«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքի նախնական եզրակացությունները 2018 թ․ ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ
December 10, 2018
Ընտրական գործընթաց | Նորություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Մեկնարկային իրավիճակ
2017 թ․ դիտարկելով Ազգային ժողովի ընտրությունները՝ «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքն արձանագրել էր, որ 2016թ. ընդունված ընտրական օրենսգիրքը որևէ պատասխան չէր տվել մինչ այդ բարձրաձայնված հիմնախնդիրներին, որոնք էին վարչական ռեսուրսների կազմակերպված և զանգվածային չարաշահումը և դրա դեմ պայքարի անարդյունավետությունը, թեկնածուների հավասար մրցակցային հնարավորությունների բացակայությունը, ընտրողների ազատ կամարտահայտման խոչընդոտների դեմ անարդյունավետ պայքարը, ընտրությունների նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության սահմանափակումները, ընտրախախտումների և քվեարկության արդյունքների արդյունավետ բողոքարկման մեխանիզմների ու հնարավորությունների բացակայությունը:
Համամասնական ընտրակարգի հիմքում դնելով տարածքային ընտրական ցուցակներով առաջադրման հնարավորությունը՝ Օրենսգիրքն առավել խորացրեց վարչական ռեսուրսի ու տարբեր լծակների կիրառման հնարավորությունը` քաղաքական և գաղափարական պայքարը ստորադասելով առանձին թեկնածուների հեղինակությանը և հնարավորություններին:
2018 թ․ տեղի ունեցած հեղափոխությունը հնարավորություն էր ստեղծել հիմնովին վերանայելու ընտրական օրենսդրությունը և ապահովելու վերոնշյալ խնդիրների համակարգային լուծումը՝ սահմանելով պարզ համամասնական ընտրակարգ և առավել արդարացի դարձնելով մեկնարկային հնարավորությունները (շեմի նվազեցում, գրավի նվազեցում և այլն)։
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի նախապատրաստման աշխատանքների թերություններով հանդերձ՝ նախագծի ընդունումը կարող էր որակապես այլ ընտրություններ կազմակերպելու հիմք հանդիսանալ, սակայն փոփոխությունների նախագիծը չընդունվեց, և Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ ընտրությունները կազմակերպվեցին և անցկացվեցին գործող ընտրական օրենսգրքով։
Դիտորդական առաքելություն
Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ «Անկախ դիտորդ» դաշինքի շուրջ 90 դիտորդներ 2018 թ․ նոյեմբերի 26-ից իրականացնում են Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների քարոզչության և քվեարկության նախապատրաստման ու անցկացման երկարաժամկետ դիտարկում ՀՀ ողջ տարածքում։ Զանգվածային լրատվության միջոցների մոնիթորինգ իրականացրել է 10 դիտորդ։ Իսկ դեկտեմբերի 9-ին շուրջ 800 դիտորդ իրականացրել է քվեարկության դիտարկում հանրապետության բոլոր ընտրական տարածքների բոլոր 38 տարածքային ընտրական հանձնաժողովներում և 300 տեղամասում (տեղամասերի 15 %):
Երկարաժամկետ դիտարկումը շարունակվում է և կամփոփվի քվեարկության ավարտից հետո, սակայն նախնական դիտարկումներն արդեն իսկ ակնհայտ են դարձնում Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման ակնհայտ բարելավումը, որի հիմքում, ըստ էության, ազատ և թափանցիկ ընտրությունների անցկացման քաղաքական կամքն է։
2017 և 2018թթ. Ազգային ժողովի ընտրությունների վերաբերյալ եզրակացությունների նախնական համեմատություն
Քարոզչություն
Ընտրությունների նախապատրաստման և քարոզչության փուլի դիտարկման ընթացքում «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքն արձանագրել է, որ
1․ 2018 թ․ քարոզարշավի ընթացքում դիտորդների կողմից չի արձանագրվել  նախընտրական քարոզչության ընթացքում կիրառված բռնությունների և ճնշումների որևէ դեպք։ Մինչդեռ 2017 թ․ նախընտրական քարոզչությունն ուղեկցվել էր բռնություններով և ճնշումներով, այդ թվում՝ հրազենի գործադրմամբ: Փոխարենը արձանագրվել է ատելության խոսքի տարածման 18 դեպք, որի վերաբերյալ եղել են մի շարք հայտարարություններ մրցակցող ուժերի և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կողմից։
1. Գրանցվել է վարչական ռեսուրսի հավանական կիրառման 62 դեպք, որոնք կազմակերպված և զանգվածային բնույթ չեն կրել: Վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեպքերում ակնհայտ է եղել ապակենտրոնությունը և ի տարբերություն նախորդ ընտրությունների՝ այն հիմնականում օգտագործվել է տարածքային ցուցակներում միևնույն ուժի ներկայացրած թեկնածուների կողմից միմյանց դեմ պայքարում։ Այս առումով մտահոգիչ է, որ ի տարբերություն նախորդ ընտրությունների, երբ պայքարը հիմնականում տարբեր ուժերի միջև էր, մեկ ուժի ներսում պայքարի մասին ընտրական գործընթացի մասնակիցները նախընտրել են լռել և առկա տեղեկատվությունը բավարար չէ խնդրի ծավալների գնահատման համար։
2. Քարոզչության փուլում արձանագրված հիմնական խախտումն, ըստ էության, չսահմանված վայրում քարոզչական պաստառների տեղադրումն է եղել, որի առնչությամբ ընտրական վարչարարություն իրականացնող մարմիններն ու տեղական ինքնակառավարման մարմինները փորձել են գործողություններ ձեռնարկել, սակայն խնդիրը համակարգային և օրենսդրական լուծման կարիք ունի։ Ինչպես նաև հիմնական խախտումներից է եղել քարոզչական նյութերի վնասումը: Ընդհանուր առմամբ դիտորդների կողմից արձանագրվել է 85 դեպք:
4․ Քարոզչության ընթացքում արձանագրվել են գումարով կամ բնամթերքով ընտրակաշառքի խոստման կամ տրման 4 դեպք, մինչդեռ 2017 թ․ Ազգային ժողովի ընտրությունների ընթացքում ընտրակաշառքի բաժանման վերաբերյալ ահազանգերը զանգվածային բնույթ են կրել։ Արձանագրված դեպքերը վերաբերել են Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, «Իմ քայլը» դաշինքի և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակացության կողմից խոստումներին։ 2017 թ․ արձանագրված ընտրակաշառքների վերաբերյալ զանգվածային ահազանգերի եզակի դեպքերով որոշակի քննություն իրականացվել է միայն հեղափոխությունից հետո:
5․ Զանգվածային լրատվության միջոցների կողմից թեկնածուների և կուսակցությունների համար հավասար պայմանների ապահովման տեսանկյունից խնդրահարույց է եղել քարոզչության պաշտոնական մեկնարկին նախորդող ժամանակահատվածում ուժերի անհավասար լուսաբանումը հեռուստատեսությամբ։ Սակայն քարոզչության փուլում այդ անհավասարությունը որոշակիորեն վերացվել է: Ավելին՝ գործընթացի վրա դրական ազդեցություն է ունեցել հեռուստաբանավեճերի թիվը (առաջին հերթին՝ դաշինքների և կուսակցությունների ցուցակները գլխավորող թեկնածուների միջև բանավեճը)։ Լրատվամիջոցները հիմնականում չէին կաշկանդվում իշխանությանը քննադատելուց:
Քվեարկություն
2017 թ․ «Անկախ դիտորդ» դաշինքի կողմից դիտարկված 200 տեղամասերի 67 տոկոսում գրանցվել էին քվեարկության գաղտնիության խախտման դեպքեր, երբ քվեարկության խցիկում եղել են այլ չափահաս անձինք, որոնք օրենքով սահմանված կարգով ընտրողին օգնող չեն հանդիսացել: Քվեարկության գաղտնիության նմանատիպ խախտումներ գրանցվել են 2018 թ․ դիտարկված տեղամասերի 27,2 տոկոսում։ 2017 թ․ դիտարկված տեղամասերից 50,5 տոկոսում գրանցվել են քվեաթերթիկները քվեախցիկից դուրս լրացնելու դեպքեր: Նման դեպքեր գրանցվել են 2018 թ․ դիտարկված տեղամասերի  25,8 տոկոսում։ Հարկ է նշել, որ ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելությունների միջոցով տեղամասային կենտրոնում կուսակցությունների կողմից լրացուցիչ վերահսկողություն ապահովելու միջոցը կիրառվել է միայն «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կողմից, ինչը արտահայտվել է նրանով, որ մասնավորապես «Միացյալ առաջնորդների պալատ» և «Աբովյանի ուսանողական խորհուրդ» հասարակական կազմակերպությունների կողմից հավատարմագրված դիտորդները տեղամասերում ներկայացել են որպես «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ։
2017 թ․ դիտարկած տեղամասերի 29,5 տոկոսում գրանցվել են քվեարկելուց հետո հանձնաժողովի անդամներին կամ վստահված անձանց քվեարկության մասին տեղեկացնելու կամ բարձրաձայնելու դեպքեր: 2018 թ․ նմանատիպ դեպքեր գրանցվել են տեղամասերի 17․2 տոկոսում։
Վիճաբանություն արձանագրվել է դիտարկված տեղամասերի 10.2 տոկոսում։ 2017 թ․ նման դեպքեր գրանցվել էին դիտարկված տեղամասերի 49,5 տոկոսում։
Նշենք, որ քվեարկության օրվա ընթացքում տեղամասային կենտրոնների դիտարկումների արդյունքում առավել տարածված խախտումներն են եղել՝ տեղամասային կենտրոնների և քվեարկության անմատչելիությունը հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար, տեղամասային կենտրոններում կուտակումները (դիտարկված տեղամասերի մոտ 18 տոկոսում), վիճաբանությունները (դիտարկված տեղամասերի մոտ 5 տոկոսում), քվեասենյակում գտնվելու իրավունք չունեցող մարդկանց ներկայությունը (դիտարկված տեղամասերի մոտ 5 տոկոսում), այլ անձի փոխարեն քվեարկությունները/քվեարկության փորձերը (դիտարկված տեղամասային կենտրոնից մոտ 1 տոկոսում), դիտորդի իրավունքների խախտումները (դիտարկված տեղամասերի մոտ 2 տոկոսում):
Միաժամանակ, թեև տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների պատրաստվածության և պատրաստակամության առումով զգալի փոփոխություն չի գրանցվել, սակայն զգալի է եղել վերադաս ընտրական հանձնաժողովների և ոստիկանության կողմից իրենց պարտականությունների պատշաճ կատարման պատրաստակամությունը և արձանագրված խախտումների օպերատիվ վերացումը։
Ելնելով վերոգրյալից` «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքն արձանագրում է.
1. Նախընտրական քարոզչության ընթացքում արձանագրված խնդիրների և դրանց կանխման, վերացման ուղղությամբ իրավասու մարմինների կողմից արձագանքը զգալիորեն բարելավվել է, ինչը որակական ազդեցություն է ունեցել դիտորդական առաքելության և այդ մարմինների միջև համագործակցության վրա:
2. 13 ընտրական տարածքներից յուրաքանչյուրում տարածքային ցուցակներով առնվազն 5 թեկնածու առաջադրելու պահանջը, ընտրվելու բարձր շեմը և բարձր ընտրագրավը պահպանեցին մեկնարկային անբարենպաստ պայմանները, որ գոյություն ունեին նոր կուսակցությունների համար: Արդյունքում Ազգային ժողովում ներկայացվեցին նվազագույն քանակի ուժեր։ Բացի դրանից՝ քաղաքական փոքրամասնությանը տրվող լրացուցիչ մանդատների բաշխման շնորհիվ  երկրորդ և երրորդ ուժերի ստացած մանդատներն ըստ էության չեն արտացոլի ընտրողների կողմից նրանց տրված ձայների հարաբերակցությունը՝ այսպիսով ստորադասելով Ազգային ժողովի ներկայացուցչականության սահմանադրական նորմը ընտրական օրենսգրքի նորմին։
3. ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների քվեարկությունն ընթացել է նվազագույն խախտումներով և քվեարկողների ազատ կամարտահայտման հնարավորության պայմաններում:
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքը գտնում է, որ 2018 թ. դեկտեմբերի 9-ի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունները ընթացել են ՀՀ օրենսդրության և ժողովրդավարության և ընտրական գործընթացների միջազգային չափանիշներին համահունչ և քվեարկության արդյունքները հիմնականում արտացոլում են ընտրողների ազատ կամքը:
• Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի
• Իրազեկ քաղաքացիների միավորման
ԵՎ դաշինքի գործընկերներ
• Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խմբի
• Գորիսի մամուլի ակումբի
• Սոցիոսկոպ հասարակական հետազոտությունների կենտրոնի
• «Հաշմանդամություն և ներառական զարգացում» հասարակական կազմակերպության
• «Ագաթ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի
Հրապարակումը պատրաստվել է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ: Հրապարակման բովանդակության համար պատասխանատու է «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքը և այն պարտադիր չէ, որ արտացոլի Եվրոպական միության տեսակետները:

Preliminary conclusions of ‘‘Independent Observer’’ public alliance on the 2018 snap elections to the National Assembly of the Republic of Armenia
Electoral Process | News | Civilian Oversight and Monitoring
After  observing 2017 National Assembly Elections, Independent Observer public alliance recorded that the Electoral Code adopted in 2016 gave no answers to the issues raised earlier, which were organized and mass abuse of administrative resources and the inefficiency of combating it, unequal opportunities for candidates, inefficiency of fight against obstructing to the free expression of voters’ will, restrictions on public control over elections, lack of effective mechanisms and opportunities for appealing election violations and voting results.
Basing the proportional electoral system on the opportunity of nominating  via district electoral lists, the Electoral Code further enhanced the potential of using administrative resources and different leverages, thus submitting ideological and political competition to the authority and resources of individual candidates.
The revolution that took place in 2018 created an opportunity to thoroughly review the electoral legislation and to provide systemic solutions to the aforementioned problems by establishing a fully proportional electoral system and establishing fair starting opportunities (threshold decrease, deposit decrease, etc.).
Despite the shortcomings of the preparation of the draft amendments to the Electoral Code, the adoption of the draft could be a basis for organizing elections of a fully different quality. However, the draft amendments were not adopted and the National Assembly snap elections of December 9 were organized and held in accordance with the current Electoral Code.
Observation Mission
Since November 26, 2018, about 90 observers of Independent Observer public alliance have been conducting long-term observation of the preparation and conduct of the National Assembly snap elections campaign and voting on the whole territory of Armenia with the support of the European Union. 10 observers conducted monitoring of mass media. On December 9, about 800 observers conducted observation of the voting process in all 38 district electoral commissions and 300 precincts (15% of precincts) of the republic.
Long-term observation is ongoing and will be summarized after the end of the voting, but preliminary observations already make the improvement of the organization and conduct of the National Assembly snap elections apparent. This is essentially based on the political will to hold free and transparent elections.
Preliminary comparison between the conclusions of the National Assembly 2017 and 2018 elections
Campaign
During the observation of the phase of election preparation and campaign, Independent Observer public alliance recorded that
1․ During the campaign period of 2018, the observers recorded no case of violence and pressure during pre-election campaign. Whereas pre-election campaign of 2017 was accompanied by violence and pressure, including, use of firearms. Instead observers reported on 18 cases of disseminating hate speech, with regard to which competing parties and civil society organizations made several statements.
2. There were 62 cases of possible use of administrative resource recorded, which were not centrally organized and massive in nature. It was obvious that the cases of administrative resource abuse, were decentralized and in contrast to the previous elections, it was mainly used by candidates from the same party nominated in the same district and competing against each other. In this regard, it is of concern that unlike the previous elections, when the competition was mainly between different powers, participants of electoral process preferred to keep silent about the competition within one power and the available information is not sufficient to assess the scale of the problem.
3. Placing campaign posters in non-designated places was the most common violation recorded during the campaign period. Election management bodies and local authorities attempted to take measures toward this; however the issue is systemic and needs a legislative solution. One of the main violations was also damaging of campaign materials. Overall, 85 such cases were reported by the observers.
4․ During the campaign, there were 4 recorded cases of money or product bribe pledge or giving, whereas during the National Assembly elections of 2017, reports on vote buying were massive. The cases recorded concerned the promises made by the Republican Party of Armenia, My Step Alliance and Prosperous Armenia Party. Some investigation into few cases out of the massive reports on vote buying reported in 2017 was conducted only after the revolution.
5․ Unequal coverage of political parties by TV companies before the official start of campaign was problematic in terms of provision of equal conditions for candidates and parties by mass media.  However, during the official campaign period, this inequality was somewhat eliminated. Furthermore, the number of TV debates (first of all, debates between candidates leading the lists of alliances and parties) had a positive impact on the process. The media were generally not shy to criticize the authorities.
Voting
In 2017, secrecy of voting was violatedin 67% of 200 precincts observed by Independent Observer public alliance  – when other adults, who were not properly registered to assist the voterappeared in the voting booth. In 2018, such violations of secrecy of voting were recorded in 27.2% of the observed precincts. In 2017, there were cases of filling ballot papers outside the voting booth in 50.5% of the precincts observed. In 2018, such cases were recorded in 25.8% of the precincts observed. It should be mentioned that during the elections, the use of observation missions by parties to ensure additional control at polling stations was done only by Prosperous Armenia Party, as observers accredited by United Leaders’ Chamber and Abovyan Student Council would introduce themselves as Prosperous Armenia Party representatives at precincts.
In 2017, there were cases of voters informing commission members or proxies or voicing about their vote  recorded at 29.5% of precincts. In 2018, such cases were recorded at 17.2% of precincts.
Arguments were recorded at 10.2% of the precincts observed. In 2017, such cases were recorded in 49.5% of the precincts observed.
Note that on the voting day, based on observations of polling stations, most common violations were inaccessibility of polling stations and voting for persons with disabilities, crowding at polling stations (at about 18% of the precincts observed), arguments (at about 5% of the precincts observed), presence of persons not having the right to be at the voting rooms (at about 5% of the pricincts observed), attempts to vote/voting instead of another person (at about 1% of the precincts observed), violation of observer rights (at about 2% of the precincts observed).
At the same time, although there has been no significant change in terms of competence and eagerness of precinct electoral commissions, higher electoral commissions and the police showed significantly more will to carry out their duties properly and to operative eliminate reported violations in a timely manner.
Based on the aforementioned, Independent Observer public alliance records,
1. The response of relevant authorities to the issues reported during the pre-election campaign and their prevention and elimination has considerably improved. This has had a positive impact on the cooperation between the observation mission and these bodies.
2. The requirement of nominating at least 5 candidates through district lists in each of the 13 electoral districts, the high threshold of being elected and the high electoral deposit preserved the starting disadvantages that new parties had to face. As a result, a minimum number of parties is represented in the National Assembly. Moreover, due to additional mandates allocated to parties in the minority, the mandates received by the second and third parties will not reflect the ratio of votes given to them by voters thus subordinating the constitutional norm of representativeness of the National Assembly to a norm of the Electoral Code.
3. The voting at the RA National Assembly snap elections was conducted with minimum violations and provided the free expression of the voters’ will.
Independent Observer public alliance finds that the RA National Assembly snap elections held on December 9, 2018, were conducted in compliance with the RA legislation and international standards of democracy and electoral processes and the results of the voting mainly reflect the free will of voters.
Independent Observer Public Alliance in the face of
And alliance partners
• APR Group
• Goris Press Club
• "Socioscope" Societal Research and Consultancy Center", NGO
• “Disability and Inclusive Development” NGO
• “Agate” rights defense center for women with disabilities
“Electoral preparation and monitoring by civil society organizations in Armenia: Elections4All” project is implemented by OxYGen foundation and Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor  in partnership with Investigative Journalists NGO, Yerevan School of Political Studies, Coalition for Inclusive Legal Reforms and 'Region' Research Centre. The project is funded by the European Union.
The publication has been prepared with the financial support of the European Union. The responsibility for the publication content lies with Independent Observer public alliance and it does not necessarily reflect the views of the European Union.