Պետական կառույցների, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված դրույթների պահպանումը՝ ըստ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի 2023 թվականի տեղեկատվական հարցումների տվյալների
March 1, 2024
Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Իրավունքներ | Հրապարակումներ | Սեփական | Տեղեկատվություն փնտրելու, ստանալու իրավունք
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունն արդյունավետ կազմակերպելու և իրականացնելու նպատակով, տեղեկատվական հարցումներ է ուղարկում պետական տարբեր կառույցներին, տարածքայինևտեղական ինքնակառավարման մարմիններին: Ստացված տեղեկություններն օգտագործվում են կազմակերպություն դիմած քաղաքացիների խախտված իրավունքների վերականգնման կամ նրանց իրավունքի իրականացմանն ուղղված իրավական խորհրդատվության նպատակով: Այդ հարցումերին ի պատասխան ստացված գրությունները հնարավորություն են տալիս գնահատելու պետական մարմինների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից տեղեկության տրամադրման՝ օրենքով սահմանված նորմերի կատարումը՝ «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի պահանջների տեսանկյունից:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը 9 տարի շարունակ իրականացնում է նման ուսումասիրություն և այս տարիների ընթացքում տեխնոլոգիական փոփոխությունների արդյունքում տեղեկատվության շրջանառությունը դարձել է ավելի դյուրին՝ ժամանակի խնայողության տեսանկյունից։
Նոր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումն էականորեն կրճատել է տեղեկատվական հարցումների ուղարկման և դրանց պատասխանների ստացման ժամանակահատվածները, քանի որ փոստային ծառայության համար նախատեսված 7 օրերը նույպես կրճատվել են։ Արձանագրենք, որ պետական կառույցների, տարածքային և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից հարցումներին մեծամասամբ պատասխանել են «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված ժամկետները պահպանելով։ Կազմակերպության կողմից հերթական ուսումնասիրությամբ ներկայացվում է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի կատարման վիճակը 2023թ.-ին՝ համաձայն ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ստացած պատասխանների։
2023թ․-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կողմից ուղարկվել է 1046 գրություն, որոնցից 462 (44,18%) տեղեկատվական հարցումները հասցեագրվել են պետական կառավարման, տարածքային և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին. (2022թ. ուղարկված գրությունների թիվը կազմել է 671, որոնցից 258-ը (38,50%) տեղեկատվական հարցում):
2023 թ.-ին կազմակերպության կողմից ուղարկված տեղեկատվական հարցումների ավելի մեծ բաժին ունեցող բնագավառներն են ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը (17․ 97%), Տարածքային և տեղական ինքնակառավարման մարմինները (22,73%), ՀՀ Դատախազություն և նրա ստորաբաժանումները (16,3%) և Սոցիալական և առողջապահական բնագավառի հաստատությունները (4,98%): Ըստ այդմ թվարկված մարմիններին ուղղված տեղեկատվության հարցումները կազմում են ընղհանուր հարցումների 61,05%-ը։ Նկատենք, որ թե 2023 թվականին, թե 2023թ․-ին ավելի մեծ թվով տեղեկատվական հարցումներն ուղղվել են նույն կառույցներին։
2023թ. պետական կառույցներին, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման  մարմիններին ուղարկված 462 տեղեկատվական հարցումներից ժամանակին են ստացվել 306-ը (66․24%), ուշացած 100-ը (21․ 65%), իսկ 56 (12․13%) հարցման պատասխան չի տրվել:
Համեմատության համար նշենք, որ 2022թ. պետական կառույցներին, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին ուղարկված 258 տեղեկատվական հարցումներից ժամանակին են ստացվել 181-ը (70․16%), ուշացած 37-ը (14․35%), իսկ 40(15․51%) հարցման պատասխան չի տրվել:
Այսինքն 2022 թվականի համեմատությամբ 2023 թվականին կազմակերպության տեղեկատվական հարցումներին ժամանակին պատասխանվածների տեսակարար կշիռը պակասել է 3․ 92%-ով, ուշացրած պատասխանների տեսակարար կշիռն ավելացել է 10․ 31%-ով, իսկ անպատասխան մնացած գրությունների տեսակարար կշիռը նվազել է 3․ 6%-ով։

Observance of provisions under the RA Law on Freedom of Information by state organizations, territorial administration and local government bodies according to data obtained from information requests of HCA Vanadzor in 2023
March 1, 2024
Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Rights | Publications | Own | Right to Seek and Receive Information
With the purpose of effective organization and implementation of human rights protection, HCA Vanadzor addresses information requests to various state organizations, territorial and local government bodies. The information received is used to restore violated rights of citizens who applied to HCA Vanadzor or  provide legal advice aimed at enjoyment of their rights. Letters received in response to those requests make it possible to assess observance by state and local self-government bodies of legal norms pertaining to information provision from the perspective of requirements of the Law on Freedom of Information.
HCA Vanadzor has been conducting this study for nine years on end and over these years, due to technological changes, circulation of information has become easier in terms of saving time.
New information technologies significantly cut periods of sending information requests and receiving responses, as the seven-day period envisaged for postal service has also been reduced. It should be recorded that responses to information requests addressed to state organizations, territorial and local self-government bodies were mainly provided with observance of terms established under the RA Law on Freedom of Information. Findings of the Organization’s study present the situation of implementation of the RA Law on Freedom of Information by state and local self-government bodies in 2023 according to the responses provided to HCA Vanadzor.
In 2023, HCA Vanadzor addressed 1046 letters, of which 462 (44,18%) information requests were addressed to state governance, territorial and local self-government bodies (671 letters were addressed in 2022, 258 (38,50%) of which were information requests).
Information requests addressed by the Organization in 2023 mostly concerned the RA Ministry of Defense (17․ 97%), territorial and local self-government bodies (22,73%), RA Prosecutor’s Office and its subdivisions (16,3%) and social and healthcare sphere institutions (4,98%). Thus, information requests addressed to the listed authorities make up  61,05% of the total number of information requests. Noteworthy, the majority of information requests were addressed to the same structures.
Out of 462 information requests addressed to state structures, territorial administration and local self-government bodies in 2023, 306 (66․24%) received timely responses, 100 (21․ 65%) received delayed responses, 56 (12․13%) were not provided with any response.
For the sake of comparison, out of 258 information requests addressed to state structures, territorial administration and local self-government bodies in 2022, 181 (70․16%) were provided with timely responses, 37 (14․35%) were provided with delayed responses, while 40(15․51%) were not provided with any response.
Thus, as compared to 2022, specific weight of the number of information requests that were provided with timely responses in 2023 reduced by 3․ 92%, specific weight of delayed responses increased by 10․ 31%, specific weight of unresponded letters reduced by 3․ 6%.