«Հոգեկան առողջության բնագավառում մարտահրավերները՝ հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց առողջապահական իրավունքների ապահովման դիտակետից»
2016 թ. նոյեմբերի 7-ին մեկնարկած «Առողջապահությունը և մարդու իրավունքները» խորագրով առաջին միջազգային եռօրյա համաժողովի երկրորդ օրը զեկույցով հանդես եկավ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Ա. Սաքունցը՝ «Հոգեկան առողջության բնագավառում մարտահրավերները՝ հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց առողջապահական իրավունքների ապահովման դիտակետից» թեմայով:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվել ոլորտը կարգավորող ներպետական և միջազգային իրավական ակտերին, անձին հոգեբուժական հաստատությունում տեղավորելու և այնտեղ նրա հետագա բուժումն ու խնամքը կազմակեպելուն, ինչպես նաև հոգեբուժական հաստատությունում գտնվող անձանց իրավական պաշտպանվածությունն ապահովելուն առնչվող մի շարք խնդրահարույց հարցերի:

Challenges in mental health sector in terms of ensuring health rights of persons with mental health problems
On day 2 of the 3-day First International Conference entitled ‘Healthcare and Human Rights’ launched on November 7, 2016, A. Sakunts, Chairman of HCA Vanadzor presented a report on ‘Challenges in mental health sector in terms of ensuring health rights of persons with mental health problems’.
The report referred to the domestic and international legal acts regulating this sector, as well as a number of problematic issues on placing a person at psychiatric facilities and organizing their further treatment and care there, and ensuring the legal protection of the persons placed at psychiatric facilities.