Առողջական խնդիրներով զորակոչված զինծառայողը դատարանում վիճարկում է իրեն զինծառայությանը պիտանի ճանաչելու որոշումը
January 17, 2019
2019 թվականի հունվարի 14-ին ՀՀ վարչական դատարանում կայացավ  «թեթև մտավոր հետնորմալություն» ախտորոշմամբ զինծառայությանը սահմանափակումով պիտանի ճանաչված և զորակոչված Յուրիկ Բրոյանի գործով առաջին նախնական դատական նիստը:
Դատարան ներկայացրած հայցով Յ. Բրոյանն ու նրա ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Ս. Սողոմոնյանը պահանջել են անվավեր ճանաչել 2017թ. դեկտեմբերի 4-ի՝ Յ. Բրոյանին «մտավոր պակասություն» ախտորոշմամբ զինծառայությանը սահմանափակումով պիտանի ճանաչելու ԿԲՀ որոշումը:
Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովն այդ որոշումը կայացրել է «Նուբարաշեն» հոգեկան առողջության բժշկական կենտրոնում տրված ախտորոշման հիման վրա, մինչդեռ հետազոտությունները թերի են կատարվել և դրանց հիման վրա զինծառայությանը պիտանիության հարցը հնարավոր չէր որոշել:
ԿԲՀ որոշումը վարչական կարգով բողոքարկելուց և մերժում ստանալուց հետո Յ. Բրոյանն ու նրա ներկայացուցիչը 2018թ. դեկտեմբերի 26-ին դիմել են ՀՀ վարչական դատարան:
Ավելի ուշ Ս. Սողոմոնյանը միջնորդել էր լրացնել հայցի հիմքն ու առարկան 2018թ. օգոստոսի 9-ի ԿԲՀ որոշման մասով, որի հիման վրա Յ. Բրոյանը 2018թ. օգոստոսի 11-ին զորակոչվել է ՀՀ զինված ուժեր:
Ի թիվս այլ փաստաթղթերի՝ Ս. Սողոմոնյանը 2018թ. սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ զինվորական կոմիսարիատից պահանջել էր նաև Յ. Բրոյանին զորակոչելու համար հիմք հանդիսացած ԿԲՀ որոշումը, սակայն չէր ստացել:
Հունվարի 14-ին կայացած դատական նիստի ընթացքում դատարանը քննարկեց ու բավարարեց միջնորդությունը և պարտավորեցրեց պատասխանողին դատարանին ու հայցվորին տրամադրել ինչպես ԿԲՀ վերոնշյալ որոշումը, այնպես էլ Յ. Բրոյանին պիտանի ճանաչելու որոշման վերաբերյալ հարուցված վարչական վարույթի ամբողջական նյութերը:
Հայցի հիմքերը և առարկան պարզելուց հետո դատարանը ապացուցման բեռը բաշխեց՝ պատասխանողի վրա դնելով ապացուցելու հետևյալ հանգամանքները՝ ինչ չափորոշիչներով է որոշվել հայցվորի մոտ առկա մտավոր հետամնացության աստիճանը և ապացուցել, որ հայցվորի մոտ մտավոր հետամնացությանը զուգահեռ չկան վարքային խանգարումներ:
Դատարանը գործը համարեց դատաքննությանը նախապատրաստված և դատաքննություն նշանակեց 2019 թվականի մարտի 21-ին:

The conscripted serviceman with health problems litigates the decision of recognizing him fit for military service in the court
January 17, 2019
On January 14, 2019, the first preliminary hearing took place in the RA Administrative Court on the case of Yurik Broyan, who was diagnosed with “light mental abnormality”, recognized fit for military service with limitation and conscripted.
In the claim submitted to the Court, Y. Broyan and his representative – HCA Vanadzor lawyer S. Soghomonyan – demanded to revoke Central Medical Commission’s decision dated December 4, 2017, on recognizing Y. Broyan diagnosed with “mental deficiency” fit for military service with limitation.
Central medical commission made the decision based on the diagnosis given in “Nubarashen” mental health medical center, whereas the examinations had not been conducted completely and the matter of fitness for military service was impossible to decide.
After an administrative appeal against Central Medical Commission’s decision and its refusal, on December 26, 2018, Y. Broyan and his representative applied to the RA Administrative Court.
Later, S. Soghomonyan petitioned to fill the grounds and subject of the claim pertaining to Central Medical Commsion’s decision dated August 9, 2018, based on which Y. Broyan was conscripted to the RA armed forces on August 11, 2018.
On September 19, 2018, among other documents, S. Soghomonyan demanded from the RA Military Commissariat, Central Medical Commission’s decision that served as a basis for conscripting Y. Broyan. However, the document was not provided.
During the court session that took place on January 14, the Court discussed and upheld the petition and obliged the defendant to provide the Court and the plaintiff with both Central Medical Commission’s decision and complete materials of administrative proceedings initiated against the decision of recognizing Y. Broyan fit.
After finding out the grounds and the subject of the claim, the Court allocated the burden of proving, imposing on the defendant to prove the following conditions, what criteria was applied to determine the level of the plaintiff’s mental retardation and to prove that the plaintiff’s mental retardation is not accompanied by behavioural disorders.