ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի դիրքորոշումը՝ «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ
November 23, 2022
Աշխատանքային իրավունքներ | Գործունեություն | Հրապարակումներ | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի կողմից մշակվել և հանրային քննարկման է դրվել «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է ներդնել աշխատանքային պայմանագրերի հաշվառման էլեկտրոնային համակարգ։
Նախագծի 2-րդ հոդվածով առաջարկվում է ՀՀ աշխատանքային օրենսգիրքը լրացնել նոր 13.1 գլխով և 102.1 հոդվածով։ Համաձայն նշված հոդվածի 2-րդ մասի՝ էլեկտրոնային հարթակի կիրառման հիմնական սկզբունքներն են՝ էլեկտրոնային հարթակից սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով օգտվելու իրավասություն ունեցող անձանց համար՝ էլեկտրոնային հարթակում առկա տվյալների և իրենց լիազորությունների շրջանակներում իրազեկման ենթակա տեղեկատվության ցանկացած պահի հասանելիությունը։ Նույն հոդվածի 4-րդ մասով սահմանվում է, որ «(…) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ այլ մարմիններին կարող է տրվել էլեկտրոնային հարթակի տվյալներին հասանելիություն այն ծավալով, որը անհրաժեշտ է տվյալ մարմնին օրենքով վերապահված լիազորությունները իրականացնելու համար», իսկ նույն հոդվածի 13-րդ մասի համաձայն՝ «…էլեկտրոնային հարթակի տվյալներին հասանելիություն ունեցող մարմինների ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը»։
Սա նշանակում է, որ էլեկտրոնային հարթակում աշխատողի վերաբերյալ ներառված տվյալներին, բացի ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնից, ցանկացած պահի հասանելիություն են ունենալու նաև պետական այլ մարմիններ, ընդ որում՝ Նախագծով բացահայտված չեն, թե որոնք են այդ պետական մարմինները, ինչ ծավալի տեղեկատվության կարող են հասանելիություն ունենալ և ինչ նպատակով։ Հատկանշական է, որ թեև Նախագծի 102.1-ին հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետը սահմանում է, որ էլեկտրոնային հարթակից օգտվելու կարգը պետք է սահմանվի Օրենսգրքով, սակայն Նախագծի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ այդ գործառույթը վերապահվում է ՀՀ կառավարությանը։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Արժանապատիվ աշխատանք հիմա՛» ծրագրի շրջանակում դիրքորոշում է ներկայացրել այն մասին, որ առաջարկվող կարգավորումը խնդրահարույց է համաչափության սկզբունքի համատեքստում և չի համապատասխանում օրենքի կանխատեսելիության և իրավական որոշակիության սկզբունքներին: Խաթարվում են օրենքի առջև ընդհանուր հավասարության ու խտրականության արգելքի սկզբունքները, ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 3-րդ հոդվածով սահմանված աշխատողների իրավունքների և հնարավորությունների հավասարության սկզբունքը։  Առաջարկվող կարգավորմամբ չի ապահովվում իրավունքի գերակայության սկզբունքը, քանի որ նույն իրավական կարգավիճակում գտնվող աշխատող անձանց համար չի ապահովում նույն իրավունքներն ու ազատություններն՝ առանց որևէ խտրականության։

HCAV position on the RA Draft Law on “Making addenda to the Labor Code of the Republic of Armenia”
The RA Prime Minister’s Staff developed and put for public discussion the draft law on “Making addenda to the Labor Code of the Republic of Armenia”, whereby it is proposed to introduce an electronic system of registering employment contracts.
Article 2 of the draft proposes to add chapter 13.1 and Article 102.1 to the RA Labor Code. According to part 2 of the mentioned Article, “the main principles of using the electronic platform are as follows: access, for persons authorized to use the electronic platform in a manner prescribed by this Code, of the data on the electronic platform and the information they can possess in the scope of their authorities, at any time. Part 4 of the same Article establishes that “according to the decision of the Government of the Republic of Armenia, other authorities can have access to the data of the electronic data to the extent that is necessary for the implementation of their powers established by law”,  while according to part 13 of the same Article, “the list of bodies who have access to the data of the electronic platform is established by the Government of the Republic of Armenia”.
This means that in addition to the RA Health and Labor Inspection Body, other state bodies can have access to the employee’s data in the platform at any time. Moreover, the draft does not specify what state bodies can have access, and what volume of information can be accessible and with that purposes. Noteworthy, while clause 3 of part 2 of Article 102.1 of the draft establishes that the procedure of using the electronic platform shall be established by the Code, the study of the draft shows that this function is assigned to the RA Government.
In the frame of EU-funded Decent Work Now project, HCA Vanadzor presented a position that the proposed regulation is problematic in the context of the principle of proportionality and does not go in line with the principles of predictability of the law and legal certainty. The principles of general equality before the law and prohibition of discrimination, as well as the principle of equal rights and opportunities of employees as established under Article 3 of the RA Labor Code are undermined. The proposed regulation does not ensure the principle of the rule of law, since the same rights and freedoms are not ensured, without discrimination, for employees in the same legal status.
Based on the aforementioned, we recommend removing part 7 from Article 102.1 of the draft.
More details are available here.
This publication was prepared with the financial support of the European Union. Responsibility for the contents of the publication lies with Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor, and it does not necessarily reflect the views of the European Union.