Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Հրապարակումներ
2023 թ. սեպտեմբերից մինչև 2024 թ. մարտն ընկած ժամանակահատվածում Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը նախաձեռնեց եւ իրականացրեց հետազոտություն ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի թիվ 1325 բանաձևի կիրակմանն ուղղված 2022-2024 թթ․ գործողությունների Ազգային երկրորդ ծրագրի ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների զարգացումները և զինված ուժերում ներգրավված կին զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության վիճակը դիտարկելու նպատակով, որի արդյունքում կազմվեց «Կանանց իրավունքների պաշտպանության վիճակը ՀՀ զինված ուժերում» զեկույցը։
Հետազոտության արդյունքում Կազմակերպությունը վերհանեց կանանց զինվորական ծառայության ներգրավման հետ կապված խնդիրներ, որոնց լուծման ուղղությամբ ձևակերպված առաջարկությունները 2024 թ. մարտին ուղարկվեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարություն և շահագրգիռ այլ կողմերին՝ ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ քննարկելու և արձանագրված խնդիրների լուծման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու նպատակով։
Առաջարկությունների մեծամասնությունը ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից ընդունվեց ի գիտություն։ Օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ ՀՔԱ Վանաձոր գրասենյակի կողմից ներկայացված առաջարկությունները, որոնք ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից ընդունվել են ի գիտություն, ներկայացնում ենք ՏԵՂԵԿԱՆՔում։

Proposed addenda to the program of study for mandatory military service of female servicepersons on a voluntary basis in the RA armed forces
March 1, 2025
Reports|Information Papers|Brochures | Publications
From September 2023 to March 2024, Helsinki Citizens' Assembly-Vanadzor, aimed at the implementation of UN Security Council Resolution 1325, initiated and conducted a research to observe the progress in the work carried out towards the Second National Action Plan for 2022-2024 and the state of protection of the rights of female servicepersons involved in the armed forces, as a result of which the report on the "Situation Of Women's Rights In The RA Armed Forces" was compiled.
As a result of the research, the Organization identified problems related to the involvement of women in military service, the formulated recommendations for addressing these problems were sent to the Ministry of Defense of the Republic of Armenia and other interested parties in March 2024: the Standing Committee on Defense and Security Issues of the National Assembly of the Republic of Armenia, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, and the Human Rights Defender of the Republic of Armenia, with the aim of discussing and taking steps
toward resolving the identified problems.
The majority of the recommendations were taken into consideration by the Ministry of Defense of the Republic of Armenia. The recommendations submitted by HCA Vanadzor regarding legislative amendments, which were taken into consideration by the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, are presented in the REPORT.