2025թ.-ի փետրվարի 27-ի կայացավ «Կանանց իրավունքների պաշտպանության վիճակը ՀՀ զինված ուժերում» թեմայով քննարկումը։ Քննարկմանը բացման խոսքով հանդես եկան Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը և Երևանում բրիտանական դեսպանատան փոխդեսպան, Նորին Մեծության հյուպատոս Փոլ Մորիսը։
Քննարկումը նվիրված էր ՀՔԱՎ գրասենյակի կողմից իրականացրած «Կանանց իրավունքների խթանումը ՀՀ զինված ուժերում» 1-ին ծրագրի արդյունքների եւ 2-րդ ծրագրի շրջանակներում կանանց կամավոր հիմունքներով 6-ամսյա ժամկետային զինծառայության ուսումնական ծրագրում առաջարկվող լրացումների ներկայացմանը։
2023-2024թթ․ իրականացրած հետազոտության արդյունքում ՀՔԱՎ գրասենյակը վերհանել է կանանց զինվորական ծառայության ներգրավման հետ կապված խնդիրներ, որոնց լուծման ուղղությամբ ձևակերպված առաջարկությունները 2024 թ. մարտին ուղարկել է ՀՀ պաշտպանության նախարարություն և շահագրգիռ այլ կողմերին՝ ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ քննարկելու և արձանագրված խնդիրների լուծման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու նպատակով։ Առաջարկությունների զգալի մեծամասնությունը ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից ընդունվել են ի գիտություն։
Քննարկումը կայացել է «Կանանց իրավունքների խթանումը ՀՀ զինված ուժերում II» ծրագրի շրջանակներում, Միացյալ Թագավորության կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ՝ «Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտ»-ի (ՊԽԼԻ) կողմից տրամադրված ենթադրամաշնորհի միջոցով։ Բոլոր կարծիքները, բացահայտումները և եզրահանգումները պատկանում են ՀՔԱՎ-ին և պարտադիր չէ, որ համընկնեն Միացյալ Թագավորության կառավարության պաշտոնական դիրքորոշման կամ ՊԽԼԻ–ի տեսակետների հետ։

On February 27, 2025, a discussion was held “On the state of the protection of women’s rights in the RA Armed Forces”. The discussion was opened by Artur Sakunts,  the chairman of Helsinki Citizen’s Assembly-Vanadzor, and His Majesty's Consul Paul Morris, the Deputy Head of Mission at the British Embassy in Yerevan.
The discussion was dedicated to the presentation of the results of the 1st project “Fostering human rights of women in the RA armed forces" implemented by HCAV and the proposed addenda to the program of study for women's 6-month voluntary mandatory military service within the framework of the 2nd program.
As a result of the research carried out in the years 2023-2024, HCAV identified problems related to the involvement of women in military service, the formulated recommendations for addressing these problems were sent to the Ministry of Defense of the Republic of Armenia and other interested parties in March 2024: the Standing Committee on Defense and Security Issues of the National Assembly of the Republic of Armenia, the Ministry of Foreign Affairs,  the Human Rights Defender of the RA with the aim of discussing and taking steps toward resolving the identified problems. The majority of the recommendations were taken into consideration by the Ministry of Defence of the RA.
The discussion took place under the project “Fostering human rights of women in the RA armed forces II”, with the financial support of the UK Government, through a sub-grant from the Institute for War and Peace Reporting (IWPR). The opinions, findings, and conclusions stated herein are those of HCAV and do not necessarily reflect the official position of the UK Government or the views of IWPR.