Տեղեկանք՝ Մարդու իրավունքների ազգային ռազմավարությունից բխող միջոցառումների ծրագրի իրականացման վերաբերյալ
September 20, 2016
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակն իրականացրել է Մարդու իրավունքների ազգային ռազմավարությունից բխող միջոցառումների ծրագրի իրականացման 2015 թվականի ուսումնասիրություն: Նման ուսումնասիրություն Կազմակերպության կողմից իրականացվել է նաև 2014 թվականին, որի արդյունքներն ամփոփվել են 2015 թ. հուլիսին հրապարակված տեղեկանքում:
Ծրագիրը ՀՀ Կառավարության կողմից հաստատվել է 2014 թվականի փետրվարի 27-ին:
Ուսումնասիրությունն իրականացվել է պատասխանատու պետական մարմիններ ուղարկված հարցումների և պաշտոնական էլեկտրոնային աղբյուրների ուսումնասիրության միջոցով: Ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ իրավասու մարմինները պատշաճ կերպով ուշադրության կենտրոնում չեն պահում Միջոցառումների ծրագրով նախատեսված գործողությունների իրականացումը, ինչն էլ բացասաբար է ազդել գործողությունների լիարժեք և արդյունավետ իրականացման վրա:
2015 թ.-ին իրականացման ենթակա 56 գործողությունները գնահատվել են ըստ ակնկալվող արդյունքի, ըստ այդմ՝
Ինֆոգրամ
Ուսումնասիրության արդյունքում արձանագրվել են մի շարք խնդիրներ, այդ թվում՝ պատասխանատու մարմինների կողմից ոչ պատշաճ վերահսկողությունը, գործողությունների արդյունքների չափելի չլինելը, ինչը դժվարացնում է նաև դրանց գնահատումը, ավելին՝ մի շարք գործողությունների համար պատասխանատու մարմիններն իրենց հասցեատեր չեն համարում:

Reference on the implementation of action plan derived from the National Strategy on Human Rights Protection
September 20, 2016
HCA Vanadzor conducted a study on the implementation of the action plan derived from the National Strategy on Human Rights Protection in 2015. A similar study was also conducted by the Organization in 2014, the findings of which were compiled in the reference issued in July, 2015.
The project was approved by the RA Government on February 27, 2014.
The study was conducted through the analysis of inquires addressed to the responsible state authorities and official electronic sources. The study findings suggested that authorized agencies failed to properly focus on the implementation of activities foreseen by the Action plan, which negatively impacted on the full and efficient implementation of the actions.
56 actions to be implemented for 2015 were evaluated pursuant to the expected results. Accordingly,
Infogram
Pursuant to the study findings, a number of issues were recorded, including improper oversight by the responsible agencies, failure of the result actions to be measurable which entailed difficulties in their assessment, moreover, the agencies responsible for a number of actions denied being addressees. Recommendations with regard to the aforementioned and other issues were proposed.