Դատապարտում ենք ՌԴ ռազմական ոստիկանության ապօրինի գործողությունները ՀՀ ինքնիշխան տարածքում
Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք | Գործունեություն | Ընթացիկ հայտարարություններ | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Ծրագիր։ Ոստիկանության հետ հարաբերություններում քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության արդյունավետության բարձրացում | Հայտարարություններ | Հրապարակումներ | Մամուլի հաղորդագրություններ | Նորություններ | Սեփական | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2023 թվականի դեկտեմբերի 8-ին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ահազանգ է ստացել, որ ՌԴ քաղաքացի Դմիտրի Լեոնիդովիչ Սետրակովը 2023 թվականի դեկտեմբերի 6 կամ 7-ին ՀՀ տարածքում՝ Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում ձերբակալվել է  102-րդ ռազմական բազայի ռազմական ոստիկանության աշխատակիցների կողմից և տեղափոխվել ռուսական ռազմական բազայի տարածք։
Դմիտրի Լեոնիդովիչ Սետրակովի նկատմամբ հարուցված է քրեական գործ ՌԴ 519 ռազմաքննչական բաժնի կողմից՝ ՌԴ-ի քրեական օրենսգրքի 337-րդ հոդվածի 5-րդ մասով, որի հիման վրա նա ենթարկվել է կալանավորման 27 օրով և պահվում է Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի տարածքում։
ՀՀ տարածքում անձի անձնական ազատությունը կարող է սահմանափակվել միայն  ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից, իսկ ՌԴ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները չունեն որևէ իրավասություն՝ իրականացնելու այնպիսի գործողություններ ՀՀ տարածքում, որոնք ոտնձգություն են ՀՀ-ի ինքնիշխանության և իրավական համակարգի հանդեպ։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը դատապարտում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ՌԴ ռազմական ոստիկանության կողմից ՀՀ փաստացի իրավական պաշտպանության ներքո գտնվող անձի առևանգումը և նրա նկատմամբ ապօրինի գործողությունների կատարումը։
Միաժամանակ պահանջում ենք ՀՀ կառավարությունից, ՀՀ գլխավոր դատախազությունից և այլ իրավապահ մարմիններից գործադրել անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը Դմիտրի Լեոնիդովիչ Սետրակովին ՀՀ իրավական պաշտպանության ներքո վերադարձնելու և քրեական հետապնդման վարույթ հարուցելու ՌԴ ռազմական ոստիկանության ապօրինի գործողությունների հիմքով, որպեսզի կասեցվի Դմիտրի Լեոնիդովիչ Սետրակովի հնարավոր տեղափոխումը ՀՀ տարածքից դուրս։

Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor condemns illegal activities of the RF military police in the RA sovereign territory
December 8, 2023
Right to Freedom and Personal Inviolability | Activities | Current Announcements | Legal Support | Legal Support | Rights | Project։ Raising Effectiveness of Protection of Citizens’ Rights in Relations with the Police | Announcements | Publications | Press Releases | News | Own | Civilian Oversight and Monitoring
On 8 December 2023, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor received information that on 6 or 7 December 2023 RF citizen Dmitriy Leonidovich Setrakov had been detained by police officers of the 102nd military base in Shirak region town of Gyumri and transferred to the Russian military base territory.
A criminal case has been initiated against Dmitriy Leonidovich Setrakov by RF military investigative department 519 under Article 337 § 5, based on which he is to remain detained for 27 days and is currently kept in the Russian 102nd military base deployed in Gyumri.
In the RA territory, a person’s liberty can be restricted only by RA law enforcement, while RF military police officers do not have any power to take such actions in the RA territory, as they amount to an infringement of the RA sovereignty and legal system.
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor condemns abduction of and illegal activities against a person under RA  legal protection by RF military police in the Republic of Armenia territory.
At the same time, we hereby demand from the RA Government, RA Prosecutor General’s Office and other law enforcement bodies to take all the necessary efforts to return Dmitriy Leonidovich Setrakov under the RA legal protection and initiate a criminal prosecution on account of illegal actions of the RF military police to prevent possible transfer of Dmitriy Leonidovich Setrakov out of the RA territory.