ՀՔԱՎ-ն առաջարկում է քրեական օրենսգրքում ոչ գույքային էական վնասի ձևակերպումը հստակեցնել
ՀՀ վերաբերյալ Ստամբուլի հակակոռուպցիոն գործողությունների ծրագրի 2018 թվականի գնահատման շրջանակներում առաջարկվել է ապահովել, որ «էական վնասը»՝ որպես լիազորության չարաշահման հանցանքի տարր, համապատասխանի իրավական որոշակիության պահանջներին: Այս առաջարկությունը ՀՀ-ն դեռևս չի կատարել՝ չնայած ներկայացնելուց հետո օրենսդրական փոփոխություններ են կատարվել։
Օրենսդրական ոչ հստակ ձեւակերպման եւ տարատեսակ մեկնաբանությունների տեղիք տվող հանցակազմերի պարագայում էական վնասը բնութագրելիս խնդիրներ են առաջանում՝ ազդելով քննության ողջ ընթացքի վրա։
2022 թվականին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգիրքը առանձին հանցակազմերի առնչությամբ որոշակիացրել է էական վնասի բնութագիրը։ Ինչպես օրինակ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածը, որը նախատեսում է պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, գույքային վնասի դեպքում էական է համարվում խոշոր չափերի գույքային վնասը։
Իսկ Քրեական օրենսգրքի 3-րդ հոդվածը հափշտակության, պատճառած գույքային վնասի կամ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված կամ ստացված գույքի կամ օգուտի չափերը սահմանելիս խոշոր չափ է համարում 5 միլիոն դրամը չգերազանցող գումարը, առանձնապես խոշոր չափ՝ 5 միլիոն դրամը։
Ակնհայտ է, սակայն, որ էական վնասը կարող է լինել ինչպես գույքային, այնպես էլ ոչ գույքային։ Իսկ ոչ գույքային վնասի պարագայում էական վնասի հասկացությունը մնում է անորոշ եւ տարատեսակ մեկնաբանություններ ստանում։
Ինչպես ՀՀ Սահմանադրությամբ, այնպես էլ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումներով էական վնասի առկայությունը դիտարկվում է ոչ միայն իրավունքի իրավական տեսանկյունից խախտմամբ, այլև դրա խստությամբ։ Որի համար էական նշանակություն ունի նաև տուժողի ընկալումը։
Այնպես որ անհրաժեշտ է որոշակիացնել, թե էական վնասի բնութագրման համար որ գործոններն են ազդում, հատկապես պետական ծառայության դեմ ուղղված հանցագործությունների պարագայում։
Ինչքան էլ դա բացարձակ հստակ ցուցիչներ ու հատկանիշներ չի կարող ունենալ, այնուամենայնիվ կարևոր է օրենսդրությամբ արձանագրել կողմնորոշիչ հատկանիշներ ու հանգամանքներ, որոնք հնարավորինս օբյեկտիվ ու թիրախային կդարձնեն էական վնասի բնութագրումը պրակտիկայում։
ՀՔԱՎ-ը այս կարևորագույն խնդրի լուծումը տեսնում է օրենսդրական փոփոխության միջոցով։ Մինչև վերջնական փոփոխության տեքստի կազմումը՝ նախատեսում ենք հանդիպումներ ունենալ ՀՀ գլխավոր դատախազության, ՀՀ արդարարդատության նախարարության, ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի և հակակոռուպցիոն կոմիտեի հետ։ Հանդիպումների ընթացքում կքննարկվեն պետական մարմինների կարծիքները, որի արդյունքում կմշակվի առաջարկների վերջնական փաթեթը։

HCA Vanadzor recommends specifying the formulation of non-property significant damage in the Criminal Code
As a result of the 2018 assessment of the Istanbul Anti-Corruption Action Plan regarding the Republic of Armenia, it has been recommended to ensure that “significant damage”, as an element of the crime of abuse of authorities, be compliant with requirements of legal certainty.  Though legislative changes were made after the recommendation was given, the Republic of Armenia has still not implemented this recommendation,
In case of corpus delicti with vague legislative formulations that give rise to various interpretations, different issues arise when defining significant damage, and those issues affect the whole investigation process.
The Criminal Code, which entered into force in 2022, specifies the definition of significant damage with respect to certain  corpus delicti. For example, Article 441 of the RA Criminal Code envisages abuse of official or service powers or the influence conditioned thereof by an official or exceeding powers; in case of property damage, a large-scale property damage shall be considered significant damage.
While, according to Article 3 of the Criminal Code, when determining the size of illegal taking, illegally obtained or received property or gains, the amount  not exceeding 5 million Armenian drams shall be a large amount, and the amount exceeding 5 million drams shall be a particularly large amount.
It is obvious, however, that significant damage can be both property and non-property. In case of non-property damage, the concept of significant damage remains uncertain and gives rise to various interpretations.
Both the RA Constitution and the European Court of Human Rights judgments consider the existence of a significant damage not only in terms of violation of a right from the legal point of view, but also its severity. In this context, the victim’s perception is also essential.
Therefore, it is necessary to specify what factors matter for the definition of a significant damage, especially in case of crimes against state service.
While it cannot have exact indicators and features, it is still important to legislatively enshrine guiding features and conditions that will make description of a significant damage as objective and clear as possible in practice.
HCAV considers that a legislative change is necessary to solve this issue. Before compiling the final text of the amendment, we plan to hold meetings with the RA Prosecutor General’s Office, RA Ministry of Justice, RA Corruption Prevention Commission, and the Anti-Corruption Committee. During those meetings, we will discuss the opinions of the state authorities,  based on which we will develop the final package of recommendations.