Մարդու իրավունքների վիճակը ՀՀ Զինված ուժերում
Գործունեություն | Իրավունքներ | Ծրագիր։ Զորակոչիկների եւ զինծառայողների իրավունքների պաշտպանություն | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Այսօր՝ փետրվարի 2-ին տեղի ունեցավ ՀՔԱՎ գրասենյակի նախաձեռնած «Մարդու իրավունքների վիճակը ՀՀ Զինված ուժերում» հանրային քննարկումը։ Քննարկման բանախոսներն էին
• Արթուր Սաքունց, ՀՔԱՎ գրասենյակի նախագահ
• Նազելի Մովսեսյան, ՀՔԱՎ գրասենյակի իրավապաշտպան
• Ժաննա Ալեքսանյան, «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ նախագահ
• Կարեն Հարությունյան, ՀՀ Զինվորական դատախազի տեղակալ
•
Քննարկման բանախոսներից Ժաննա Ալեքսանյանը ներկայացրեց ԶՈՒ-ում մահվան առանձին դեպքերը․
🔻 Ժամկետային զինծառայող Ժորա Կարապետյանի մահվան դեպքից անմիջապես հետո «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ-ն այցելում է Կարապետյանների ընտանիքին։ Ընտանիքը Ժորայի հետ տեղի ունեցածը համարում է բացահայտ սպանություն։ Զինծառայողի մահը վրա է հասել ճակատին երկու կրակոցից։ Ընտանիքում նշել էին, որ Ժորան համածառայակից Բախշիկ Խաչատրյանի հետ խնդիրներ է ունեցել, քանի որ հերթապահության ժամանակ քնել է։ Ըստ պատմածի՝ Բախշիկը Ժորային որպես պատիժ ասել է, որ պետք է բոլորի փոխարեն ամեն օր հերթապահի, ինչն էլ խորացրել է կոնֆլիկտը։ Նշենք, որ Ժարային վաշտի հրամանատրի հրամանով՝ դիրքերում 14-օրյա հերթապահությունից չորս օր անց, կրկին դիրքեր բարձանալու հրաման է տրվել։ Այս տեղեկությունը ևս հայտնել էին Ժորայի հարազատները՝ նշելով, որ տղան, եթե քնել է, ապա պատճառը գերհոգնածությունն է եղել։ Մանրամասները՝ ԱՅՍՏԵՂ։
🔻 Կարեն Դանիելյանը դժբախտ պատահարից առաջ «տագնապ» հրամանով բարձրացել է դիրքեր՝ իր հետ եղել են դիրքի ավագը և ևս երկու ժամկետային զինծառայող։ Ծնողների փոխանցմամբ՝ դիրքեր են բարձրացել, քանի որ թշնամու կողմից նախաձեռնվող դիվերսիայի վերաբերյալ տեղեկություն են ունեցել։ Հոր՝ Վարդան Դանիելյանի խոսքով՝ դիրքերում զինվորների միջև կոնֆլիկտ է եղել։ Մանրամասները՝ ԱՅՍՏԵՂ։
Արթուր Սաքունցը ներկայացրեց Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի առանցքային առաջարկությունները «Մուրադյանն ընդդեմ ՀՀ-ի» գործով։
🔻Զինված ուժերում զինծառայողների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի վերացման հարցում ՀՀ իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող գործությունների և զինծառայողների հոգեբանական աջակցության վերաբերյալ Կազմակերպության հաղորդումներով ներկայացված մտահոգությունները և խնդիրներն իրենց արտացլումն են գտել 07․12․2023թ․ ԵԽ Նախարարների կոմիտեի որոշման մեջ, որտեղ, ի թիվս այլնի, ընդհանուր միջոցառումների մասով Կոմիտեն առաջարկել է ՀՀ իշխանություններին կատարել ներքոնշյալ գործողությունները։
* Տրամադրել վիճակագրական տվյալներ վերջին հինգ տարիներին զինված ուժերում ոչ մարտական պայմաններում մահվան դեպքերի քննության մասին։
* Հնարավորինս արագ զարգացնել զինված ուժերում խոշտանգումների, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի մասին անանուն հաղորդումների մեխանիզմի ստեղծումը և այդ մասին տեղեկացնել Կոմիտեին։ Զեկուցել Կոմիտեին Մարդու իրավունքների ազգային ռազմավարությունից բխող գործողությունների ծրագրի համապատասխան գործողությունների կատարման վերաբերյալ։
* Տեղեկատվություն տրամադրել զինծառայողների նկատմամբ ոտնձգությունների, ինչպես նաև զինվորական ղեկավարության կողմից նրանց նկատմամբ բռնության ենթարկելու և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման նպատակային միջոցառումների մասին։
* Քանի որ արդեն իսկ նախապատրաստվում է Ինքնասպանության և ինքնավնասման կանխարգելման ռազմավարության նախագիծը, Կոմիտեին տեղեկացնել ռազմավարությամբ նախատեսված գործողությունների, ընդունման ժամկետների և հետագա իրականացման համար նախատեսված քայլերի մասին, ինչպես նաև տրամադրել տեղեկատվություն զինծառայողներին պատշաճ հոգեբանական գնահատում և աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի մասին։
* Տեղեկատվություն տրամադրել առողջական լուրջ խնդիրներով անձանց զինվորական ծառայության զորակոչելը բացառելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցների մասին։
Նախարարների կոմիտեի որոշումը՝ https://hcav.am/muradyans-case-12-12-2023/։
ՀՔԱՎ գրասենյակի իրավապաշտպան Նազելի Մովսիսյանը ներկայացրեց ԶՈՒ-ում մահացության դեպքերի վիճակագրությունը 2018 թ. թավշյա հեղափոխությունից առաջ և հետո👇
* 2012-2017 թթ. ՀՀ և ԼՂՀ զինված ուժերում գրանցվել է զինծառայողների մահվան 418 դեպք(2016թ-ի 4-օրյա պատերազմի զոհերը ներառված չեն)։ ոչ մարտական պայմաններում զինծառայողների մավան դեպքերը կազմում են ընդհանուրի 66 %-ը ՝ 2️⃣7️⃣6️⃣դեպք։
* 2018 - 2023 թթ. ՀՀ և ԼՂՀ զինված ուժերում մահացել է 436 զինծառայող(44-օրյա պատերազմի զոհերը ներառված չեն)։2018 - 2023 թթ. ոչ մարտական պայմաններում զինծառայողների մավան դեպքերը կազմում են ընդհանուրի 8️⃣1️⃣ %-ը։
❗️ 2012 թ-ից մինչև 2018 թ. և դրանից հետո 6 տարիների ընթացքում՝ 2018 – 2023 թթ, զինված ուժերում զինծառայողների մահվան դեպքերի թիվն աճել է 4 %-ով։
‼️ Միաժամանակ ոչ մարտական պայմաններում զինծառայողների մահացությունների դեպքերի թիվն աճել է 29 %-ով՝ 276-ից դառնալով 355։
⭕️ Ինչ վերաբերում է ինքնասպանության և սպանության դեպքերին, ապա նշված ժամանակահատվածներում դրանց թիվը գրեթե նույնն է, 2012 – 2017 թթ՝ 102 դեպք, 2018 – 2023 թթ.՝ 98 դեպք։
⭕️ Առողջական խնդիրների հետևանքով մահվան դեպքերն ավելացել են 67 %-ով՝ 58-ից աճել են՝ հասնելով 97-ի։
⭕️ Ավտովթարի հետևանքով մահացության դեպքերի թիվն աճել է 8-ով՝ գրեթե եռակի անգամ (3-ից դարձել է 11):
Ընդհանուր 2012 – 2023 թթ արձանագրվել է 854 զինծառայողի մահվան դեպք։
ՀՀ Զինվորական դատախազի տեղակալ Կարեն Հարությունյան ներկայացրեց զինծառայողների մահվան փաստով նախաձեռնված քրեական վարույթների ընթացքը և արդյունավետությունը դեպքերի պատճառների բացահայտման և կանխանգելման համատեքստում։
Յուրաքանչյուր ելույթին հաջորդեց կառուցողական հարցուպատասխան փուլը, որի ընթացքում քննարկվեց Զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության և խախտումների կանխարգելման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերը։

The situation of human rights in the RA Armed Forces
Activities | Rights | Project։ Protection of the rights of conscripts and servicemen | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
Today, on February 2, HCAV-organized public discussion on the situation of human rights in the RA Armed Forces took place. The discussion speakers were
• Artur Sakunts, Chairperson of HCA Vanadzor
• Nazeli Movsesyan, HCA Vanadzor human rights defender
• Zhanna Aleksanyan, Chairperson of Journalists for Human Rights NGO
• Karen Harutyunyan, Deputy Military Prosecutor of the RA
Zhanna Aleksanyan presented separate death cases in the Armed Forces:
Upon serviceman Zhora Karapetyan’s death, Journalists for Human Rights NGO visited Karapetyans’ family. The family considers that what happened to Zhora was an obvious murder. The serviceman’s death occurred as a result of two gunshots on his forehead. The family mentioned that Zhora had problems with his fellow serviceman Bakhshik Khachatryan  as he had fallen asleep on his duty. According to the family, Bashkhik decided to punish Zhora by telling him he had to be on duty every day instead of everyone, which deteriorated the conflict. Noteworthy, the commander of Zhora’s company ordered Zhora to go to the positions 4 days after Zhora’s 14-day-long duty. This information was also provided by Zhora’s relatives, noting that if he had slept, it was due to fatigue. Click for more details.
Before the unfortunate accident, Karen Danielyan, together with the senior of the position and two other fellow servicemen, went to up to the positions after the “alarm” order. According to his parents, they went up to the positions because they had information about a sabotage operation to be initiated by the enemy. In his father Vardan Danielyan’s words, the servicemen had a conflict at the military position. Click for more details.
Artur Sakunts presented the CoE CM key recommendations in Muradyan v Armenia case.
Concerns and problems submitted by the Organization regarding the RA authorities’ activities aimed at eliminating ill-treatment of servicemen in the Armed Forces and provision of psychological support to servicemen were reflected in the CoE CM decision of 07․12․2023, where the Committee recommended the RA authorities, inter alia, to do the following:
Click to read about the CoE CM decision.
HCAV human rights defender Nazeli Movsisyan presented statistics of fatalities in the Armed Forces before and after the Velvet Revolution of 2018
* 418 servicemen’s death cases occurred in the Republic of Armenia and Republic of Nagorno-karabakh Armed Forces in 2012-2017 (death cases that occurred during the 4-day war of 2016 not included). Servicemen’s death cases in non-combat conditions (276 cases)  make up 66% of the total number of cases.
* 436 servicemen died in the Republic of Armenia and Republic of Nagorno-karabakh Armed Forces in 2018 - 2023 (death cases that occurred during the 44-day war not included). Servicemen’s death cases that occurred in non-combat conditions in 2018-2023 make 81% of the total number of cases.
The number of servicemen’s death cases increased by 4% from 2012 to 2018 and throughout 6 years after that, i.e., 2018-2023.
At the same time, the number of servicemen’s death cases in non-combat conditions increased by 29% and reached 355 (from 276).
As for cases of suicide and murder, these numbers are almost the same for the mentioned periods (102 cases in 2012-2017, 98 cases in 2018-2023).
Death cases caused by health problems increased by 67% and reached 97 from 58.
The number of death cases caused by car crashes increased by 8, almost three times (reaching 11 from 3).
In total, 854 servicemen’s death cases were recorded in 2012-2023.
Deputy RA Military Prosecutor Karen Harutyunyan presented progress of criminal proceedings initiated on account of servicemen’s death cases and their effectiveness in terms of disclosing and preventing cases.
Each speech was followed by a constructive Q&A phase, during which a discussion was held on steps necessary to protect human rights and prevent their violations in the Armed Forces.