Զորակոչիկների բժշկական հետազոտումը շարունակվում է իրականացվել ոչ լիարժեք
ՀՔԱՎ գրասենյակը շարունակում է ամառային զորակոչի ընթացքում տրամադրել անվճար իրավական աջակցություն զորակոչիկներին։ Ինչպես նախորդ տարիներին, այս զորակոչի ընթացքում ևս մեզ դիմած զորակոչիկների մեծ մասի խնդիրները կապված են առողջական վիճակի ոչ պատշաճ քննության և առողջական վիճակին չհամապատասխանող եզրակացությունների հետ։ Փորձը ցույց է տալիս, որ առողջական վիճակի ոչ պատշաճ քննության խնդրին բախվում են ոչ միայն առաջին անգամ զորակոչային հանձնաժողով ներկայացող, այլև նախկինում մեկ և ավելի անգամներ տարկետում ստացած անձինք։
Այսպես,  2023թ․-ի ամառային զորակոչի ժամանակ Կազմակերպություն է դիմել Ն․Մ․-ն, ում նախորդող երկու տարիներին՝ 2021 և 2022 թվականներին բուժման նպատակով տրամադրվել էր տարկետում։
2023-ի ամառային զորակոչի ժամանակ Ն․Մ․-ի  առողջական վիճակի  հետազոտությունը ոչ պատշաճ կազմակերպելու և առողջական վիճակին չհամապատասխանող ախտորոշման պատճառով վերջինս ճանաչվել  է սահմանափակումով պիտանի։ Համաձայն չլինելով կայացված եզրակացության հետ՝ իր իրավունքների պաշտպանության հարցով Ն․Մ-ն դիմել է ՀՔԱՎ գրասենյակ։ Ներկայացնելով խնդիրը՝  Գրասենյակը գրությամբ դիմել է ՀՀ Պաշտպանության նախարարություն և ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայություն, զորակոչիկին համապատասխան բժշկական հետազոտություններ անցնելու նպատակով ուղեգիր տրամադրելու   համար։
Չնայած Ն․Մ․-ին տրամադրվում է ուղեգիր լրացուցիչ բժշկական հետազոտության համար, սակայն  հետազոտությունը ավարտին չի հասցվում զորակոչիկի ինքնազգացողության կտրուկ վատացման պատճառով։ Արդյունքում հետազոտությունը  չի իրականացվում և զինվորական ծառայությանը զորակոչիկի պիտանիության մասին որոշումը թողնվում է անփոփոխ։  Չհամաձայնելով առողջական վիճակի հետազոտության արդյունքների և կայացված եզրակացության հետ, Ն․Մ-ն որոշում է չներկայանալ ՀՀ ՊՆ Կենտրոնական հավաքակայան և չի զորակոչվում պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության։
2023թ-ի ամառային զորակոչի ավարտից հետո նախաձեռնվում է քրեական վարույթ։ Վարույթի շրջանակներում Ն․Մ․-ն ենթարկվում է դատաբժշկական փորձաքննության։ Փորձաքննության արդյունքներով  Ն․Մ․-ն ներկայացվում է 2024 թ ամառային զորկոչին և վերջինիս ճանաչվում է «բուժման կարիք ունեցող» և տրամադրվում է  տարկետում մինչև մեկ տարի ժամկետով։
Փաստացի, ստացվում է, որ եթե 2023 թ ամառային զորակոչին  Ն․Մ․-ն համաձայներ թերի հետազոտությունների արդյունքների հետ,պիտի զորակոչվեր զինվորական ծառայության, ունենալով լուրջ առողջական խնդիրներ, որոնք ծառայության ընթացքում կարող էին էլ ավելի սրվել և պատճառ դառնալ ավելի լուրջ հետևանքների։
Խնդրահարույց է այն, որ չնայած զորակոչիկի առողջական խնդիրներին, վերջինս դատաբժշկական փորձաքննության շրջանակներում վերստին չի հետազոտվել դրանց մի մասի կապակցությամբ։
Որոշ բժշկական հաստատություններում կատարված փորձաքննությունները ամբողջական չեն, քանի որ դրանք տրվել են 2023 թվականի առողջական հետազոտությունների հիման վրա։ Հաշվի չի առնվել այն հանգամանքը, որ արդեն իսկ հաստատված խնդիրները կարող էին վատթարացած լինել։ Որոշ առողջական խնդիրների վերաբերյալ անհրաժեշտ է հետագա մասնագիտացված հետազոտություն՝ դրանք հաստատելու կամ ժխտելու նպատակով։
Որպես խնդիր արձանագրում ենք նաև այն, որ Զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության տարածքային ստարոբաժանումները հրաժարվում են զորակոչիկներին տրամադրել նրանց առողջական վիճակի հետազոտությունները՝ պատճառաբանելով որ դրանք հասանելի են ARMED էլեկտրոնային առողջապահության համակարգում: Սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ համակարգում չեն ներբեռնվում բոլոր հետազոտույթունների արդյունքները, կամ դրանք ներբեռնվում  են բավականին ուշ, իսկ բուն համակարգը միշտ չէ, որ օպերատիվ աշխատում է։ Օրինակ նախորդ շաբաթ 3 օր հնարավոր չէր մուտք գործել համակարգ։

The medical examination of conscripts continues to be implemented incompletely.
HCAV continues to provide free legal support to conscripts during the summer draft. As in the previous years, during this conscription too, the problems of the majority of conscripts who applied to us refer to the improper examination of their health as well as the conclusions not corresponding to their health condition. The experience shows that not only those who encounter problems of improper examination when presenting to the draft commission for the first time but also those who have received deferment more than once in the past.
Thus, during the 2023 summer draft, N. M., who was granted deferment in the previous two years, respectively 2021 and 2022, for the purpose of medical treatment, applied to the Organization.
During the 2023 summer draft, as a result of an improper medical examination of N.M.’s health and due to the non-corresponding diagnosis of the latter’s health condition, he was found fit with limitations. N. M., disagreeing with the conclusion reached, for the protection of his rights has applied to HCAV. By representing the problem, the Organization has submitted a letter to the RA Defense ministry and the RA MoD Conscription and Mobilization Service to issue a referral for the conscript to undergo appropriate medical examinations.
Though N.M. was provided a referral to undergo additional medical examination, due to the acute deterioration of the conscript’s health, the examination was not completed. As a result, no examination was carried out, and the decision about the conscript’s fitness for military service was left unchanged. N. M., disagreeing with the examination results and the reached conclusions of his health condition, decided not to appear at the Central Assembly Point of the RA Defense ministry and thus was not drafted to the mandatory military service.
After the end of the 2023 summer draft, criminal proceedings were initiated. Within the proceedings, N.M. underwent forensic examination. According to the results of the examination, N.M. was submitted to the summer 2024 draft and found “in need of treatment” and was granted deferment for a period of up to one year.
In fact, it turns out that if in the 2023 summer draft, N.M. had agreed to the results of the incomplete examinations, he would have to be drafted to the military service, having serious health problems, which could have been sharpened during the service and be the cause of more serious consequences.
It is concerning that despite the conscript's health problems, he was not re-examined for some of these problems as part of the forensic medical examination.
The implemented medical examinations of some medical institutions are incomplete, as they were provided based on the health examinations of the 2023 year. It was not taken into account that the already confirmed problems could have been worsened. For some health problems, it is necessary to conduct further specialized examinations to confirm or deny them.
As a problem, we also record the fact that the regional subdivisions of the Conscription and Mobilization Service refuse to provide the examinations of the conscripts’ health condition, reasoning that they are available in the ARMED electronic health system. However, the experience shows that not all the results of the examinations are uploaded in the system or are uploaded rather late, and the system itself is not always working promptly. For example, it was not possible to log into the system for 3 days last week.