Բրյուսել, 24 փետրվարի 2025թ
Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումը, որի անդամն է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, խստորեն դատապարտում է նախագահ Թրամփի կտրուկ փոփոխությունները և Ռուսաստանի հետ բանակցություններում Ուկրաինային շրջանցելը ։ Մենք կոչ ենք անում Եվրոպական Միությանը և նրա անդամ պետություններին հանդես գալ միասնական դիրքորոշմամբ և վճռականորեն դիմակայել Ուկրաինայի և ուկրաինացի ժողովրդի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիվ պատերազմին։
2025 թվականի փետրվարի 24-ը ցավալիորեն նշանավորում է Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի անհիմն և լայնածավալ ներխուժման երրորդ տարելիցը։ Վերջին երեք տարիների ընթացքում Ուկրաինան և ուկրաինացի ժողովուրդը հերոսական տոկունություն են դրսևորել ռուսական անողոք ագրեսիայի դեմ և պաշտպանել ազատությունը, խաղաղությունը, ժողովրդավարությունը և եվրոպական արժեքները:
2022 թվականի փետրվարի 24-ից ի վեր Ռուսաստանը սպանել է ավելի քան 11,000 խաղաղ բնակիչների և իրականացրել է ագրեսիայի և ռազմական հանցագործությունների ավելի քան 156,000 փաստագրված դեպք Ուկրաինայի և ուկրաինացի ժողովրդի դեմ՝ պատճառելով ավերիչ կորուստներ և զգալի ավերածություններ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին:
Համակարգված հարձակումները անխտիր ավերել են բնակելի թաղամասեր, հիվանդանոցներ, էներգետիկ օբյեկտներ, նավահանգիստներ և շրջակա միջավայրը՝ առաջացնելով ծանր հումանիտար և տնտեսական վնասներ։
Ռուսաստանը շարունակում է ապակայունացնել Ուկրաինան և Արևելյան գործընկերության ողջ տարածաշրջանը՝ կիրառելով արտատարածքային բռնություն, մարդու իրավունքների խախտումներ, միջամտություն, քարոզչություն և հիբրիդային սպառնալիքներ՝ դարձնելով Ուկրաինայի դեմ իր լայնածավալ ներխուժումը Արևելյան գործընկերության երկրների առաջնային սպառնալիքը։
Վերջերս կայացած Մյունխենի անվտանգության համաժողովը ընդգծեց միջազգային առաջնորդների խորացող տարաձայնությունները Ռուսաստանի ագրեսիվ պատերազմի և եվրոպական անվտանգության վերաբերյալ: Վերջին զարգացումները, ներառյալ ԱՄՆ-Ռուսաստան բանակցությունները Սաուդյան Արաբիայում և ԱՄՆ նախագահ Թրամփի սոցիալական ցանցերում ուղիղ հարձակումները Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու դեմ չափազանց մտահոգիչ նշաններ են Ուկրաինային քաղաքական, ռազմական և ֆինանսական կայուն և անհրաժեշտ աջակցության շարունակության համար:
Ընթացող խաղաղ բանակցությունների լույսի ներքո.
- Եվրամիությունը և Ուկրաինան պետք է նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ դադարեցնելու Ռուսաստանի ագրեսիվ պատերազմը։ Ուկրաինային բանակցությունների սեղանից դուրս թողնելը՝ երբ որոշվում է նրա ապագան, նրա ինքնիշխանության անթույլատրելի անտեսում կլինի և ուղղակի դրդապատճառ Եվրոպայի դեմ ապագա ագրեսիվ գործողությունների համար։ Առանց Ուկրաինայի լիիրավ մասնակցության կնքված ցանկացած համաձայնագիր կզրկվի լեգիտիմությունից, վտանգի կենթարկի իր ժողովրդի կարիքներն ու անվտանգության շահերը և կդառնա վտանգավոր նախադեպ, որտեղ ագրեսորները պայմաններ են թելադրում իրենց զոհերին: Երկարատև խաղաղության կարելի է հասնել միայն երկխոսության միջոցով, որը հարգում է Ուկրաինայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, այլ ոչ թե արտաքին գործարքների միջոցով, որոնք արհամարհում են նրա իրավունքները և գործողությունները:
- Խաղաղության բոլոր բանակցությունները պետք է համապատասխանեն Ուկրաինայի առաջարկած Խաղաղության Բանաձևին: Բանակցությունները պետք է ապահովեն, որ միջազգային իրավունքի վրա հիմնված և Ուկրաինայի կողմից սահմանված սկզբունքներն ու պայմանները առանցքային են ցանկացած քննարկման համար, որն ուղղված է արդար և կայուն խաղաղության հասնելուն՝ ապահովված անվտանգության երաշխիքներով, ինչպես վերակառուցման, այնպես էլ որպես ԵՄ ապագա անդամի: Այդ երաշխիքները պետք է ներառեն հստակ դրույթներ, որ Ռուսաստանն այլևս սպառնալիք չի լինի Ուկրաինայի և Եվրոպայի համար։ Խաղաղության բանակցությունները պետք է ներառի ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության հստակ ժամանակացույց:
- Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը, նրա տարածքային ամբողջականությունը և 2014 թվականից առաջվա սահմանները պետք է հարգվեն։
- Եվրոպական առաջնորդների կողմից Փարիզում անցկացված արտակարգ գագաթաժողովը ցույց տվեց տարաձայնությունները այն պահին, երբ Եվրոպական Միությունը պետք է միասնաբար և մեկ ուժեղ ձայնով արձագանքեր Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ուղղված աճող սպառնալիքներին: Հետևաբար, մենք կոչ ենք անում ԵՄ-ին և նրա անդամ երկրներին.
- Ընդունել ավելի համարձակ որոշումներ՝ շարունակելով քաղաքական, հումանիտար, ռազմական և ֆինանսական աջակցության ցուցաբերումը Ուկրաինային՝ արդար և երկարատև խաղաղության հասնելու համար,
- Պահպանել Ուկրաինայի ինտեգրումը ԵՄ-ին որպես Միության քաղաքական օրակարգի առանցքային առաջնահերթություն: Ուկրաինայի անդամակցության գործընթացն առաջ մղելը և ագրեսիվ պատերազմում նրա հաղթանակի ապահովումը պահանջում են ԵՄ-ի և նրա անդամ պետությունների անսասան հանձնառությունը,
- Շարունակել տրամադրել էական աջակցություն Ուկրաինային իր պաշտպանության ջանքերում՝ տրամադրելով ռազմական օգնություն՝ ներառյալ զենք, զինամթերք, սարքավորումներ, հետախուզական և կիբերանվտանգության աջակցություն,
- Պատժամիջոցների 16-րդ փաթեթի ընդունումից հետո շարունակել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթների ակտիվ ընդունումը՝ ուժեղացնելով վստահելի միջոցները՝ ավելի լավ կանխելու և վերահսկելու պատժամիջոցների շրջանցումը,
- ԵՄ-ում սառեցված ռուսական պետական ֆինանսական ակտիվները հասանելի դարձնել Ուկրաինայի վերակառուցման համար,
- Ավելացնել աջակցությունը ուկրաինական քաղաքացիական հասարակությանը և անկախ ԶԼՄ-ներին՝ նրանց ձայնը ավելի բարձրացնելով ԵՄ-ում և Ուկրաինայի անվտանգության, հետպատերազմյան վերականգնման և վերակառուցման գործընթացների վերաբերյալ բարձր մակարդակի քննարկումներում,
- Կիրառել նշանակալի միջոցներ՝ Ուկրաինայում քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների պաշտպանության համար, ովքեր համարձակորեն զբաղվում են Ռուսաստանի հարձակումների և Ուկրաինայի ժողովրդի դեմ իրականացված հանցագործությունների հետևանքով տուժած քաղաքացիական անձանց կարիքների լուծմամբ։
Վերջերս Ուկրաինայի նկատմամբ Ագրեսիայի հանցագործության համար Հատուկ դատարանի ստեղծման համար հիմք հանդիսացող իրավական հիմքերը և Միջազգային պահանջների հանձնաժողովի ստեղծումը զգալի առաջընթաց են արձանագրում՝ Ուկրաինայի և ուկրաինացի ժողովրդի համար արդարություն ապահովելու ուղղությամբ։ Այդ պատճառով մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝
- Ապահովել ամբողջական պատասխանատվություն Ուկրաինայում ռուսական իշխանությունների և ռազմական ուժերի կողմից իրականացված հանցագործությունների համար: Միջազգային դատախազները և դատական մարմինները պետք է վճռական գործողություններ ձեռնարկեն՝ պատասխանատվության ենթարկելու ուկրաինացի ժողովրդի դեմ կատարված հանցագործությունների համար պատասխանատուներին՝ ապահովելով արդարադատության իրականացում Ռուսաստանի կոպտագույն խախտումներից տուժածների համար
- Բարելավել աջակցությունը Ուկրաինայի ազգային իշխանություններին՝ Ռուսաստանի ագրեսիայի հանցագործությունների հետ կապված ազգային քննությունները և հետապնդումները իրականացնելու գործում, ինչպես նաև ապագա քրեական հետապնդումների համար հիմնական ապացույցներ ապահովելու հարցում:
Հաշվի առնելով ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կողմից ամերիկյան արտաքին օգնության ծրագրերի ֆինանսավորման դադարեցումը, Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումը հորդորում է Դոնորական համայնքին լրացնել այն բացը, որը ստեղծվել է USAID-ի աշխատանքների անսպասելի և աննախադեպ դադարեցման արդյունքում, և կոչ անում ավելացնել ֆինանսական միջոցներ՝ Ուկրաինայում քաղաքացիական հասարակությանը, անկախ մամուլին և հումանիտար նախագծերին աջակցելու համար։
Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումը շարունակում է միասնական լինել՝ լիակատար աջակցություն ցույց տալով Ուկրաինային և ուկրաինացի ժողովրդին իրենց հերոսական դիմադրության մեջ հանուն ազատության և ժողովրդավարական եվրոպական ապագայի, և հարգանքի տուրք մատուցելով Ռուսաստանի ագրեսիվ պատերազմի զոհերին։

Brussels, 24 February 2025
The Eastern Partnership Civil Society Forum condemns President Trump’s turnaround and sidelining of Ukraine in discussions with Russia. We call on the European Union and its Member States to show unity and stand firm against Russia’s war of aggression against Ukraine and the Ukrainian people
24 February 2025 marks the grim milestone of the third year since Russia’s unprovoked full-scale invasion of Ukraine. Over the past three years, Ukraine and the Ukrainian people have demonstrated heroic resilience in the face of relentless Russian aggression, and in defending freedom, peace, democracy and the European values. Since 24 February 2022, Russia killed over 11,000 civilians and committed over 156,000 documented crimes of aggression and war crimes against Ukraine and the Ukrainian people, inflicting devastating losses and causing significant destruction to civilian infrastructures*. Systematic attacks have ravaged indiscriminately residential areas, hospitals, energy facilities, ports and the environment, leaving a profound humanitarian and economic toll.
Russia continues to destabilise Ukraine and the whole Eastern Partnership region through acts of extraterritorial violence, human rights violations, interference, propaganda and hybrid threats, making Russia’s full-scale invasion of Ukraine the primary threat to the Eastern Partnership countries.
The recently held Munich Security Conference highlighted international leaders’ deepening divisions on Russia’s war of aggression and European security. Recent developments, including US-Russia talks in Saudi Arabia and US President Trump's direct social media attacks towards Ukrainian President Zelenskyy, are extremely worrying signs for the necessary continuation of a staunch political, military and financial support to Ukraine.
In light of the ongoing peace talks:
• The European Union and Ukraine must seat at the negotiating table to end Russia’s war of aggression. Ukraine's exclusion from the table negotiating its future would be an unacceptable disregard of its sovereignty and a direct incentive for future acts of aggression against Europe. Any agreement made without Ukraine’s full participation would lack legitimacy, risk failing to meet the needs and security interests of its people, and set a dangerous precedent where aggressors dictate terms over their victims. Lasting peace can only be achieved through a dialogue that respects Ukraine’s sovereignty and territorial integrity, rather than through external deals that disregard its rights and agency.
• All peace negotiations should align with the Peace Formula proposed by Ukraine. Negotiations should ensure that the principles and conditions based on International Law and set forth by Ukraine are central to any discussions aimed at achieving a just and lasting peace, supported by security guarantees, both in reconstruction and as a future member of the EU. These guarantees must include clear provisions that Russia will no longer be a threat to Ukraine and to Europe. Peace negotiations should include a clear timeline for Ukraine’s NATO membership,
• The sovereignty of Ukraine, the integrity of its territory and its pre-2014 borders must be respected.
The emergency summit held in Paris by European leaders exposed divisions in a moment when the European Union should remain united and speak with one strong voice to respond to the rising threats to Ukrainian sovereignty. Therefore, we call on the EU and its Member States to:
• Take bolder decisions in continuing to provide political, humanitarian, military and financial support to Ukraine to achieve a just and long-lasting peace,
• Maintain Ukraine’s integration into the EU as a key priority on the Union’s political agenda. Advancing Ukraine’s accession process and securing its victory in the war of aggression require unwavering commitment of the EU and its Member States,
• Continue offering essential support to Ukraine in its defence efforts by providing military aid, including weapons, ammunition, equipment, intelligence, and cybersecurity assistance,
• Following the adoption of the 16th package of sanctions, continue the active adoption of new packages of sanctions against Russia, strengthening credible measures to better prevent and monitor sanctions circumvention,
• Make all Russian State financial assets frozen in the EU available for the reconstruction of Ukraine,
• Enhance support for Ukrainian civil society and independent media, amplifying their voices across the EU and in high-level discussions on Ukraine’s security, post-war recovery and reconstruction processes,
• Implement meaningful measures to safeguard civil society activists in Ukraine who bravely address the needs of civilians affected by the consequences of Russia’s attacks and crimes against the Ukrainian people.
The legal foundations recently laid down for the establishment of a Special Tribunal for the Crime of Aggression against Ukraine, and the creation of an International Claims Commission mark considerable progress to deliver justice for Ukraine and the Ukrainian people. Therefore, we call on the international community to:
• Ensure full accountability for the crimes perpetrated by Russian authorities and military forces in Ukraine. International prosecutors and judicial bodies should take decisive action to hold those responsible for crimes committed against the Ukrainian people accountable, ensuring that justice is served for the victims of Russian grave violations,
• Enhance support to Ukrainian national authorities in conducting national investigations and prosecutions related to Russian crimes of aggression, and in securing key evidence for future prosecutions.
In light of the recent USAID funding freeze of American foreign aid programmes, the Eastern Partnership Civil Society Forum urges the Donor Community to bridge the gap created by the sudden and unprecedented USAID stop-work order and call for the allocation of additional funds to support civil society and independent media, and humanitarian projects in Ukraine.
The Eastern Partnership Civil Society Forum continues to stand united in its full support for Ukraine and the Ukrainian people in their heroic resistance for freedom and a democratic European future, and in honouring the victims of the Russia’s war of aggression.