ՀՔԱՎ ներկայացուցիչներն արդեն եղել են ՀՀ հոգեբուժական 6 հաստատություններում՝ արձանագրելու, թե ինչ խնդիրների են բախվել համավարակի պայմաններում
August 23, 2022
2022 թվականի հուլիսի 15-ից Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն սկսել է Նպաստել Հայաստանի հոգեբուժական հաստատություններում համավարակներին հակազդելու համակարգված ընթացակարգերի ընդունմանը
ծրագիրը, որի նպատակն է ջատագովել հոգեբուժական հաստատություններում համավարակների պայմաններում համակարգային գործելու ընթացակարգի ներդրումը՝ նպաստելու բուժում և խնամք ստացող անձանց իրավունքների ապահովմանը։
Ծրագրի շրջանակում ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցը և ՀՔԱՎ սոցիալ-առողջապահական ծառայությունների մշտադիտարկման մասնագետներ Մարիետա Թեմուրյանն ու Սառա Ղազարյանը 2022 թ․ օգոստոսի 10-19-ը այցելել են ՀՀ հոգեբուժական 6 հաստատություններ, ինչպես նաև Սպիտակի խնամքի տուն, զրուցել այդ հաստատությունների վարչակազմերի ներկայացուցիչների հետ՝ հասկանալու, թե ինչ խնդիրների ու մարտահրավերների առաջ են կանգնել նրանք Քովիդ-19-ով պայմանավորված համավարակի շրջանում: Հանդիպում են ունեցել նաև Հիվանդությունների վերահսկման կանխարգելման ազգային կենտրոնի տնօրեն Արտավազդ Վանյանի հետ։ Առաջիկայում ևս մեկ այց է նախատեսվում Սյունիքի մարզային նյարդահոգեբուժական դիսպանսեր, որից հետո կամփոփվեն այցերի արդյունքները։ Այս տեղեկությունը ևս միջազգային փորձի ուսումնասիրության հետ միասին հիմք կծառայի ծրագրի շրջանակում հոգեբուժական հաստատությունների համար կազմվելիք փաստաթղթի համար՝ համավարակներին արդյունավետորեն հակազդելու նպատակով։

HCAV representatives have already been to 6 psychiatric institutions of the Republic of Armenia to record what issues those institutions encountered in the conditions of the pandemic
In the frame of the project, on 10-19 August 2022, HCAV Chairperson Artur Sakunts and HCAV monitoring specialists of social and medical services Marieta Temuryan and Sara Ghazaryan visited 6 psychiatric institutions, as well as Spitak Care House, talked to representatives of the administrative staff of the institutions to understand what issues and challenges they encountered during the Covid-19 pandemic. They also had a meeting with Artavazd Vanyan, Head of the National Center for Disease Control and Prevention. It is also planned to make a visit to the Syunik Regional Neuropsychiatric Dispensary, after which the results of the visits will be summed up. Together with the study of international practices, this information will serve as a basis for the document to be compiled to help psychiatric institutions effectively respond to pandemics.