ԶՐՈ ՀԱՆԴՈՒՐԺՈՂԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԿՈՂՄԻՑ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՑԱՆԿԱՑԱԾ ԽԱԽՏՄԱՆ ՆԿԱՏՄԱՄԲ
Գործունեություն | Ընթացիկ հայտարարություններ | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ Ոստիկանության հետ հարաբերություններում քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության արդյունավետության բարձրացում | Հայտարարություններ | Հրապարակումներ | Սեփական
Ոստիկանական բաժանմունքներում քաղաքացիների նկատմամբ ֆիզիկական և հոգեբանական բռնությունները, մարդու արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի դեպքերը, դրսևորումները, մարդու իրավունքների ու ազատությունների անհամաչափ սահմանափակումները ոչ միայն չեն վերացել, այլև շարունակում են աճել, իսկ նման ապօրինություններ և մարդու իրավունքների խախտում թույլ տված ոստիկանության աշխատակիցները մնում են անպատիժ։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը խստորեն դատապարտել և դատապարտում է ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից անձանց նկատմամբ դրսևորվող նման գործելաոճը և կոչ է անում իրավասու մարմիններին՝ միջոցառումները ձեռնարկել բացառապես օրենքով սահմանված կարգով և հիմքերով՝ խստորեն պահպանելով անձանց իրավունքների, ազատությունների և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքն ու  մարդկային վերաբերմունքը։
Միաժամանակ, իրավական աջակցություն տրամադրելու մեր պատրաստակամությունն  ենք հայտնում ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների ոչ իրավաչափ գործողություններից տուժած անձանց՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ մարդու ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիությունը և արժանապատվությունը անօտարելի արժեքներ են և պիտի լինեն պաշտպանված ժողովրդավարական և իրավական արժեքներ որդեգրած Հայաստանի Հանրապետությունում։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հայտնում է, որ բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք  ենթարկվել են բռնությունների ոստիկանության բաժանմունքներում՝ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից, կարող են դիմել ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ՝ համապատասխան անվճար իրավական աջակցություն ստանալու համար։

Activities | Current Announcements | Legal Support | Legal Support | Rights | Right to Freedom from Torture | Project։ Raising Effectiveness of Protection of Citizens’ Rights in Relations with the Police | Announcements | Publications | Own
Physical and psychological violence against citizens in Police departments, cases and manifestations of degrading treatment, as well as disproportionate restrictions of human rights and freedoms have not only not been eliminated, but continue to grow, while Police officers who have committed such illegalities and violated human rights remain unpunished.
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor has been strictly condemning such workstyle of the RA Police towards citizens and calls on law enforcement to initiate measures exclusively in a manner and on grounds established by law, respecting human rights, freedoms and dignity, and manifesting a human treatment.
At the same time, we hereby express our willingness to provide legal support to victims of illegal activities of the RA police officers, once again stressing that a person’s physical and psychological inviolability and dignity are inalienable values and should be protected in the democratic Republic of Armenia that has adopted legal values.
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor hereby declares that citizens subjected to violence by police officers in police departments can apply to HCA Vanadzor to get free legal aid.