ՄԻԵԴ-ը «Վարյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռ է կայացրել
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Կյանքի իրավունք | Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան | Ռազմավարական գործեր | Տիգրան Վարյան
2024թ․ հունիսի 4-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ՀՔԱՎ-ի գործերից ևս մեկով՝ «Վարյանն ընդդեմ Հայաստանի»,  վճիռ է կայացրել։ ՄԻԵԴ-ը  արձանագրել է Տ․Վարյանի կյանքի իրավունքի խախտման փաստը։ Ըստ վճռի Հայաստանը խախտել է Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի նյութական և դատավարական նորմերը և պարտավորվում է Վարյանի ներկայացուցչին վճարել 30․000 եվրո։
Նշենք, որ 2011-ին Տիգրան Վարյանը անցել է պարտադիր զինվորական ծառայության։ 2012-ի փետրվարի 29-ին Տիգրանին գտել էին մահացած հրազենային վիրավորումից։ Նույն թվականի փետրվարի 13-ին զորամասի հրամանատարը, հաշվի չառնելով այն հանգամանքը, որ Տ.Վարյանը զորակոչվել է ոչ շարային զինվորական ծառայության, հրետանային մարտկոցի անձնակազմում ընդգրկել է Տ. Վարյանին: Մարտական հերթապահության ժամանակ Վարյանը դիտակետի դիրքում քնել է: Դիրքում քնելու փաստը հայտնի է դարձել անձնակազմին և կրտսեր սերժանտ Է․ Ս․-ին, ով նախատել է Վարյանին, նրա հասցեին անպարկեշտ արտահայտություններ արել, իսկ ավագ լեյտենանտ Հ․Հ․-ն անգամ ոտքով հարվածել է  Վարյանի գլխին:  Նույն ժամանակահատվածում Վարյանը գնացել է զուգարան, որտեղ մթության պատճառով կեղտոտել է զուգարանի ոտնատեղերը, ինչի պատճառով կրտսեր սերժանտ Է.Ս․–ի կողմից ենթարկվել է հալածանքի: Վերջինիս թելադրանքով Հ.Հ․-ն Վարյանին հանձնարարել է որպես պատիժ առանձին տեղում զուգարանի համար փոս փորել, իսկ կրտսեր սերժանտ Է.Ս․-ն  հայհոյել է Վարյանին՝ դիտակետի տարածքը լավ չմաքրելու համար, բռունցքով հարվածել է նրա կրծքավանդակին և ստիպել է կրկին մաքրել: 2012թ. փետրվարի 28-ին, ժամը 16:00-ի սահմաններում Հ. Հ-ն լքել է մարտական հերթապահությունը և վերադարձել է միայն ժամը 21:00-ի սահմաններում։ Փետրվարի 29-ին գտել են Վարյանի դին։
Սպառելով ներպետական ատյաններում արդարության հասնելու հնարավորությունները՝ ՀՔԱՎ-ը, հանձին գրասենյակի փաստաբան Անի Չատինյանի և կազմակերպության նախագահ Ա․Սաքունցի, դիմել է ՄԻԵԴ։
Չատինյանի խոսքով այս գործը հերթական ապացույցն է, որ պետությունը չի պաշտպանում իր իրավազորության տակ գտնվող անձանց իրավունքները, այս դեպքում կյանքի իրավունքը։  Կյանքի իրավունքի պաշտպանության շրջանակներում պետությունն ունի երկու կարևորագույն պարտավորություն․ առաջինը անմիջականորեն զերծ մնալ կյանքի իրավունքը խախտելուց, մյուսը, եթե այնուամենայնիվ տեղի է ունեցել իրավունքի խախտում, ապա գործուն և արդյունավետ քննություն իրականացնել, բացահայտել մեղավորներին և համարժեք պատիժ ու փոխհատուցում նշանակել, ինչը Տիգրանի գործով չի եղել, որի արդյունքում էլ ունենք այսօր հրապարակված ՄԻԵԴ-ի վճիռը։

The ECHR delivers a judgment on Varyan v. Armenia case
On June 4, 2024,  the European Court of Human Rights delivered a judgment on another one of the HCAV cases, "Varyan v. Armenia". The ECHR recorded the fact of violation of T. Varyan's right to life. According to the judgment, Armenia has violated the substantive and procedural limbs of Article 2 of the Convention and undertakes to pay 30,000 euros to Varyan's representative.
It should be noted that in 2011, Tigran Varian joined the compulsory  military service. On February 29, 2012, Tigran was found dead from a gunshot injury. On February 13 of the same year, the unit commander, disregarding the fact that T. Varyan had been conscripted for  non‑combatant military service, included T. Varyan in the artillery battery personnel. During combat duty, Varyan fell asleep at the observation post. The fact of sleeping in the post became known to the personnel and junior sergeant E. S., who verbally abused Varyan, made obscene remarks to him, and senior lieutenant H.H. even kicked Varyan in the head. At the same time, Varyan went to the toilet, where he dirtied the latrine because of the darkness, because of which he was harassed by junior sergeant E.S. At the behest of the latter, H.H. instructed Varyan to dig a hole for a latrine in a separate place as a punishment, and junior sergeant E.S. sworn at  Varyan for not cleaning the observation post area well, punched him in the chest and forced him to clean again. On February 28, 2012, around 16:00 H. H left combat duty and returned only around 21:00. On February 29, Varian's body was found.
Exhausting all domestic remedies, HCA Vanadzor, represented by its lawyer Ani Chatinyan, and Chairman A. Sakunts, applied to the ECtHR.
According to Chatinyan, this case is another proof that the state does not protect the rights of the persons under its jurisdiction, in this case the right to life. Within the protection of the right to life, the state has two important obligations: the first is to refrain directly from violating the right to life, and the second, if there is a violation of the right, then to conduct an active and effective investigation, identify the guilty and assign an adequate punishment and compensation, which did not happen in Tigran's case, as a result of which we have the judgment of the ECHR published today.