Վերաքննիչ դատարանը որոշում է կայացրել Նանե Ասատրյանին Վայոց Ձորի մարզպետի տեղակալի պաշտոնում վերականգնելու և չաշխատած ժամանակահատվածի համար վճարման ենթակա աշխատավարձը վճարելու մասին
March 31, 2023
Աշխատանքային իրավունքներ | Գործունեություն | Հրապարակումներ | Նորություններ
2021 թ.-ի  հուլիսին  Վայոց Ձորի մարզպետի տեղակալ Նանե Ասատրյանը ազատվել էր աշխատանքից։ Աշխատանքից ազատվելիս Նանե Ասատրյանը գտնվում էր հղիության 7-րդ ամսում:
Ասատրյանն իր իրավունքների պաշտպանության խնդրանքով դիմել էր ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ: «Արժանապատիվ աշխատանք հիմա՛» ծրագրի շրջանակներում, հանձին իրավաբան Տիրուհի Վարդանյանի, ՀՔԱՎ-ը ստանձնել է Ասատրյանի իրավունքների պաշտպանությունը և դիմել ՀՀ վարչական դատարան, քանի որ խախտվել էին միջազգային պայմանագրերով, ՀՀ ներպետական օրենսդրությամբ երաշխավորված աշխատող կանանց մայրության պաշտպանվածության և աշխատանքի իրավունքները:
Վարչական դատարանի 03.03.2022 թվականի վճռով հայցը մերժվել էր: Վճռի դեմ ներկայացվել էր վերաքննիչ բողոք, որը վերաքննիչ վարչական դատարանի 03.03.2023 թվականի որոշմամբ բավարարվել է: Վերաքննիչ վարչական դատարանը որոշում է կայացրել Նանե Ասատրյանին աշխատանքի վերականգնելու և չաշխատած ժամանակահատվածի համար վճարման ենթակա աշխատավարձը վճարելու մասին:
Վերաքննիչ վարչական դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք չներկայացվելու դեպքում այն կմտնի ուժի մեջ:
ՀՔԱՎ-ը տարիներ շարունակ զբաղվում է մարդու իրավունքների, այդ թվում՝ աշխատանքային իրավունքների պաշտպանությամբ։ Եթե խախտվել են Ձեր իրավունքները կամ ունեք անվճար խորհրդատվության կարիք, կարող եք գրել մեր ֆեյսբուքյան էջին կամ/և զանգահարել 041123302 հեռախոսահամարին, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Արժանապատիվ աշխատանք հիմա՛» ծրագրի շրջանակներում։

The Appeal Court made a decision on reinstatement of Nane Asatryan in the position of Deputy Governor of Vayots Dzor and payment of the salary subject to be paid for the period of idleness
Labor Rights | Activities | Publications | News
In July 2021, Deputy Governor of Vayots Dzor Nane Asatryan was dismissed. At that point, Nane Asatryan was 7 months pregnant.
Asatryan applied to HCAV, requesting to protect her rights. In the frame of “Decent Work Now” project, HCAV lawyer Tiruhi Vardanyan undertook protection of Asatryan’s rights and applied to the RA Administrative Court, since working women’s rights to protection of maternity and labor, guaranteed by international agreements and RA domestic legislation, had been violated.
The Administrative Court refused the lawsuit in the judgment of 03.03.2022. The judgment was appealed, and the Administrative  Court of Appeal upheld it in its judgment of 03.03.2023. The Administrative Court of Appeal issued a decision on reinstatement of Nane Asatryan and payment of the salary subject to be paid for the period of idleness
In case of no appeal of the judgment of the Administrative Court of Appeal, it will enter into force.
For years on end, HCAV has been engaged in human rights, including labor rights protection. If your rights were violated or you need free legal advice, write to our Facebok page or/and call at 041123302 in the frame of the EU-funded “Decent Work Now” project.