Եռաբլուրում որդեկորույս մայրերին բռնությամբ բերման ենթարկելու վերաբերյալ քրեական գործ է հարուցվել․ ՀՔԱՎ-ի հաղորդումը կցվել է դրան
October 19, 2022
Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2022 թ․ սեպտեմբերի 21-ին Եռաբլուրում որդեկորույս մորը բռնությամբ բերման ենթարկելու մասին ՀՔԱՎ-ի հաղորդումը միացվել է  արդեն հարուցված քրեական գործին։ Այս մասին մեզ տեղեկացրել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
ՀՔԱՎ-ը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել միջադեպից ժամեր անց՝ news.am լրատվական կայքի Էդ տականքը որդուս շիրիմը չի պղծելու. զոհվածի մոր ինքնազգացողությունը վատացավ բերման ենթարկվելիս հրապարակման հիման վրա։ Տեսանյութում երևում է, թե ինչպես են կարմիրբերետավորները ուժ կիրառելով բերման ենթարկում որդեկորույս մորը՝ ուշադրություն չդարձնելով անգամ նրա ինքնազգացողության վատացմանը, որից հետո կինը ուշագնաց է լինում։ Ոստիկանները շարունակում են իրենց բռնի գործողությունները նաև դրանից հետո։
Սրանով ոստիկանության աշխատակիցները հերթական անգամ ակնհայտորեն դուրս են եկել իրենց լիազորությունների շրջանակներից՝ կոպտորեն խախտելով ՀՀ Սահմանադրության եւ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված՝ անձի իրավունքներն ու ազատությունները։
ՀՔԱՎ-ը ՀՀ գլխավոր դատախազից հայցել էր ոչ ուշ, քան օրենքով նախատեսված 24 ժամում նախաձեռնել քրեական վարույթ եւ իրականացնել օբյեկտիվ, լրիվ եւ բազմակողմանի քննություն։
Դատախազությունից տեղեկանում ենք, որ քրեական վարույթը նախաձեռնվել է սեպտեմբերի 23-ին, իսկ ՀՔԱՎ-ի հաղորդումը վարույթին է կցվել սեպտեմբերի 27-ին։
Միջադեպի առնչությամբ 35 ՀԿ-ներ, այդ թվում՝ ՀՔԱՎ-ը, սեպտեմբերի 22-ին հանդես էին եկել դատապարտող հայտարարությամբ, որում նշել էին, որ անընդունելի է Հայաստանի ոստիկանության ղեկավարության կողմից քաղաքացիների նկատմամբ ապօրինի ուժային գործողություն կատարելու հրամանների արձակումը և կատարումը: Իսկ պետության պաշտպանության համար զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամների նկատմամբ բռնություն կատարելու և ազատությունից ապօրինի զրկելու հրամանների արձակումը նաև հատում է բարոյականության բոլոր շեմերը: Այս հայտարարությամբ ՀԿ-ները պահանջել էին ոստիկանապետի հրաժարականը։ Չնայած սրան՝ դեռևս հայտնի չէ, թե ոստիկանությունում դա ինչ արձագանք է գտել՝ արդյո՞ք, բացի քրեական վարույթից, ծառայողական քննություն կատարվել է, պատշաճ գնահատականներ տրվել են, թե՝ ոչ։ Հաշվի առնելով, որ նման դեպքերում քրեական գործերը անհարկի ձգձգվում, կասեցվում կամ կարճվում են, և այդ ողջ ընթացքում օրինազանց ոստիկանները շարունակում են իրենց ծառայությունն ու օրինազանց վարքագիծը, հանրության շրջանում այդ ոստիկանների՝ անպատժելի լինելու ընկալում է ձևավորվում, ինչն էլ հանգեցնում է ոստիկանության նկատմամբ վստահության անկման։
Արձանագրում ենք, որ Եռաբլուրում ոստիկանության ակնհայտ ապօրինի պահվածքը անպատժելության մթնոլորտի հետևանքն է։ Տարիներ շարունակ ՀՔԱՎ-ը ոստիկանության ապօրինի գործելաոճի վերաբերյալ հանցագործության մասին հաղորդումներ է ներկայացնում, սակայն որևէ ոստիկան մինչ օրս պատասխանատվության չի ենթարկվել։

A criminal case has been initiated based on the forcible apprehension of bereaved mothers in Yerablur: a report by HCAV was attached to the case
October 19, 2022
Right to Freedom and Personal Inviolability | Activities | Legal Support | Legal Support | Publications | News | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
HCAV’s report on forcible apprehension of a bereaved mother in Yerablur on 21 September 2022 was attached to the initiated criminal case. This information was provided by the RA Prosecutor General’s Office.
HCAV made a crime report hours after the incident based on the publication of news.am (That scum won’t defile my son’s grave: a killed serviceman’s mother’s condition worsened when being apprehended). The video shows how law enforcement officials with red berets use force to apprehend a bereaved mother, not even paying attention to the fact that the woman started feeling bad, and later even fainted. The Police officers continue their forcible activities even after that.
Police officers thus once again obviously exceeded their scope of authority by grossly violating human rights and freedoms enshrined in the RA Constitution and the European Convention on Human Rights.
HCA Vanadzor requested the RA Prosecutor General to initiate criminal proceedings no later than within 24 hours established by law, and conduct an objective, complete and comprehensive investigation.
The Prosecutor General’s Office informed us that the criminal proceedings were initiated on September 23, and HCAV’s report was attached to the proceedings on September 27.
On September 22, 35 NGOs, including HCA Vanadzor, made a statement condemning the incident, noting that the RA Police leadership’s issuance and implementation of unlawful forcible activities against citizens is inadmissible. Moreover, ordering use of force against and detention of family members of the servicemen killed when protecting the state goes beyond all thresholds of morality. Further, by this statement, NGOs demanded the resignation of the chief of police. Despite this, it is still not known what the response of the Police was, whether, in addition to criminal proceedings, a service investigation was conducted, and proper assessments were given. Taking into account that in such cases, criminal cases are unnecessarily delayed, suspended or dismissed, and during all that period the offender policemen continue their service and unlawful conduct, the public has the perception that those policemen remain unpunished, which, in its turn, leads to decrease of trust in Police.
We can record that the obvious unlawful conduct of the Police in Yerablur is the result of the atmosphere of impunity. For years on end, HCAV has been making reports regarding unlawful practices of the Police, and yet, no policeman has been held liable so far.