներկայացված զեկույցն ամբողջությամբ հասանելի է այստեղ։

Armenian civil society organizations submitted report to the UN Committee on racial discrimination against Armenians by Azerbaijan
July 18, 2022
A group of civil society organizations of Armenia, Open Society Foundations - Armenia, "Transparency International Anti-Corruption Center" NGO, "Protection of Rights Without Borders" NGO, Law Development and Protection Foundation and Helsinki Citizens’ Assembly -Vanadzor submitted an alternative report to the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination (CERD) on violations of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination by Azerbaijan.
The Organizations conducted fact-finding mission documenting violations of human rights and international humanitarian law committed during the 2020 war in Nagorno-Karabakh, as well as documenting antiArmenian state policy of Azerbaijan.
“The state policy of Armenophobia, hate speech by high-rank Azerbaijani officials against Armenians, state-run propaganda of de-Armenization of Armenian cultural and religious heritage, destruction of cultural and historic Armenian sites, absolute impunity for ethnically-motivated hate crimes against Armenians, including beheading while alive, and torture, result in the growing number of hate crimes against Armenians and heinous incidents during and after the 2020 war in Nagorno-Karabakh. The above-presented examples and events demonstrate that there is a state policy of ethnic hatred and discrimination against ethnic Armenians in Azerbaijan which has not been eliminated following the publication of the Concluding Observations of 2016, but has, unfortunately, exacerbated especially in the context Nagorno-Karabakh conflict and aftermath the war of 2020”, says the civil society organizations’ submission.
The Civil Society Organizations recommended the Committee to urge the government of Azerbaijan to put an end of the inflammatory language, especially by high-rank officials and in public domain, including the President Aliyev, to condemn and investigate the statements by politicians, including high-rank officials, that incite racial hatred against Armenians and to prosecute those responsible, to put an end to the impunity for the hate crimes against Armenians, to investigate the instances of hate crimes committed against Armenians, including people fallen under the control of Azerbaijan in the context of the armed conflict and prosecute those responsible.
The organizations also urged the Committee to take immediate and effective measures to eliminate the state policy of racial discrimination and hatred against Armenians and to promote tolerance and to combat existing stereotypes and prejudices against Armenians, to ensure respect and effective protection to the Armenian cultural and historical heritage on the territories under the control of Azerbaijan.