Դատարանը կարող է անմիջականորեն կիրառել պետության կողմից վավերացված միջազգային պայմանագրի նորմը, եթե ազգային օրենսդրության նորմը հակասի միջազգային նորմին
October 25, 2023
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Հաջողության պատմություններ
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դիրքորոշումը
ՀՔԱՎ-ը, «Արժանապատիվ աշխատանք հիմա» ծրագրի շրջանակում, ստանձնել է Ա.Մ-ի խախտված աշխատանքային իրավունքի պաշտպանությունը։ Խախտված աշխատանքային իրավունքը վերականգնելու նպատակով ՀՔԱՎ-ը, հանձին փաստաբան Տիրուհի Վարդանյանի, հայց է ներկայացրել Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Ա. Մ-ին աշխատանքից ազատելու հիմք էր հանդիսացել վերջինիս կենսաթոշակային տարիքի լրանալը: ՀՔԱՎ-ը, բազմաթիվ անգամներ անդրադառնալով նշված հիմքի ՀՀ Սահմանադրությանը, Հայաստանի Հանրապետության կողմից վավերացված միջազգային պայմանագրերին՝ Վերանայված եվրոպական սոցիալական խարտիային հակասելու խնդրին, տվյալ խնդիրը բարձրացրել էր նաև Ա. Մ.-ի աշխատանքային իրավունքի պաշտպանության շրջանակներում և Դատարան ներկայացրել ՀՀ Սահմանդրական դատարան դիմելու մասին միջնորդություն: Միջնորդության բավարարման արդյունքում Դատարանը դիմել էր ՀՀ Սահմանադրական դատարան՝ քննարկվող նորմի սահմանադրականությունը որոշելու հարցով
Սահմանադրական դատարանը 05.09.2023 թվականի աշխատակարգային որոշմամբ թեև մերժել է Դատարանի դիմումի հիման վրա «Հայաստանի Հանրապետության Աշխատանքային օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ին մասի 11-րդ կետի Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործի քննությունը, սակայն արձանագրել է, որ «բոլոր այն դեպքերում, երբ իրավակիրառը գտնում է, որ կիրառման ենթակա նորմը հակասում է Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերին, ապա «Միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ պետք է կիրառվի վավերացված միջազգային պայմանագրերի նորմերը: Ուստի Դիմողը կաշկանդված չէ վեճի լուծումն իրականացնել՝ անմիջականորեն կիրառելով  Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրի դրույթները, որոնց ենթադրաբար հակասում է վերջինիս կողմից վիճարկվող օրենքի դրույթը»:
Փաստացի սահմանադրական արդարադատությունն իրականացնող մարմինը` Սահամադրական դատարանը սույն գործի շրջանակներում ներկայացված դիմումի հիման վրա գործը քննության ընդունելու, գործի քննությունը մերժելու հարցի քննարկման շրջանակներում, իր աշխատակարգային որոշմամբ անդրադառնալով  միջազգային պայմանագրերի դրույթների անմիջական կիրառման սկզբունքին, արձանագրել է, որ ցանկացած դեպքում երբ կհաստատվի, որ գործով կիրառելի նորմը հակասում է վավերացված միջազգային պայմանագրերին, կիրառման ենթակա է լինելու միջազգային պայմանագրով ամրագրված դրույթը և Դատարանը կաշկանդված չէ վեճի լուծումն իրականացնելիս կիրառել ՀՀ-ի կողմից վավերացված միջազգային պայմանագրերի դրույթները, որոնց հակասում է վիճարկվող օրենքի դրույթը:

The Court can apply norms of an international treaty ratified by the state in case the national legislation norm is in contravention with the international one
Activities | Legal Support | Legal Support | Law Enforcement Practice Analysis | Success stories
Position of the RA Constitutional Court
In the frame of Decent Work Now project, HCAV undertook to protect A.M.'s violated labor right. In order to restore the violated labor right, HCAV, represented by advocate Tiruhi Vardanyan, lodged a claim with Lori region General Jurisdiction Court of First Instance. A.M. was dismissed based on reaching the pension age. HCAV has addressed, for many times, the issue that this basis contradicts the RA Constitution, and international treaties ratified by the Republic of Armenia, namely, the Revised European Social Charter. HCAV also raised this issue in the frame of protecting A.M.’s labor right and made a petition to the Court to apply to the RA Constitutional Court. As a result of upholding the petition, the Court applied to the RA Constitutional Court to determine constitutionality of the norm
In its procedural decision of 05.09.2023, the Constitutional Court rejected to examine the case of “determining compliance of clause 11 of part 1 of Article 113 of the RA Labor Code with the Constitution”, however, it recorded that “in all cases when it is considered that the norm to be applied contradicts international treaties ratified by the Republic of Armenia, the norms of ratified international treaties shall be applied according to part 3 of Article 3 of the Law on International Treaties. Therefore, the applicant can solve the dispute by directly applying provisions of the international treaty ratified by the RA, which allegedly contradicts the law provision challenged by the applicant”.
Factually, the body administering constitutional justice, i.e., the Constitutional Court, in the frame of determining whether to take or reject examination of the case, made a procedural decision addressing the principle of immediate use of provisions of international treaties, and recorded that in any case, where it is confirmed that the relevant norm contradicts ratified international treaties, the provision enshrined in international treaties is to be applied, and the Court can apply provisions of the international treaty ratified by the RA, which the provision of the challenged law is in contravention with.