Հայաստանի Հանրապետության կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման վիճակը: Ուսումնասիրություն (2007-2015 թթ.)
September 9, 2016
Ներկայացվող զեկույցի ուսումնասիրության նպատակն է եղել ամփոփ տեղեկատվություն տրամադրել Հայաստանում ՄԻԵԴ վճիռների կատարման մեխանիզմների, 2007 թ. մինչև 2015 թ. դեկտեմբերի 31-ը ՀՀ վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման վիճակի վերաբերյալ՝ բացահայտելով և վճիռների կատարման մեխանիզմների, և առանձին վճիռների կատարման նպատակով համակարգային լուծում և ընդհանուր բնույթի միջոցառումներ պահանջող խնդիրը և ներկայացնել դրանց լուծման ուղղությամբ առաջարկություններ: Ուսումնասիրության առարկա են հանդիսացել ՀՀ վերաբերյալ Եվրոպական դատարանի թվով 55 վճիռ, որոնցից մեկը ուսումնասիրության ժամանակահատվածում դեռևս ուժի մեջ չէր մտել: Նշված վճիռներով արձանագրված խախտումները և վճիռների կատարման ընթացքը ամփոփված է «Ամփոփ տեղեկատվություն Հայաստանի Հանրապետության դեմ կայացված Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների և դրանց կատարման վերաբերյալ» տեղեկանքում:
Զեկույցում մանրամասն անդրադարձ չի կատարվել առանձին գործերով անհատական բնույթի միջոցառումների և արդարացի փոխհատուցման վճարման վիճակին, այլ ուսումնասիրվել է դրանց համակարգային պատկերը:
Զեկույցի պատրաստման ընթացքում օգտագործվել են պաշտոնական աղբյուրներում տեղադրված տեղեկատվությունը, քաղաքացիական հասարակության կողմից կատարված և այլ ուսումնասիրություններ:
Տես նաև՝ 2016 թ. ապրիլի 1-ին տեղի ունեցավ «Հայաստանի Հանրապետության կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման վիճակը» թեմայով քննարկում

Situation of Execution of European Court of Human Rights Judgments by Republic of Armenia 2007-2015
The study under this Report aimed to provide summary information on the mechanisms for execution of ECtHR judgments in Armenia and the situation of execution of European Court judgments on RA in the period of 2007-December 31, 2015 through identifying both the mechanisms for execution of judgments and the issue of systematic solution, and the general measures required for execution of individual judgments, so that relevant proposals for their resolution might be submitted. The study targeted 55 ECtHR judgments on RA, one of which had not become effective as of the time of the study yet. The violations identified in such judgments and the progress in their execution are summed up in the Reference on Summary Information on European Court of Human Rights Judgments against Republic of Armenia and their Execution.
The Report provides no details on the situation of individual measures and payment of just satisfaction, but rather covers their systemic picture.
The Report is based on the information of official sources, as well as civil society studies and other research.
See also: Discussion on Situation of Execution of European Court of Human Rights Judgments by Republic of Armenia held