Մարդկանց առողջական վիճակի վատթարացման հաշվին փորձ է արվում լուծել ենթադրյալ կոռուպցիոն հանցագործությունների կանխման խնդիրը
Ծրագիր։ Զորակոչիկների եւ զինծառայողների իրավունքների պաշտպանություն | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
2024 թվականի ապրիլի 18-ին ՀՀ կառավարության N 534-Ն որոշմամբ փոփոխություններ կատարվեցին  «Զինվորական ծառայության համար քաղաքացու կամ զինծառայողի պիտանիության աստիճանը որոշող հիվանդությունների ցանկը, ինչպես նաև քաղաքացու կամ զինծառայողի առողջական վիճակին հակացուցված զինվորական ծառայության պայմանները սահմանելու մասին» ՀՀ կառավարության 2018 թ. ապրիլի 12-ի N 404-Ն որոշման 1-ին, 14-րդ և 55-րդ հոդվածներում։
Փոփոխությունները վերաբերում են մի շարք առողջական խնդիրների՝ մտավոր հետամնացության, կենտրոնական նյարդային համակարգի արատների՝ կիստաների, գիշերամիզության առկայությամբ զորակոչիկների և զինծառայողների՝ զինվորական ծառայությանը պիտանիությանը։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը կատարված փոփոխությունները գնահատում է բացասական մի շարք պատճառներով։
Այսպես, մինչև 2019 թվականի հուլիսի 25-ը N 404-Ն որոշման 1-ին հոդվածում ծանր (խորը) կամ չափավոր աստիճանի մտավոր հետամնացության առկայության դեպքում զորակոչիկները ճանաչվում էին ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար («ա» կետ),  թեթև աստիճանի մտավոր հետամնացության, վարքային խանգարումներից անկախ մտավոր հետամնացության այլ ձևերի առկայության դեպքում զորակոչիկները ճանաչվում էին ժամանակավորապես ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար («բ» կետ), զինծառայողները ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար,  իսկ «թեթև աստիճանի, առանց վարքային խանգարումների այլ մտավոր հետամնացության, սոցմանկավարժական բարձիթողի վիճակներ» ախտորոշման դեպքում զորակոչիկները ճանաչվում էին սահմանափակումով պիտանի զինվորական ծառայության համար («գ» կետ)։
Այսինքն, մինչև 2019 թվականի հուլիսի 25-ը մտավոր հետամնացություն ունեցող զորակոչիկները ճանաչվում էին պիտանի զինվորական ծառայության համար և ծառայության ընթացքում գործնականում բախվում մի շարք խնդիրների։ Ի դեպ, 2018 թվականից Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ստանձնեց մտավոր և հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող մի զորակոչիկի իրավունքների պաշտպանությունը, ով Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի կողմից պատշաճ և օբյեկտիվ հետազոտության չենթարկվելու արդյունքում ճանաչվել էր պիտանի պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության համար։ Ծառայության ընթացքում զինծառայողի մոտ առկա հոգեկան առողջության  ու մտավոր խնդիրներն ավելի էին սրվել, և նա ինքնավնասում էր կատարել։ ՀՀ կառավարության 2018 թվականի ապրիլի 12-ի N 404-ն որոշման մեջ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ կառավարության 2019 թվականի հուլիսի 25-ի N 952-Ն որոշման ուժի մեջ մտնելուց հետո զինծառայողը վաղաժամ զորացրվեց զինվորական ծառայությունից։ Կազմակերպությունն այժմ դատական կարգով շարունակում է բողոքարկել զորակոչիկին զինվորական ծառայության համար պիտանի ճանաչելու մասին որոշման իրավաչափությունը՝ բողոքի հիմքում  դնելով ոչ բարեխիղճ վարչարարությունը։
2019 թվականի հուլիսի 25-ի N 952-Ն որոշմամբ ՀՀ կառավարության N 404-Ն որոշման «գ» կետը՝ «թեթև աստիճանի, այլ մտավոր հետամնացություն` առանց վարքային խանգարումների, սոցմանկավարժական բարձիթողի վիճակներ», ուժը կորցրած ճանաչեց, իսկ «բ» կետով սահմանվեց, որ «թեթև աստիճանի մտավոր հետամնացություն, մտավոր հետամնացության այլ ձևեր՝ անկախ վարքային խանգարումներից» ախտորոշման դեպքում զորակոչիկները ճանաչվում են ժամանակավորապես ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար, իսկ զինծառայողները՝ ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար։
Այսինքն, 2019 թվականի հուլիսի 25-ին N 404-Ն որոշման մեջ կատարվեց փոփոխություն, որը բարենպաստ էր զորակոչիկների և զինծառայողների համար, քանի որ մտավոր հետամնացություն ունեցող զինծառայողները զինվորական ծառայության պայմաններում ունենում են բազմաթիվ  խնդիրներ ծառայողական պարտականությունների արդյունավետ իրականացման առումով։
Մինչդեռ, 2024 թվականի ապրիլի 18-ին ՀՀ կառավարության N 534-Ն որոշմամբ վերստին փոփոխվեցին մտավոր հետամնացության առկայության դեպքում զինվորական ծառայության պիտանիության աստիճանը սահմանող դրույթները։ Մասնավորապես, սահմանվեց, որ
• զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի են ճանաչվում չափավոր, ծանր և խորը աստիճանի մտավոր հետամնացություն, թեթև աստիճանի մտավոր, վարքային խանգարումներով մտավոր այլ և չճշտված հետամնացություն ունեցող զորչակոչիկները և զինծառայողները («ա» կետ),
• առանց վարքային խանգարումների ինտելեկտուալ անբավարար վիճակներ, ուսուցանման և գրագիտության հետ կապված խնդիրներ ունեցող զորակոչիկները և զինծառայողները ճանաչվում են սահմանափակումով պիտանի զինվորական ծառայության համար («բ» կետ)։
Ստացվում է, որ ինտելեկտուալ անբավարար և մանկավարժական բարձիթողի վիճակները, թեթև աստիճանի, այլ մտավոր և չճշտված մտավոր հետամնացությունները, որոնք չեն ուղեկցվում վարքի կամ հարմարվողականության խանգարումներով, ինչպես նաև նաև ուսուցանման և գրագիտության հետ կապված խնդիրները (գրագիտության ցածր մակարդակը, անձի պրիմիտիվությունը) խոչընդոտ չեն հանդիսանում զինվորական ծառայության անցնելու համար:
Այս փոփոխության նախագծի հեղինակ ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից որպես հիմնավորում նշվել է այն հանգամանքը, որ 2019 թվականին կատարված փոփոխությունների արդյունքում «մտավոր հետամնացություն» ախտորոշմամբ պարտադիր զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչված զորակոչիկների թիվը ավելացել է․ 2020 թվականի ամառային զորակոչի ընթացքում նշված ախտորոշմամբ ոչ պիտանի է ճանաչվել 188 զորակոչիկ, իսկ 2022 թվականի ձմեռային զորակոչի ընթացքում՝ 321 զորակոչիկ։
Ըստ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի «առանց վարքային խանգարումների մանկավարժական բարձիթողի վիճակ» ունեցող զինծառայողները չեն ընդգրկվի մարտական հերթապահության մեջ, կարգելվի նրանց վարել տրանսպորտային միջոցներ և տեխնիկա, ղեկավարել անձնակազմ։
Ակնհայտ է, որ միայն նշված սահմանափակումները չեն կարող ապահովել մտավոր խնդիրներ ունեցող զինծառայողների՝ զինվորական պարտականությունների արդյունավետ իրականացումը և առողջության վատթարացման կանխարգելումը։
Փաստացի, կատարված փոփոխությամբ ընդունվել է զորակոչիկների և զինծառայողների համար ոչ բարենպաստ և վերջիններիս իրավունքների վիճակը վատթարացնող իրավական ակտ։
Ըստ կառավարության, նման խստացված փոփոխության նպատակը  կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցումն է, որոնք դրսևորվում են փաստաթղթերի կեղծման միջոցով։ Մինչդեռ ակնհայտ է, որ առողջական խնդիրներով անձանց զինվորական ծառայության զորակոչելով կոռուպցիոն ռիսկերի կանխարգելման խնդիրը չի կարող լուծել։ Ընդհակառակը, պաշտպանական համակարգում կոռուպցիոն դրսևորումները պետք է վերացվեն ինստիտուցիոնալ և համակարգային փոփոխությունների իրականացմամբ, որոնք հիմնված են մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության սկզբունքի վրա։
Մյուս փոփոխությունը, որը կատարվել է 2024 թվականի ապրիլի 18-ին ՀՀ կառավարության N 534-Ն որոշմամբ վերաբերում է կենտրոնական նյարդային համակարգի արատներին (նորագոյացություններ, կիստաներ և այլն)։ Մասնավորապես, եթե նախկինում չափավոր կամ աննշան արտահայտված գործառույթների խանգարումով և դանդաղ զարգացող ընթացքով կենտրոնական նյարդային համակարգի արատների, օրգանական զարգացող հիվանդությունների առկայության պարագայում սահմանվում էր, որ զորակոչիկներն ու զինծառայողները ոչ պիտանի են զինվորական ծառայության համար, ապա ներկայումս այն խստացվել է և ոչ պիտանի են ճանաչվում միայն գործառույթների չափավոր արտահայտված խանգարումով և դանդաղ զարգացող ընթացքով կենտրոնական նյարդային համակարգի արատներ ունեցող անձինք («բ» կետ), իսկ նույն հիվանդության գործառույթների աննշան արտահայտված խանգարուման կամ առանց գործառույթների խանգարման կամ կլինիկական դրսևորումների բացակայության պարագայում անձինք ճանաչվում են սահմանափակումով պիտանի զինվորական ծառայության համար։
Պաշտպանության նախարարությունը վկայակոչել է այն հանգամանքը, որ կիստաների 0,5 սմ և ավելի մեծ չափերի առկայության դեպքում, անգամ առանց կլինիկական դրսևորումների և ախտաբանական փոփոխությունների, զորակոչիկները ճանաչվում են ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարության 2018 թվականի ապրիլի   12-ի N 404-Ն որոշման պահանջներին տեղեկացված լինելու արդյունքում տարեցտարի ավելանում է զորակոչիկների թիվը, ովքեր արդի սարքավորումներով հետազոտվելու դեպքում ազատվում են զինվորական ծառայությունից՝ նշված ախտորոշմամբ։ Ընդ որում, նախագծի հիմնավորմամբ՝ նշված ախտորոշմամբ զորակոչիկներին հետազոտելու և փորձաքննելու համար մեծ մասամբ հիմք են հանդիսանում իրենց իսկ նախաձեռնությամբ իրականացված ՄՌՏ հետազոտությունների արդյունքները։  ՀՀ Կառավարության 2024 թվականի ապրիլի 18-ի նիստի ժամանակ  ՀՀ վարչապետը նշեց, որ «գլխուղեղի կիստաների առկայությունը հավաստող բժշկական հետազոտությունը երբեմն հնարավոր չի լինում նույնականացնել այն անձի հետ, ով ենթարկվել է այդ հետազոտության և կոռուպցիոն մեխանիզմի կիրառման արդյունքում», ըստ Վարչապետի, զորակոչիկներն ազատվում են զինվորական ծառայությունից։ Ըստ ՀՀ ՊՆ-ի՝ 2023 թվականի ամառային զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների կողմից ներկայացվել է ավելի քան 1400 ՄՌՏ հետազոտության տվյալ, որոնցից 737-ի դեպքում զորակոչիկները ճանաչվել են ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար, իսկ 2023 թվականի ձմեռային զորակոչի ընթացքում՝ ներկայացվել է ավելի քան 1000 հետազոտության տվյալ և այդ տվյալների հիման վրա իրականացված առողջական վիճակի հետազոտությունների և բժշկական փորձաքննության արդյունքում 220 զորակոչիկ ճանաչվել է ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար։
Նման պարագայում անհրաժեշտ է ոչ թե խստացնել նշված առողջական խնդրով պայմանավորված զորակոչիկների՝  զինվորական ծառայությունից ազատվելու դրույթը՝ ծառայության ընթացքում խնդրի վատթարացման դեպքում նրանց կյանքն ու առողջությունը վտանգելով, այլ ընդլայնել  զորակոչիկներին համալիր հետազոտության ենթարկելու համար նախատեսված պետական բյուջեից հատկացվող ֆինանսական միջոցները և ապահովել բոլոր զորակոչիկների առողջության իրական վիճակի գնահատումը կամ առողջական խնդիրների բացահայտումը՝ համալիր  հետազոտությունների իրականացման միջոցով։
Ինչ վերաբերում է գիշերամիզությանը (էնուրեզ), ապա 2024 թվականի ապրիլի 18-ին ՀՀ կառավարության N 534-Ն որոշմամբ կատարված օրենսդրական փոփոխությամբ՝ պարտադիր զինվորական ծառայության շարքային և կրտսեր ենթասպայական կազմերի զինծառայողները, ովքեր նախկինում, ըստ ՀՀ ՊՆ-ի, ծառայության ընթացքում յուրաքանչյուր վեց ամիսը մեկ  փորձաքննության ենթարկվելուց հետո՝ հաստատված և առանց նյարդային, հոգեբուժական կամ միզասեռական համակարգի հիվանդությունների ախտանիշներ դեպքում ճանաչվում էին ժամանակավորապես ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար և վաղաժամ զորացրվում զինվորական ծառայությունից, նոր կարգավորմամբ ճանաչվում են սահմանափակումով պիտանի զինվորական ծառայության համար և շարունակում զինվորական ծառայությունը։ Ակնհայտ է, որ զինված ուժերում նման խնդրով ի սկզբանե զինվորական ծառայության զորակոչված զինծառայողները նույնիսկ հատուկ, առանձնացված զորամասերում ծառայության նշանակվելու դեպքում ենթարկվում են խարանավորման, որը կարող է հանգեցնել ծանր հոգեբանական վիճակների, դեպրեսիայի, լարվածության, որոնք իրենց հերթին կարող են բացասաբար ազդել ծառայողական պարտականությունների կատարման արդյունավետության վրա։
ՀՀ ՊՆ-ի կողմից որպես կառավարության որոշման փոփխության նախագծի հիմնավորում  ներկայացվել է 2022 թվականին զինվորական ծառայության ընթացքում գիշերամիզության առաջին անգամ հայտնաբերման 10 դեպքի, 2023 թվականի ընթացքում 33 դեպքի մասին, որոնց դեպքում զինծառայողները օրվա հեշտացված կարգացուցակով ծառայություն անցնող ևս 66 զինծառայողների հետ միասին վաղաժամկետ արձակվել են  պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից։
2024 թվականի մարտին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ՀՀ պաշտպանության նախարարությանն ուղված գրությամբ հայտնել էր սույն դրույթը անփոփոխ թողնելու անհրաժեշտության մասին՝ հաշվի առնելով նշված խնդրով զինվորական ծառայությունից վաղաժամ զորացրված զինծառայողների ոչ մեծ թիվը։
Մինչդեռ, ՀՀ ՊՆ-ն դրույթն անփոփոխ թողնելը համարեց ոչ նպատակահարմար, տեղեկացնելով, որ «գիշերամիզություն ունեցող որևէ զինծառայողի խարանի ենթարկելու կամ հոգեբանական ծանր կացության մեջ դնելու կամ դեպրեսիայի կամ ինքնասպանության փորձի և ինքնասպանության հասցնելու դեպք չի արձանագրվել»։
Նշենք, որ դեռևս 2018 թվականին, երբ Կառավարության N 404-Ն որոշմամբ սահմանվեց գիշերամիզությամբ զորակոչիկների զինվորական ծառայությանը պիտանիության դրույթը, արձանագրվեցին խնդիրներ ծառայության իրականացման ընթացքում վերջիններիս խարանավորման հետ կապված, երբ, օրինակ, զինծառայողները արձակման դուրս գալիս հստակ գիտակցում են, որ զորամասի մոտակայքում ապրող բնակիչները  գիտեն իրենց առողջական խնդրի մասին։
Այսպիսով, գտնում ենք, որ 2024 թվականի ապրիլի 18-ին ՀՀ կառավարության N 534-Ն որոշմամբ կատարված փոփոխությունները չեն բխում զորակոչիկների և զինծառայողների շահերից, կատարված փոփոխությունը հանդիսանում է զորակոչիկների և զինծառայողների իրավունքների վիճակը վատթարացնող իրավական ակտ, քանի որ զորակոչիկներին մտավոր հետամնացության առկայությամբ զինվորական ծառայությանը պիտանի ճանաչելու դեպքում իրականացված  փոփոխությունները պարունակում են վերջիններիս առողջական վիճակի վատթարացման ռիսկեր, գիշերամիզության առկայությամբ զորակոչիկներին  և զինծառայողներին զինվորական ծառայությանը պիտանի ճանաչելու դեպքում  նման խնդիրներով զինծառայողները կհայտնվեն  հոգեբանական ավելի ծանր վիճակում՝ իրենց նկատմամբ իրական խարանի դրսևորումների հետևանքով։
Ինչ վերաբերում է կիստաների ախտորոշմանը, Կազմակերպությունը գտնում է, որ անհրաժեշտ է զորակոչիկներին ենթարկել համալիր բժշկական հետազոտությունների պետական միջոցներով և ոչ թե թողնել այդ պարտականությունը քաղաքացիների վրա։ Միաժամանակ անհրաժեշտ է զորակոչիկներին հետազոտություններ ցանկում ներառել նաև թանկարժեք բժշկական հետազոտությունների իրականացումը՝ խուսափելու համար թերի և ոչ օբյեկտիվ հետազոտությունների իրականացման արդյունքում զորակոչիկներին պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության համար պիտանի ճանաչելու և դրա հետևանքով վերջիններիս առողջական վիճակի վատթարացման և  իրավունքների խախտման դեպքերից։
Ի վերջո, որևէ քննության չի դիմանում, նման փոփոխությամբ, ի հաշիվ մարդկանց վիճակի վատթարացման, փորձել լուծել ենթադրյալ կոռուպցիոն հանցագործությունների կանխման խնդիրը։

An attempt is being made to solve the issue of preventing alleged corruption crimes at the expense of the deterioration of people’s health.
Project։ Protection of the rights of conscripts and servicemen | Civilian Oversight and Monitoring | Legislative Proposals and Analysis
On April 18, 2024, by RA Government Decree No. 534-N, amendments were made to  articles 1, 14 and 55 of the RA Government Decree N 404-N of April 12, 2018   "On establishing the list of diseases that determine the degree of fitness of a citizen or serviceman for military service as well as on defining the conditions of military service contrary to the health condition of a citizen or serviceman".
The amendments refer to various health problems impacting the fitness for military service of servicemen and conscripts. These problems include mental retardation, central nervous system defects such as cysts, and enuresis.
Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor assesses the enacted amendments as negative for a number of reasons.
Thus, until July 25, 2019, under Article 1 of the Decree N 404-N in the case of severe (profound) or moderate degree of mental retardation, conscripts were recognized as unfit for military service (point a) in case of mild degree of mental retardation in the presence of other forms of mental retardation independent of behavioral disorders, conscripts were recognized as temporarily unfit for military service (point b) and conscripts were recognized as fit for military service with a limitation (point c) with a diagnosis of "mild degree, without behavioral disorders, other mental retardation, socio-pedagogical retardation conditions"
Thus until July 25, 2019, the conscripts having mental retardation were recognized as unfit  for military service and practically encountered some problems during the military service. By the way, in 2018, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor undertook the protection of rights of a conscript, who was recognized to be fit for the compulsory military service as a result of not being subjected to proper and objective examination.
During his service, the serviceman's mental health worsened, leading him to commit self-harm. After the RA Government decree N 952 of July 25, 2019 on amendments and additions to the decree of the RA Government No. 404 of April 12, 2018 entered into force, the serviceman was discharged from the military service preterm.
Right now, the organization continues to appeal the legality of the decree to recognize the conscript fit for military service in court, citing unfair administration as the basis of the appeal.
By decree N 952-N dated July 25, 2019, point "g" of decree N 404-N of the Government of the Republic of Armenia, which stated "mild degree, other intellectual disability without behavioral disorders, socio-pedagogical neglect," was annulled. Meanwhile, point "b" stipulated that in the case of a diagnosis of "mild intellectual disability, other forms of intellectual disability regardless of behavioral disorders," conscripts were recognized as temporarily unfit for military service, and servicemen were recognized as unfit for military service.
Thus, an amendment was made to the decree N 404 on July 25, 2019, which was favorable for the servicemen and conscripts, as servicemen who have mental retardation encounter many problems during military service in terms of properly performing their military duties.
Meanwhile, on 18 April 2024, by the RA decision N 534, the provisions determining the degree of fitness for military service in case of intellectual disability were revised once again. Specifically, it was established that
• conscripts and servicemen with moderate, severe, and profound intellectual disability, as well as those with mild intellectual disability accompanied by behavioral disorders, other forms of intellectual disability, and unspecified intellectual disability are recognized as unfit for military service (point "a"),
• conscripts and servicemen with intellectual deficiencies without behavioral disorders, as well as those with learning and literacy issues, are recognized as fit for military service with limitations (point "b").
It follows that intellectual deficiencies and socio-pedagogical neglect, mild, other, and unspecified intellectual disabilities not accompanied by behavioral or adaptive disorders, as well as issues related to learning and literacy (low literacy levels, individual primitiveness), do not constitute obstacles to military service.
As a justification for the amendment, the author of this amendment, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, has cited the circumstance that, as a result of the modifications made in 2019, the number of conscripts recognized as unfit for mandatory military service due to the diagnosis of "intellectual disability" has increased. During the 2020 summer draft, 188 conscripts were recognized unfit due to this diagnosis, and during the 2022 winter draft, the number rose to 321 conscripts.
According to the Minister of Defense of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, servicemen with "socio-pedagogical neglect without behavioral disorders" will not be included in combat duty, will be prohibited from operating vehicles and machinery, and will not be allowed to manage personnel.
It is evident that these restrictions alone cannot ensure the effective fulfillment of military duties by servicemen with intellectual issues, nor can they prevent the deterioration of their health.
In fact, the enacted amendment has introduced a legal act that is unfavorable for conscripts and servicemen, worsening their rights and conditions.
According to the government, the purpose of this stricter amendment is to reduce corruption risks manifested through document falsification. However, it is evident that drafting individuals with health problems for military service cannot solve the problem of preventing corruption risks. On the contrary, manifestations of corruption in the defense system should be eliminated through institutional and systemic changes based on human rights and the principle of the rule of law.
The other change, made by the Government of the Republic of Armenia on April 18, 2024, by decree No. 534-N, pertains to defects of the central nervous system (neoplasms, cysts, etc.). Specifically, if previously, conscripts and servicemen were found unfit for military service in case of central nervous system defects with moderate or minor functional impairments and slow progression, now the criteria have been tightened. Currently, only individuals with central nervous system defects characterized by moderate functional impairments and slow progression are recognized as unfit for military service (point "b"), whereas those with minor functional impairments, or without functional impairments or clinical manifestations of the same disease, are found fit for military service with limitations.
The Ministry of Defense cited the fact that if cysts of 0.5 cm or larger are present, even without clinical manifestations or pathological changes, conscripts are found unfit for military service. This highlights the awareness of the requirements of Government Decision No. 404-N of April 12, 2018, which has led to an increase in the number of conscripts exempted from military service due to this diagnosis when examined with modern equipment. Additionally, the justification for the project states that the results of MRI examinations, mostly initiated by the conscripts themselves, serve as the basis for examining and evaluating conscripts with this diagnosis. During the Government session on April 18, 2024, the Prime Minister noted that "it is sometimes impossible to verify that the medical examination confirming the presence of brain cysts actually pertains to the individual who underwent the examination, due to the application of corrupt mechanisms," which, according to the Prime Minister, results in conscripts being exempted from military service. According to the Ministry of Defense, during the 2023 summer conscription, more than 1,400 MRI examination results were submitted by citizens, out of which 737 conscripts were found unfit for military service. During the 2023 winter conscription, more than 1,000 examination results were submitted, and based on these data, 220 conscripts were found unfit for military service following health examinations and medical evaluations.
In such cases, rather than tightening the provisions for exempting conscripts with the specified health problem from military service—which could endanger their lives and health if the condition worsens during service—it is necessary to increase the financial resources allocated from the state budget for comprehensive examinations of conscripts. This would ensure a thorough assessment of all conscripts' actual health conditions and the identification of health issues through comprehensive examinations.
Regarding nocturnal enuresis (bedwetting), the legislative amendment made by the Government of the Republic of Armenia on April 18, 2024, by decree No. 534-N, stipulates that conscripts and junior non-commissioned officers previously found temporarily unfit for military service and prematurely discharged after undergoing examinations every six months, confirming the condition without symptoms of nervous, psychiatric, or genitourinary system diseases, are now found fit for military service with limitations and continue their service. It is evident that servicemen conscripted with this condition in the armed forces, even if assigned to special, separate units, are subject to stigmatization. This can lead to severe psychological conditions, depression, and stress, which in turn can negatively impact the effectiveness of fulfilling military duties.
As a justification for the draft amendment to the government decree, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia presented data on 10 cases of nocturnal enuresis first detected during military service in 2022 and 33 cases in 2023. In these instances, servicemen, along with 66 other servicemen serving with an eased daily schedule, were prematurely discharged from mandatory military service.
In March 2024, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor (HCA) sent a letter to the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, emphasizing the necessity of leaving this provision unchanged, considering the relatively small number of servicemen discharged preterm from military service due to this condition.
However, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia found it inappropriate to leave the provision unchanged, informing that "there have been no recorded cases of any serviceman with nocturnal enuresis being subjected to stigmatization, placed in a psychologically difficult situation, or attempting or committing suicide."
It should be noted that as far back as 2018, when Government Decree No. 404-N established the provision for the fitness of conscripts with nocturnal enuresis for military service, issues related to stigmatization during service were recorded. For example, servicemen on leave were acutely aware that residents living near the military unit were aware of their health condition.
Therefore, we find that the changes made by the Government of the Republic of Armenia on April 18, 2024, by decree No. 534-N, are not in the best interests of conscripts and servicemen. These changes constitute a legal act that worsens the rights of conscripts and servicemen, as the modifications include recognizing conscripts with mental retardation as fit for military service, which carries risks of deteriorating their health. Additionally, recognizing conscripts and servicemen with nocturnal enuresis as fit for military service will place those with such conditions in a more severe psychological state due to actual manifestations of stigmatization against them.
Regarding the diagnosis of cysts, the organization believes that conscripts should undergo comprehensive medical examinations funded by the state rather than leaving this responsibility to the citizens. Additionally, it is necessary to include expensive medical examinations in the list of tests for conscripts to avoid incomplete and non-objective assessments. This would prevent conscripts from being erroneously found fit for mandatory military service, thereby mitigating the risk of deteriorating their health and violating their rights.
Ultimately, it does not withstand scrutiny to try to address the issue of preventing alleged corruption crimes by implementing such changes at the expense of worsening people's conditions.