Ի՞նչ է կատարվում Զատիկում․ Դիտորդների երկրորդ այցը
Բարենպաստ շրջակա միջավայր ունենալու իրավունք | Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Խտրականությունից զերծ մնալու իրավունք | Կրթության իրավունք | Համատեղ | Հրապարակումներ | Մամուլի հաղորդագրություններ | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
«Զատիկ» երեխաների աջակցության կենտրոն աղմկահարույց այցից հետո, դիտորդական խումբը ևս մեկ անգամ  այցելել է կենտրոն։ Խումբը այցի վերաբերյալ կազմել է զեկույց, որն ամբողջությամբ կարող եք գտնել՝ ԱՅՍՏԵՂ։ Ստորև ներկայացնում ենք ամենախնդրահարույց հարցերը․
Բռնությունները շարունակվում են
Մարտի 29-ի այցի ընթացքում տեղեկություններ էին ստացվել ֆիզիկական և սեռական բռնության մասին, տղաների խմբում Դիտորդական խմբի անդամները նկատել էին վնասվածքներ և կապտուկներ ունեցող երեխաների։
Մայիսի 3-ի այցի ընթացքում Դիտորդական խմբի անդամները նկատելի էին երեխաների կողմից աշխատակիցների նկատմամբ լարվածություն։ Երեխաները կրկին հայտնել են այլ երեխաների կողմից վատ վերաբերմունքի, ներառյալ ֆիզիկական բռնության մասին։ Որպես օրինակ՝ մեծ տղաները փոքրերին կարող են «խփել», երբ վերջիններս աղմկում և խանգարում են նրանց քունը։ Երեխաներ պատմում են, որ իրենց սպառնացել, թե «ձեր հալը կտեսնեք», եթե դիտորդներին բողոքել են։ Ըստ երեխաներից մեկի՝ աշխատակիցն ասել է՝ «էդ ձեր դիտորդներն եկան, ի՞նչ փոխեցին»՝ նկատի ունենալով, որ նույնիսկ Դիտորդական խմբի այցը որևէ բան չի փոխել։ Երեխաները նշում են, «սաղ իրանց ձեռն ա»՝ նկատի ունենալով աշխատակիցներին և ավելացնում, որ իրենց սպառնում են, օրինակ, Գավառի մանկատուն տեղափոխմամբ։ Երեխաները դժգոհում են նաև, որ «երեսով են տալիս, եթե ասենք մի կոնֆետ են տալիս»։ Երեխաներից մեկը հայտնել է նաև ոստիկանների կողմից վատ վերաբերմունքի, այդ թվում՝ ֆիզիկական բռնության մասին՝ առանձնացնելով հատկապես ոստիկաններից մեկին։ Ըստ նրա՝ ոստիկաններից մեկն ասել է՝ «ում ուզում եք, բողոքեք»։ Երեխաները պատմում են, որ միայն մի դայակ է ոստիկաններին արգելել տղաներին հարվածել, որը սակայն նա հիմա չի աշխատում:
Դիտորդական խմբի անդամներն այցի ընթացքում արձանագրել են կապտուկով երկու երեխայի։ Այս երեխաներից մեկը նշել է, որ ընկել է։ Փաստացի, տեղեկատվությունը հակասական և մտահոգիչ էր՝ հաշվի առնելով նաև նրանցից մեկի՝ ավելի բարձր տարիքով տղայի հետ շփման ընթացքում ակնհայտ վախեցած պահվածքը, ինչպես նաև տղաներից մեկի՝ սենյակը փոխելու խնդրանքը, որը երեխաների միջև վեճի պատճառով էր։ Բռնությունների գրանցման մատյանը, թեև պարտադիր լինելուն, չկար։
Դեռահասների սեռական և վերարտադրողական առողջության պահպանման իրավունքը ոտնահարվում է
Դիտորդական խումբն առաջին այցի ժամանակ արձանագրել էր, որ Կենտրոնում խախտվում է խնամք ստացող դեռահասների սեռական և վերարտադրողական առողջության պահպանման իրավունքը։ Նրանք չեն ստանում մեկուսի և բարյացակամ խորհրդատվություն սեռական հասունացման, սեռական առողջության հարցերի վերաբերյալ։
Խնդիրն արձանագրվել է նաև մայիսի 3-ի այցի ընթացքում։ Աշխատակիցը թեև տեղեկացրել է, որ աղջիկների հետ պարբերաբար խոսում են սեռական և վերարտադրողական առողջության հարցերից, միևնույն ժամանակ նշել է՝
«Դեռահասների հետ, եթե նման թեմաներից խոսես, միտքը էդտեղ կգնա, ավելի լավ է չխոսել։ Ավելի լավ է աղջիկներին սովորեցնել համեստություն, քան պաշտպանիչ միջոցների մասին»։
Այս այցի ընթացքում ևս որոշ երեխաներ բարձրացրել են հիգիենայի պարագաների սղության և ոչ պատշաճ որակի խնդիրը։ Մասնավորապես որոշ աղջիկներ տեղեկացրել են, որ օրական մեկ միջադիր է տրամադրվում։ Երեխաներից շատերը, ինչպես նախորդ այցի ընթացքում,  նշել են, որ հիմնականում օգտագործում են ընտանիքի անդամների բերած հիգիենայի պարագաները։
Գերբնակեցում
Երեխաների տարիքային տարբերությունը, վարքային տարբեր դրսևորումներն ու առողջական վիճակը և ոչ բավարար տարածքն անհնար են դարձնում արժանապատիվ կեցության ապահովումը։Արձանագրվել է ննջասենյակներում անձնական տարածքի անհամապատասխանություն սահմանված չափանիշներին, անհատական դարակների անբավարար քանակ, նաև ցածր ջերմաստիճանի խնդիրը։
Երեխաների շարժը
Դիտորդական Խմբին տրվել է հակասական տեղեկություն երեխաների տեղաշարժի վերաբերյալ։ Մասնավորապես՝ տնօրենը նշել է, որ երեկոյան ժամերին արգելում է դուրս գալ մի քանի տղայի, որոնք կարող են փախուստի դիմել, մինչդեռ զրույցների ընթացքում երեխաները նշել են, որ թույլատրվում է դուրս գալ միայն այն տղաներին, որոնց, ըստ տնօրենի, արգելվում է։ Միևնույն ժամանակ երեխաները, օրինակ, առանց ուղեկցության են գնում դպրոց։ Այսինքն՝ երեխաները, մի կողմից՝ առանց ուղեկցության կարողանում են դուրս գալ Կենտրոնի տարածքից, մյուս կողմից՝ սահմանափակվում է նրանց տեղաշարժը Կենտրոնի տարածքում։
Կենտրոն մուտք գործելիս երեխաները չեն ստանում բավարար և իրենց հասկանալի լեզվով տեղեկություններ։ Մասնավորապես՝ երեխաներին չի ներկայացվում, թե իրենք ուր են գնում, ինչ պետք է սպասել (օրինակ՝ ասվում է, որ «ճամբար է գալիս» և այլն)։ Խնդրահարույց է անորոշությունը՝ կապված Կենտրոնում գտնվելու ժամկետների հետ։ Երեխաները տեղեկացվում են, որ Կենտրոնում ապրելու են վեց ամիս, սակայն այդ ժամկետը երկարում է՝ բացասաբար անդրադառնալով նրանց հոգեվիճակի վրա։
Այս և մյուս խնդիրները, Կենտրոնի կողմից տրված մեկնաբանությունները, դիտորդական խմբի առաջարկները ամբողջովին կարող եք գտնել ԶԵԿՈՒՅՑՈՒՄ։

Right to a Favorable Environment | Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Right to Freedom from Discrimination | Right to Education | Joint | Publications | Press Releases | News | State Institutions | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring | Legislative Proposals and Analysis
After the high-profile visit to “Zatik” child support center, the group of observers made one more. The group issued a report about the visit (click here to read the full report).
Cases of violence continue
During the visit on March 29, the group of observers received information about physical and sexual violence, the observers noticed injuries and bruises on some children in the group of boys.
During the visit on May 3, members of the group of observers noticed that children felt some tension around employees of the institution. Some children again mentioned about ill-treatment, including physical violence by other children. For example, older boys can “hit” younger ones, when they are noisy and disturb their sleep. The children say they were threatened “you will see what will happen to you, if the observers complain”. According to one of the children, an employee said, “the observers came, and what did they do?”, implying that even the observation group’s visit did not change anything. The children mention that “everything is in their hands”, implying the employees, and add that they are threatened, for example, that they would be transferred to the orphanage in Gavar. The children also complain that “they keep mentioning it if they give even just one candy”. One of the children also mentioned ill-treatment, including physical violence by one of the policemen, stressing, in particular, one police officer. According to the child, one of the police officers said, “complain to whoever you want”. The children say that only one caregiver forbade the police officers from beating the boys, but she no longer worked there.
During the visit, members of the group of observers recorded that there were two children with bruises. One of the children mentioned that he had fallen. Actually, the information was inconsistent and worrisome, given the obviously scared behavior of one of the older boys while communicating with the observers, as well as one of the boys’ request to change the room due to a dispute between the children. Though compulsory, there was no log for recording violence.
The adults’ right to sexual and reproductive health is violated
During the first visit, the group of observers recorded that the adults’ right to sexual and reproductive health was violated. They do not get private and friendly counseling on puberty and the right to reproductive health. The issue was recorded also during the visit of May 3. While the employee informed the observers that she regularly talked to the girls about sexual and reproductive health matters, she also mentioned, “If you talk to teenagers about such things, they will start thinking about it, you better not talk about it. One has to teach the girls modesty, rather than protective means”.
During this visit, some children again raised the issue of shortage and improper quality of hygiene items. In particular, some girls told the observers that they received one pad a day. Most of the children, just like during the previous visit, mentioned that they mainly used hygiene items provided by their family members.
Overcrowding
Children’s age difference, various manifestations of behavior and health conditions, and insufficient space make decent residence impossible. Standards of private territory in bedrooms were not ensured, there were not individual shelves, and the temperature was low.
Children’s movement
The group of observers was given inconsistent information about the children’s movement. In particular, the head of the institution mentioned that she prohibited some boys from going out in the evening, as they could escape; while during the conversation with the children, they mentioned that only the boys, who the head of the institution mentioned as the ones not allowed to go out, are in reality the ones allowed to go out. At the same time, the children go to school unaccompanied. This means that on the one hand, the children can leave the Center’s territory unaccompanied, and on the other hand, their movement is restricted inside the Center’s territory.
When entering the Center, the children do not receive sufficient information in a comprehensible manner. In particular, they are not explained where they go, what they can expect (for example, they are told that they are going to a camp, etc.). In addition, the uncertainty related to the time period during which they will be staying in the Center is problematic. Children are told that they will live in the Center for six months, but that time extends, thus negatively affecting their psychological state.
Click here to read more details about these and other problems, comments of the institution, as well as proposals of the group of observers in the full report.