ՀՔԱՎ-ի 19 տարվա ջանքերի արդյունքը․ Անհայտ կորած անձանց իրավական կարգավիճակը կկարգավորվի, ընտանիքի անդամները կստանան սոցիալական երաշխիքներ
Գործունեություն | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանն ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Պաշտպանության գործառույթների համակարգող Կորինա Էգենբերգերին և Հելսինկյան քաղաքացիական Ասմաբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են  «Անհայտ կորած անձանց վերաբերյալ» օրենքի հայեցակարգը, մշակվող օրենքի հիմնական, առանցքային կարգավորումները, օրենքի նպատակները և դրանց հասնելու ուղիները:
Արմենուհի Հարությունյանը նշել է, որ օրենքի նպատակը անհայտ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության համատեքստում այնպիսի իրավական մեխանիզմների սահմանումն է, որոնք հնարավորություն կտան համապարփակ կերպով կարգավորել անհայտ կորած անձանց իրավական կարգավիճակը, իսկ նրանց ընտանիքի անդամներին՝ ստանալու սոցիալական երաշխիքներ, այդ թվում՝ լուծելու իրենց առողջապահական, կրթական խնդիրները, իրացնելու տեղեկություններ ստանալու իրենց իրավունքը։
Քննարկման ընթացքում իրենց կարծիքներն են ներկայացրել նաև Արթուր Սաքունցը և Կորինա Էգենբերգերը:
Արմենուհի Հարությունյանը վերահաստատել է, որ պետության պարտավորությունն է պաշտպանել անհայտ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների իրավունքները, ուստի օրենքն իրենից կներկայացնի Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանն ուղղված ռազմական գործողությունների, զինված հակամարտության ժամանակ կամ դրանց հետևանքով ստեղծված պայմաններում, այդ թվում՝ զինադադարի ընթացքում կամ զինված գործողություններից հետո խաղաղ պայմաններում անհայտ կորած անձանց իրավական վիճակի սահմանման, վերջիններիս ընտանիքի անդամների սոցիալական երաշխիքների ամրագրման, իրավական դաշտի կատարելագործման վերաբերյալ մոտեցումների ամբողջություն:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն և Հելսինկյան քաղաքացիական Ասամաբլեայի Վանաձորի գրասենյակն  իրենց աջակցությունը և պատրաստակամությունն են հայտնել օրենքի մշակման գործում:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մշակված նախագծի վերաբերյալ հետագայում ունենալ համատեղ քննարկումներ:

The result of 19 years of efforts of HCAV. The legal status of missing persons will be regulated, family members will receive social guarantees
May 27, 2024
Activities | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring | Legislative Proposals and Analysis
Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan received the representatives of the International Committee of the Red Cross and the Helsinki Citizens Assembly Vanadzor, led by ICRC Protection coordinator Korina Eggenberger and the organization's president Artur Sakunts.
During the meeting, the concept of the law “On Missing Persons”, the main and key regulations of the developing law, its objectives, and the ways to achieve them were discussed."
Armenuhi Harutyunyan noted that the purpose of the law is to define such legal mechanisms in the context of protecting the rights of missing persons and their families, which will enable them to comprehensively regulate the legal status of missing persons, and their family members to receive social guarantees, including solving their health problems, educational issues, to exercise their right to information.
During the meeting, Artur Sakunts and Korina Eggenberger also expressed their opinions.
Armenuhi Harutyunyan reaffirmed that the state's obligation is to protect the rights of missing persons and their families. Therefore, the law will represent a comprehensive approach to defining the legal status of persons who went missing during military actions aimed at the defense of the Republic of Armenia, during armed conflict, or under conditions created as a result thereof, including during ceasefires or in peacetime following armed actions. It will also address the consolidation of social guarantees for their family members and the improvement of the legal framework.
The international committee of the Red Cross and the Helsinki Citizens Assembly Vanadzor have expressed their support and readiness in developing the law.