ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի դիրքորոշումը «Կամավոր աշխատանքի մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերյալ
Աշխատանքային իրավունքներ | Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Իրավունքներ | Հրապարակումներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ուսումնասիրել է «Կամավոր աշխատանքի մասին» ՀՀ օրենքը և կատարել դիտարկումներ օրենքում առկա բացերի վերաբերյալ։ Առաջարկությունները ներկայացվել են ԱԺ-ի բաց լսումներում։
Բացերը հակիրճ՝ ստորև․
Համաձայն «Կամավոր աշխատանքի մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ «Հատուկ՝ նեղ մասնագիտական գիտելիքներ պահանջող բնագավառում կամավոր աշխատանք կարող է կատարվել միայն այդ աշխատանքի համար ՀՀ օրենսդրությամբ պահանջվող համապատասխան լիցենզիա կամ կրթության կամ անհրաժեշտ որակավորման մասին փաստաթուղթ ունենալու դեպքում»:  Գտնում ենք, որ առաջարկվող կարգավորումը խնդրահարույց է կամավոր աշխատանքի իրականացման նպատակներին չհամապատասխանելու տեսանկյունից։ Մասնավորապես՝  անձը նոր հմտություններ ու փորձառություն ձեռք բերելու նպատակով չի կարող դիմել կամավորական աշխատանքի, քանի որ չունի աշխատանքին դիմելու համապատասխան իրավասությունը։
• Օրենքի ուսումնասիրությունը վկայում է, որ կամավոր աշխատանք է համարվում միայն այն աշխատանքը, որի դեպքում անձը կամավոր աշխատանքի է ներգրավվում կազմակերպության կողմից և առկա է կամավոր աշխատանքի մասին կողմերի միջև կնքված կամավոր աշխատանքի մասին պայմանագիր։ Հարկ է նշել, որ կամավոր աշխատանքը կարող է կատարվել ինչպես կազմակերպության գործունեության շրջանակներում, այնպես էլ կազմակերպության գործունեության սահմաններից դուրս, ինչպես օրինակ կամավորների կողմից շրջակա միջավայրի մաքրման և բարեկարգման համար կատարվող աշխատանքները։ Հարց է առաջանում, թե նման դեպքում կամավոր աշխատանքի մասին պայմանագիրն ու՞մ միջև կարող է կնքվել։
•  Օրենքը սահմանում է, որ կամավորին՝ իր կամավոր աշխատանքի հետ կապված դժբախտ դեպքերից, մասնագիտական հիվանդություններից ապահովագրելու հնարավորությունը սահմանվում է միայն կողմերի համաձայնության դեպքում, ինչպես նաև չկան լրացուցիչ կարգավորումներ՝ մինչև 25 տարեկան կամավոր աշխատանք կատարող անձանց համար։ Մինչդեռ ՀՀ-ի կողմից վավերացված Եվրոպական կոնվենցիայի համաձայն թեև կամավոր աշխատանքը չի վարձատրվում, սակայն երիտասարդները կամավոր աշխատանքի իրականացման ընթացքում պետք է ստանան սնունդ, կացարան, գրպանի գումար, ինչպես նաև որոշակի առողջական ռիսկերի դեպքում պետք է նախատեսվի ապահովագրություն։
•  Դրական գնահատելով «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում կատարվող լրացումը, այն է՝ կամավոր աշխատանքի հետ կապված վեճերով հայցվորների համար դատարաններում պետական տուրքի վճարումից ազատելու վերաբերյալ երաշխիքի ամրագրումը, առաջարկում ենք լրացում կատարել նաև «Փաստաբանության մասին» ՀՀ օրենքի 41-րդ հոդվածի 5-րդ մասում՝ կամավոր աշխատանքի հետ կապված վեճերի դեպքում նախատեսելով անվճար իրավաբանական օգնություն կամավոր աշխատանք կատարած անձանց համար։

HCAV’s opinion regarding the RA Law “On Voluntary Work”
HCAV has studied the RA Law on “Voluntary work” and made observations regarding the gaps in the law. The recommendations were shared during the open hearings of the National Assembly.
The gaps are summed up below:
1. According to part 1 of Article 6 of the RA Law “On Voluntary Work”, “Voluntary work can be performed in areas requiring special narrow professional knowledge only in case of having the relevant license or education or a document certifying the required qualification as required by the RA legislation for that work”. We find that this regulation in terms of not going in line with voluntary work goals. In particular, a person cannot apply for voluntary work to acquire new skills and experience, as he/she is not eligible to apply for that work.
2. The study of the law indicates that voluntary work is considered the work, in case of which a person is engaged in voluntary work by an organization and there is an agreement signed between the parties on voluntary work. Noteworthy, voluntary work can be performed both in the frame of the Organization’s activity, as well as outside the scope of the Organization’s activity, such as voluntary work aimed at cleaning and improving the environment. A question arises as to between whom an agreement on voluntary work can be signed in this case.
3. The law establishes that a volunteer’s insurance against accidents related to his/her voluntary work and occupational diseases is determined only in case of an agreement between the parties; in addition, there are no regulations for persons under 25 doing voluntary work. Whereas, according to the European Convention ratified by the RA, while doing voluntary wor, young people should receive food, accommodation, pocket money, and insurance should be envisaged in case of some health risks.
4. Assessing positive the addendum to the RA Law on State Duty - enshrining the guarantee of exemption from state duty for plaintiffs filing a lawsuit in court regarding disputes in voluntary work - we recommend making an addendum to part 5 of Article 41 of the RA Law on Advocacy and envisage free legal assistance for volunteers in case of disputes related to voluntary work.