Քաղաքացիական հասարակության հայտարարությունը Հայաստանի Հանրապետությունում դատական համակարգի վճիռներով բնապահպան ակտիվիստներին ճնշելու վերաբերյալ
«Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ն (նախկինում՝ “Գեոթիմ” ՓԲԸ) 2009 թվականի դեկտեմբերի 28-ին  ՀՀ կառավարության կողմից օրենսդրության բազմաթիվ խախտումներով ստացել է թույլտվություն` շահագործելու Ամուլսարի ոսկու հանքավայրը:
Ջերմուկ համայնքի և շրջակա գյուղերի բնակիչները խիստ անհանգստացած լինելով Ամուլսարի ծրագրի բացասական հետևանքներով, որն ուղղակիորեն ազդում է շրջակա միջավայրի վիճակի, մարդկանց առողջության, Ջերմուկ առողջարանային գոտու զարգացման, գյուղատնտեսական արտադրանքի որակի, տարածքում բնակվող և տեղաշարժվող կարմիրգրքային կենդանատեսակների վրա, ծրագրի մասին տեղեկանալուց ի վեր՝ 2012 թվականից պարբերաբար դիմում են բողոքի տարբեր միջոցների, այդ թվում՝ քաղաքացիական   ակցիաների, իսկ 2018 թվականի հունիսի 22-ից՝ նաև ճանապարհների շրջափակման՝ ներկայացնելով ծրագրի դեմ իրենց փաստարկները և պահանջելով դադարեցնել հանքի շահագործման գործընթացը։
«Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ն կազմակերպել է հակընդդեմ ակցիաներ՝ որոնց ժամանակ եղել են  հանքավայրի դեմ հանդես եկող քաղաքացիներին վիրավորող պաստառներ, որոնք առաջացրել են սոցիալական լարվածություն ազդակիր համայնքներում, իսկ 2018-2919 թվականներից առավել ակտիվ քաղաքացիների դեմ նախաձեռնել է դատական հայցեր՝ պահանջելով չքննադատել ընկերությանը, ինչպես նաև վճարել խոշոր փոխհատուցում ընկերության հեղինակությանը իբր հասցված վնասի համար:
Ի թիվս այլ քաղաքացիների՝ Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ ակտիվորեն հանդես է եկել բնապահպան հասարակական գործիչ, լրագրող Թեհմինե Ենոքյանը, ով գլխավորում է «Կանաչ Հայաստան» ՀԿ-ն և միաժամանակ ազդակիր Գնդեվազ գյուղի բնակիչ է։
2018 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Ջերմուկ, Գնդեվազ և Կեչուտ բնակավայրերի քաղաքացիները կազմակերպել են Ամուլսարի պահպանությանը նվիրված համերաշխության ակցիա՝ ավտոերթ և քայլերթ, որից հետո կազմակերպվել է հավաք և ելույթներ:
Հավաքին ի թիվս այլոց ելույթ է ունեցել Թ․ Ենոքյանը։ Նա մասնավորապես նշել է, որ ողջունում է «հատկապես էն բոլոր մարդկանց, ովքեր 51 օր շարունակ պահում են մեր Ամուլսարի պոստերը և թույլ չեն տալիս Լիդիանի նման հանցագործը շարունակի իր հանցագործությունները։ .․. ինչպես նաև կուզենամ ասել, որ այս տարիների ընթացքում Լիդիանը բազմաթիվ անգամ պրովոկացիաներ է արել, կեղծ տեղեկատվություն է տարածել, թշնամանք է փորձել հրահրել համայնքային, միջհամայնքային, նաև միջպետական վեճեր է փորձել հրահրել, ինչպես Գնդեվազի, Ջերմուկի, Կեչուտի, այնպես էլ Գորայքի, Սարավանի և մի շարք այլ համայնքների միջև…»
2019 թվականի սեպտեմբերի 5-ին «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ն Թ․ Ենոքյանի դեմ դիմել է դատարան՝ Թ․Ենոքյանից պահանջելով հերքել 2018 թվականի սեպտեմբերի 12-ի ելույթում հնչեցված ՝բառերը, իր կողմից  համարելով դրանք զրպարտություն և վիրավորանք, ինչպես նաև նրանից հօգուտ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի բռնագանձել 1,000,000 ՀՀ դրամ գումար՝ որպես գործարար համբավին պատճառված վնասի փոխհատուցման գումար։
Առաջին ատյանի դատարանը 2021թ․ դեկտեմբերի 15-ի վճռով մասնակիորեն բավարարել է  «Լիդիան Արմենիա»-ի հայցը և պարտավորեցրել Թ․Ենոքյանին հերքել վերը առանձնացված զրպարտություն համարվող տվյալները։ Դատարանը, հանցագործ բառը որպես վիրավորանք գնահատելու մասով գտել էր, որ Պատասխանողը մասնագիտությամբ բնապահպան է և ոչ թե իրավաբան, ուստի կարող էր և չհասկանալ արտահայտած բառի իրական նշանակությունը։ Ուստի բարոյական վնասի դրամական հատուցման մասով պահանջները մերժվել են։
Վճռի դեմ և՛ Թեհմինե Ենոքյանը, և՛ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ բողոք են ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան։ 2022թ․ հուլիսի 22-ին դատարանն ընդունել է որոշում, որով Թ․ Ենոքյանի բողոքը մերժվել է, իսկ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի բողոքը ամբողջությամբ բավարարվել։ Դատարանը պարտավորեցրել է Թ․Ենոքյանին հրապարակայնորեն հերքել հնչեցված զրպարտություն համարվող տվյալները, և նրանից հօգուտ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի բռնագանձել 500,000 ՀՀ դրամ՝ որպես զրպարտության և 500,000 ՀՀ դրամ՝ որպես վիրավորանքի դիմաց նյութական փոխհատուցման գումար: Վերաքննիչ դատարանը նաև դատական ծախսերի հատուցման պարտականություն է դրել Թ․Ենոքյանի վրա՝ ներառյալ 24,000 ՀՀ դրամ՝ որպես նախապես վճարված պետական տուրքի գումար և 200,000 ՀՀ դրամ՝ որպես փաստաբանի խելամիտ վարձատրության գումար:
Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ Թ․Ենոքյանը ներկայացրել է բողոք։ Վճռաբեկ դատարան, որը, սակայն, 2022թ․ նոյեմբերի 9-ի որոշմամբ մերժվել է պատճառաբանությամբ, որ Վերաքննիչ դատարանի կողմից թույլ չեն տրվել նյութական և դատավարական իրավունքի այնպիսի նորմերի խախտում, որը խախտել է արդարադատության էությունը։ Այդպիսով, Վերաքննիչ դատարանի որոշումը ստացել է օրինական ուժ։
Ելներով գործի փաստական հանգամանքներից և կայացրած դատական ակտերից կարելի եզրահանգել, որ Թ․Ենոքյանի կողմից որևէ զրպարտություն և վիրավորանք չի արվել և դատական ակտերը անհիմն ու անօրիանական են հետևյալ հիմնավորմամբ․
• Չնայած դատարան ներկայացված փաստարկներին, որ Թ․ Ենոքյանի արտահայությունները գնահատողական են, դատարանը դրանք դիտարկել է որպես փաստացի տվյալներ։ Նույնիսկ այդ դեպքում, այն պետք է առաջնորդվեր ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով, որում սահմանված է, որ փաստացի տվյալների ներկայացումը զրպարտություն  և վիրավորանք չեն համարվում, եթե դրանք տվյալ իրավիճակում և իր բովանդակությամբ պայմանավորված են գերակա հանրային շահով (ՀՀ քաղաքացիական օրենսգիրք, 1087.1 հոդված, 5-րդ կետ)։ Թ․Ենոքյանը, որպես ազդակիր համայքի բնակիչ, երկար տարիների փորձ ունեցող բնապահպան հասարակական գործիչ և լրագրող պարտավոր էր իրազեկել իր համայնքի անդամներին՝ իրենց կենսամիջավայրի նկատմամբ իրականացվող գործընթացների, բնությանը հասցվող վնասների, հնարավոր առողջապահական խնդիրների և քաղաքացիների իրավունքների մասին։
• Թ․Ենոքյանը արել է զուտ գնահատողական արտահայտություններ և որևէ փաստացի տվյալ չի ներկայացրել,  առաջնորդվել է գերակա հանրային շահով և հետևաբար նրա արտահայտությունները չէին կարող որակվել որպես զրպարտություն։ Նա որևէ դիտավորություն չի ունեցել զրպարտելու և վիրավորելու, իսկ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ գործողությունները «հանցագործություն» համարելը նրա գնահատականն է բնության նկատմամբ տվյալ ընկերության վերաբերմունքի։
• ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը գործը քննել է գրավոր ընթացակարգով, այսինքն՝ առանց դատական նիստ հրավիրելու և կողմերին լսելու կայացրել է որոշում՝ ամբողջությամբ բեկանելով և փոխելով առաջին ատյանի վճիռը։ Այդպիսի որոշում Վերաքննիչ դատարանը կարող էր կայացնել, երբ առաջին ատյանի դատարանի հաստատած փաստական հանգամանքները հնարավորություն են տալիս կայացնելու նման ակտ, և եթե դա բխում է արդարադատության արդյունավետության շահերից (ՀՀ քաղաքացիական դատավարոթյան օրենսգիրք, 380-րդ հոդված, 1-ին մասի 5-րդ կետ)։
• Վերաքննիչ դատարանը չէր կարող վճիռը փոփոխել, քանի որ  առաջին ատյանի դատարանի հաստատած փաստական հանգամանքները հնարավորություն չեն տալիս կայացնելու նման ակտ։ Մասնավորապես, առաջին ատյանի դատարանը չի անդրադարձել զրպարտության եղանակին, տարածման շրջանակին, ինչպես նաև Թ․Ենոքյանի գույքային դրությանը, մինչդեռ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1-րդ հոդվածի 11-րդ մասի համաձայն այդ հանգամանքները պետք է դատարանը հաշվի առներ փոխհատուցման չափը որոշելիս։ Արդյունքում որոշվել է աննախադեպ անհամաչափ գումարի բռնագանձում, ինչի հետևանքով Թ․Ենոքյանը հայտնվում է ծանր ֆինանսական դրության մեջ։ Սա հիմնավորում է այն հանգամանքը, որ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը ոչ թե ուղղված է հայցվորի բարի համբավը վերականգնելուն, այլ՝ Թ․Ենոքյանին ֆինանսապես և բարոյապես ճնշելուն,  նրա խոսքի ազատությունը և բնապահպանական գործունեությունը  սահմանափակելուն։
• ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը պարտավոր էր վարույթ ընդունել Թ․Ենոքյանի վճռաբեկ բողոքը, քանի որ առկա է Թ․Ենոքյանի խոսքի ազատության, արդար դատաքննության և սեփականության սահմանադրական իրավունքների խախտում, այն էլ՝ այն դեպքում, երբ ստորադաս երկու ատյանները կայացրել միմյանց հակասող որոշումներ։
Առկա են ՀՀ սահմանադրական դատարանի և ՄԻԵԴ-ի մի շարք  որոշումներ, որոնցով հիմնավորվում է, որ ՀՀ դատարանի որոշումներով խախտվել են Թ․Ենոքյանի՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ սահմանված խոսքի ազատության, արդարադատության մատչելիության, արդար դատաքննության, իսկ նյութական վնասի փոխհատուցում սահմանելով, նաև սեփականության իրավունքները։ Մասնավորապես, խախտվել են Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների մասին կոնվենցիայի 6-րդ, 10-րդ հոդվածներով և փոփոխված 11-րդ Արձանագրության 1-ին հոդվածով  սահմանված իրավունքները, ՀՀ սահմանադրական դատարանի 2011թ․ նոյեմբերի 15-ի ՍԴՈ – 997 որոշմամբ արձանագրված միջազգային իրավական սկզբունքները։
Մենք՝ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններս  և ՀՀ ակտիվ քաղաքացիներս գտնում ենք, որ Թեհմինե Ենոքյանի նկատմամբ դատավարությունը վտանգի է ենթարկում ժողովրդավարական արժեքները և դիտավորություն ունի ոչ միայն լռեցնելու Թ․Ենոքյանին, այլև լռեցնող ազդեցություն ունենալու բնապահպան ակտիվիստների գործունության վրա։
• Գտնում ենք, որ դատարանների կողմից կայացված որոշումները սահմանափակում են Թեհմինե Ենոքյանի խոսքի ազատության, արդար դատաքննության իրավունքները և բացասական նախադեպ են ստեղծում հանրային նշանակություն ունեցող գործերով ակտիվիստների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին ճնշելու և լռեցնելու առումով։
• Կոչ ենք անում ՀՀ մարդու իրավունքի պաշտպանին գնահատական տալ Թ․Ենոքյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումներին և ՀՀ-ում դատական համակարգով ակտիվիստներին և խոսքի ազատությունը ճնշելու փորձերին և համատեղ ուժերով պաշտպանել Թ․Ենոքյանի և քաղաքացիական հասարակության հանրույթի իրավունքներն ու ազատությունները։
• Պահանջում ենք ՀՀ արդարադատության նախարարությունից և Բարձրագույն դատական խորհրդից՝ ձեռնարկել քայլեր Թ․Ենոքյանի գործով ներգրավված դատավորներին կարգապահական պատասխանատվություն կիրառելու ուղղությամբ՝ արդարադատություն իրականացնելիս նյութական և դատավարական նորմերի ակնհայտ և կոպիտ խախտման հիմքով։

On December 28, 2009, "Lydian Armenia" CJSC (formerly "Geotim" CJSC) despite numerous violations of the legislation received permission from the RA government to operate the Amulsar gold mine.
Residents of Jermuk community and surrounding villages, being very worried about the negative consequences of the Amulsar project, which directly affect the environment, people's health, the development of Jermuk spa, the quality of agricultural products, the Red-Book-listed animal species living and moving through the area, have been regularly resorting to various ways of protest, including civil actions since 2012, the time they learned about the project. Since June 22, 2018 they started blocking roads as a direct resistance and a demand to stop the mining process.
"Lydian Armenia" CJSC organized counter-actions, during which there were posters insulting the citizens opposing the mine, which caused social tension in the affected communities, and from 2018-2019, the company started lodging lawsuits against the most active citizens, demanding not to criticize the company, as well as to pay a large compensation for the alleged damage caused to the company's reputation.
On September 12, 2018, residents of Jermuk, Gndevaz and Kechut villages organized a solidarity action dedicated to the defense of Amulsar: a motorcade throughout the affected region of Armenia and a people's march, which was concluded with a rally during which various speeches were delivered.
Among others, T․ Yenokyan spoke out. Her statements including the following verbatim: “I especially welcome all the people who are upholding our Amulsar strongholds for 51 days now and are not allowing a criminal like Lydian to continue their crimes. ... and I also want to say that over the years Lydian has provoked many times, spread false information, tried to incite hostilities within the community, between communities, as well as between states, it has tried to incite disputes both in Gndevaz, Jermuk, Kechut, and in Gorayk, Saravan and among a number of other communities…”
On September 5, 2019, "Lydian Armenia" CJSC filed a lawsuit against T. Yenokyan, demanding that she refute the words in her speech of September 12, 2018, claiming them to be a slander and insult. It also demanded to confiscate 1 000,000 AMD as compensation for the damage caused to their business reputation.
By a decision of December 15, 2021 Armenia's Court of first instance partially satisfied the claim of "Lydian Armenia" and ordered T. Yenokyan to refute the above-stated discrediting data. Regarding the assessment of the word “criminal” as an insult, the Court found that the Defendant was an ecologist by profession, and not a lawyer, so she could not understand the true meaning of the word she had uttered. Therefore, the claims for monetary compensation for non-pecuniary damage were denied.
Both Tehmine Yenokyan and “Lydian Armenia” CJSC filed an appeal against this decision to the Court of Appeals. On July 22, 2022 the court made a decision by which T. Yenokyan's complaint was rejected, and the complaint of “Lydian Armenia” CJSC was fully satisfied. The Court ordered T. Yenokyan to publicly refute the slanderous information and confiscate 500,000 AMD from her as slander and 500,000 AMD as material compensation for the insult to "Lydian Armenia" CJSC. The Court of Appeals also ordered T. Yenokyan to pay legal costs, including 24,000 AMD as an advance payment of the state fee and 200,000 AMD as a reasonable attorney's fee for Lydian's legal expenses.
- Despite the arguments presented to the Court that T. Yenokyan's expressions are evaluative in nature, the Court regarded them as factual data. Even in that case, it should have been guided by the Civil Code of the Republic of Armenia, which stipulates that the presentation of factual data is not considered slander defamation and insult if it is determined to be in the eminent public interest in the given situation and by its content (Civil Code of the Republic of Armenia, Article 1087.1, Clause 5).
- T. Yenokyan, as a resident of the affected community, an an environmentalist with many years of experience, a public figure and a journalist, was obliged to inform the members of her community about the processes carried out in relation to their living environment, the damage to nature, possible health problems and the rights of citizens.
- T. Yenokyan made purely evaluative expressions and did not present any factual data, she was guided by eminent public interest and therefore her expressions could not be qualified as defamation. She did not have any intention to slander and insult, and consideration of the actions of "Lydian Armenia" CJSC as a "crime" is purely her assessment of the company's attitude towards nature.
- The Court of Appeals of the Republic of Armenia examined the case in a written procedure, that is, it made a decision without calling court sessions and hearing the parties, completely overruling and changing the first instance verdict. The Court of Appeals could make such a decision when the factual circumstances confirmed by the Court of first instance make it possible to make such an act, and if it is in the interests of the efficiency of justice (Civil Procedure Code of RA, Article 380, Part 1, Clause 5) .
- The Court of Appeals could not change the verdict, because the factual circumstances confirmed by the Court of first instance do not allow such an act to be passed. In particular, the first instance Court did not refer to the method of defamation, the scope of dissemination, as well as T. Yenokyan's material situation, while according to Article 1087.1, Part 11 of the RA Civil Code, the court should have taken these circumstances into account when determining the amount of compensation. As a result, confiscation of an unprecedentedly disproportionate amount was determined, as a result of which T. Yenokyan has appeared in a difficult financial situation. This action comes to prove the fact that the decision of the Court of Cassation is not aimed at restoring the good reputation of the plaintiff, but rather to financially and morally oppress T. Yenokyan, limiting her freedom of speech and environmental activities.
- The RA Court of Cassation was obliged to accept T. Yenokyan's appeal, because there is a violation of T. Yenokyan's constitutional rights to freedom of speech, fair trial and property, especially that the two lower courts made contradictory decisions.
There are a number of decisions of the Constitutional Court of the Republic of Armenia and the European Court of Human Rights, with which it is justified that the decisions of the Courts of the Republic of Armenia violated T. Yenokyan's freedom of speech, access to justice, fair trial and by establishing compensation for material damage, property rights were also violated as defined by the Constitution of the Republic of Armenia. In particular, were violated the rights defined by Articles 6 and 10 of the Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms, the rights defined by Article 1 of the amended 11th Protocol, the international legal principles stipulated on November 15, 2011 in the 997 decision of the Constitutional Court of the Republic of Armenia.
• We find that the decisions made by the Courts limit Tehmine Yenokyan's rights to freedom of speech, fair trial and create a negative precedent in terms of suppressing and silencing activists and representatives of civil society in cases of public importance.