Աշխատավայրում խտրականության արգելքի երաշխիքը և միջազգային իրավակարգավորումները
«Հիմնարար իրավունքների մասին» Եվրոպական միության խարտիայի 21–րդ և 23–րդ հոդվածներով արգելվում է սեռի հիմքով ցանկացած խտրականություն և բոլոր ոլորտներում սահմանվում է տղամարդկանց և կանանց նկատմամբ հավասար վերաբերմունքի իրավունքը, այդ թվում՝ աշխատանքի, աշխատելու և վարձատրության հետ կապված հարցերում։
«Աշխատանքի և զբաղվածության բնագավառում խտրականության մասին» Ժնևի կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ յուրաքանչյուր անդամ, որի համար սույն Կոնվենցիան ուժի մեջ է, պարտավորվում է, ազգային պայմաններին ու պրակտիկային համապատասխանող մեթոդներով, սահմանել և վարել աշխատանքի և զբաղվածության բնագավառում հնարավորության ու վերաբերմունքի հավասարության խրախուսմանն ուղղած ազգային քաղաքականություն՝ այդ բնագավառում ցանկացած խտրականություն վերացնելու նպատակով։
Սոցիալական իրավունքների եվրոպական կոմիտեի կողմից Խարտիայի դրույթներին տրված մեկնաբանության համաձայն Խարտիայի 1-ին հոդվածի 2-րդ մասը ներառում է երեք հիմնական բաղադրիչ՝
1) աշխատանքային հարաբերություններում խտրականության բոլոր ձևերի արգելք,
2) հարկադիր կամ պարտադիր աշխատանքի արգելք,
3) ազատորեն ընտրված ցանկացած աշխատանքով իր ապրուստը վաստակելու աշխատողի իրավունքին միջամտող ցանկացած գործելակերպի արգելք:

Guarantee of non-discrimination at workplace and international legal regulations
Article 21 and Article 23 of the Charter of Fundamental Rights of the European Union prohibit any discrimination based on sex and provides for equality between men and women in all areas, including employment, work and pay.
Article 2 of the Geneva Convention on Discrimination in the Field of Work and Employment specifies that each Member for which this Convention is in force undertakes to declare and pursue a national policy designed to promote, by methods appropriate to national conditions and practice, equality of opportunity and treatment in respect of employment and occupation, with a view to eliminating any discrimination in respect thereof.
According to comments of the European Committee of Social Rights on the Charter provisions, part 2 of Article 1 of the Charter include three main components:
1) prohibition of all forms of discrimination in labor relations,
2) prohibition of forced or compulsory work,
3) prohibition of any practice interfering with the right of an employee to the opportunity to gain his living by work which he freely chooses.
Under the Committee’s conclusions of 2016 on Armenia (2016/def/ARM/1/2/EN) the Committee concludes that the situation is not in conformity with the Charter on the grounds that the indirect discrimination is not defined and prohibited by the legislation and discrimination  in connection with recruitment in employment is not prohibited. The same issues were recorded in the Committee’s conclusions of 2020 on Armenia.