Տեղեկանք 2023 թվականի 1-ին կիսամյակում ՀՀ և ԱՀ /ԼՂ/ ԶՈւ մահվան դեպքերի մասին
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կողմից ամփոփած տեղեկությունների համաձայն` 2023 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ և ԱՀ/ԼՂ զինված ուժերում գրանցվել է 52 զինծառայողի մահվան դեպք։
Մահվան  52 դեպքերի պատճառներն են.
• 15-ը՝ զենքի, ռազմամթերքի, վտանգ ներկայացնող նյութերի հետ վարվելու կանոնների խախտում,
• 13-ը՝ հրադադարի ռեժիմի խախտում
• 9-ը՝ ավտովթար,
• 8-ը՝ առողջական խնդիրներ,
• 5-ը՝ ինքնասպանություն կամ ինքնասպանության հասցնել,
• 2-ը՝ դժբախտ պատահար:
Համեմատության համար նշենք, որ 2022 թ. առաջին կիսամյակում գրանցվել է ՀՀ և ԱՀ/ԼՂ զինված ուժերի 30 զինծառայողի մահվան դեպք, որից
• 9-ը՝ հրադադարի ռեժիմի խախտում,
• 7-ը՝ ավտովթար,
• 7-ը՝ առողջական խնդիրներ,
• 4-ը՝ ինքնասպանություն կամ ինքնասպանության հասցնել,
• 2-ը՝ սպանություն (1-ը՝ ԶՕԿ, 1-ը սպանություն այլ անձի կողմից՝ ծառայության հետ չկապված),
• 1-ը՝ դժբախտ պատահար (հոսանքահարում):
2023 թ.-ի առաջին կիսամյակում մահվան դեպքերի ընդհանուր թիվը 2022 թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 73 %-ով։ 2022 թ. առաջին կիսամյակի համեմատ 2023 թ․ նույն ժամանակահատվածում  հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով մահացությունների թիվը աճել է 44 %-ով (9 և 13 դեպք համապատասխանաբար), դժբախտ պատահարի հեևանքով մահվան դեպքերի թիվը 1-ով (1 և 2 դեպք համապատասխանաբար), ավտովթարի հետևանքով մահվան դեպքերի թիվը 29 %-ով (7 և 9 դեպք համապատասխանաբար), ինքնասպանության հետևանքով մահվան դեպքերի թիվը 25%-ով (4 և 5 դեպք համապատասխանաբար), առողջական խնդիրների հետևանքով մահվան դեպքերի թիվը 14 %-ով (7 և 8 դեպք համապատասխանաբար)։
2022 թ-ին զենքի, ռազմամթերքի, վտանգ ներկայացնող նյութերի հետ վարվելու կանոնների խախտման հետևանով մահվան դեպքեր չէին արձանագրվել։
Ինչ վերաբերվում է սպանություն որակված մահվան դեպքերին, ապա ի տարբերություն 2022 թ․ առաջին կիիսամյակի 2023 թ.-ի նույն ժամանակահատվածում նման դեպքեր չեն արձանագրվել։ 2023  թվականի առաջին կիսամյակում գրանցված մահվան դեպքերի մեծ մասը՝ 15-ը, տեղի է ունեցել  հունվարի 19-ին, երբ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում բռնկված հրդեհի հետևանքով մահացան 15 ժամկետային զինծառայողներ։
2023 թ․ արձանագրված մահացության դեպքերից մոտ 25 %-ը տեղի են ունեցել հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով արձանագրվել է դեպքերի, իսկ 75 %-ը՝  ոչ մարտական պայմաններում (29 %-ը զենքի, ռազմամթերքի, վտանգ ներկայացնող նյութերի հետ վարվելու կանոնների խախտման, 15 %-ը առողջական խնդիրների, 17 %-ը ավտովթարի, 10 %-ը ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու, 4 %-ը՝ դժբախտ պատահարի հետևանքով)։
Նշենք, որ 2022 թ. առաջին կիսամյակում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով արձանագրվել է մահացության դեպքերի 30  %-ը, իսկ 70 %-ը արձանագրվել է ոչ մարտական պայմաններում, մասնավորապես՝ 23 %-ը ավտովթարի հետևանքով, 23 %-ը՝ առողջական խնդիրների, 13 %-ը՝ ինքնասպանության, 8 %-ը՝ սպանության, 3 %-ը՝ դժբախտ պատահարի։

Report on death cases recorded in the Armed Forces of the Republic of Armenia and Armed Forces of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh during the first half of 2023
August 3, 2023
According to the information summed up by HCA Vanadzor,  death cases of 52 servicemen were recorded in the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Armed Forces of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh during the first half of 2023.
Below we present the causes of the 52 death cases.
• 15 were caused by the breach of the rules for handling weapon, munitions, hazardous materials;
• 13 were caused by the breach of the ceasefire regime;
• 9 were caused by car crash;
• 8 were caused by health problems;
• 5 were caused by suicide or inciting suicide;
• 2 were caused by accidents.
For the sake of comparison, we should note that during the first half of 2022, death cases of 30 servicemen were recorded in the Armed Forces of the Republic of Armenia, and the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh, of which
• 9 were caused by violation of the ceasefire regime,
• 7 were caused by car crash,
• 7 were caused by health problems,
• 4 were caused by suicide or inciting suicide,
• 2 were caused by murder  (1 violation of the rules for handling weapon, 1 murder by another person not related to the service),
• 1 was caused by an accident (electrocution).
The total number of death cases recorded during the first half of 2023 has increased by 73% as compared to the number of death cases recorded during the same period in 2022. The number of death cases caused by violations of the ceasefire regime during the first half of 2023 increased by 44% (9 and 13 cases respectively) as compared to the number of death cases recorded as a result of the same cause in the same period in 2022; the number of death cases caused by accidents increased by 1 case (1 and 2 cases respectively), the number of death cases caused by car crash increased by 29% (7 and 9 cases respectively), the number of death cases caused by suicide increased by 25% (4 and 5 cases respectively), the number of death cases caused by health problems increased by 14% (7 and 8 cases respectively).
For more details, read the Report on the death cases recorded in the Armed Forces during the first half of 2023.