Գյումրեցի Ջ. Ղուկասյանի մահվան մեջ մեղադրվող Ա. Ռազգիլդեևի՝ թմրամիջոց գործածելու հանգամանքը պարզել հնարավոր չի եղել. նա հրաժարվել է նմուշ տրամադրելուց
Գյումրեցի Ջուլիետա Ղուկասյանի մահվան գործով նրա իրավահաջորդի ներկայացուցիչներ, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցի, Կազմակերպության փաստաբաններ Արայիկ Զալյանի և Հայկ Հակոբյանի հերթական միջնորդությունը վարույթն իրականացնող մարմինը 2019թ. փետրվարի 4-ի որոշմամբ մասնակիորեն բավարարել է:
Ա. Սաքունցը, Ա. Զալյանն ու Հ. Հակոբյանը 2019թ. հունվարի 25-ին վարույթն իրականացնող մարմնին միջնորդել էին որոշ քննչական և դատավարական գործողություններ իրականացնել, այդ թվում՝ փորձաքննություն նշանակել մեղադրյալի կողմից թմրամիջոցներ օգտագործելու հանգամանքը պարզելու համար:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության պետի տեղակալի պաշտոնակատար Վ. Սամվելյանը որոշել է միջնորդությունը մասնակիորեն բավարարել, քանի որ միջնորդության մեջ նշված որոշ գործողություններ, նրա պնդմամբ, արդեն իսկ իրականացվել կամ իրականացվում են:
Ինչ վերաբերում է Ա. Ռազգիլդեևի՝ թմրամիջոցներ գործածելու մասով փորձաքննություն նշանակելուն, Վ. Սամվելյանը հայտնել է, որ մեղադրյալը հրաժարվել է նմուշ տրամադրելուց, հետևաբար՝ այդ փորձաքննությունն իրականացնել հնարավոր չէ:
Հիշեցնենք, որ վարույթն իրականացնող մարմինը, ապա նաև՝ ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազ Կարեն Գաբրիելյանը ավելի վաղ մերժել էին տուժողի մեկ այլ միջնորդություն՝ Ա. Ռ.-ին ռուսական ռազմաբազայի տարածքից ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելու վերաբերյալ: Այս որոշումն այժմ բողոքարկվում է Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում: Հաջորդ դատական նիստը 2019թ. մարտի 15-ին է:

The condition of A. Razgildeyev (accused of Gyumri resident J. Ghukasyan’s death) using drugs was impossible to determine
Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Right to life | News | Julieta Ghukasyan
The decision of the body conducting the proceedings dated February 4, 2019, partly upheld another petition made by Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor chairman Artur Sakunts and the Organization’s lawyers Arayik Zalyan and Hayk Hakobyan – representatives of the successor of Gyumri resident Julieta Ghukasyan in the latter’s death case.
On January 25, 2019, A. Sakunts, A. Zalyan and H. Hakobyan  made a petition to the body conducting the proceedings to perform certain investigative and procedural actions, including ordering an expertise in order to verify the condition of the accused person using drugs.
The RA Investigative Committee Shirak regional Investigative Department deputy head V. Samvelyan decided to partly uphold the petition, since some actions mentioned in the petition had already been performed or were being performed.
With regard to ordering an expertise to find out the condition of A. Razgildeyev using drugs, V. Samvelyan stated that the accused person refused to provide a pattern, therefore, the expertise is impossible to conduct.
We should remind that the body conducting the proceedings and later also the RA Shirak region Prosecutor Karen Gabrielyan had earlier rejected another petition of the injured party pertaining to the matter of transferring A. R. from the Russian military base to the RA penitentiary institution.  This decision is currently being appealed in the RA Shirak region General Jurisdiction Court. The next court case is set on March 15, 2019.