2019 թ. հունվարի 1- 2019 թ. դեկտեմբերի 31
Ծրագիրն ուղղված է Կազմակերպության ռազմավարության իրականացմանը, մասնավորապես՝ հետևյալ ռազմավարական նպատակների իրականացմանը.
Նպատակ 2. Նպաստել մարդու իրավունքների պաշտպանության քաղաքականության բարեփոխմանը, մեխանիզմների արդյունավետությանը և քաղաքացիական վերահսկողության զարգացմանը ՀՀ-ում
Նպատակ 3.  Նպաստել մարդու իրավունքների գաղափարի տարածմանը, մարդկանց իրավագիտակցության բարձրացմանը, իրավապաշտպանական և խաղաղասիրական շարժման ընդլայնմանը ՀՀ-ում և տարածաշրջանում
Ծրագրի խնդիրները
Նպատակ 1.  խնդիրներ
Խնդիր 1.1 Ապահովել թիրախ խմբերի ներկայացուցիչների իրավական աջակցությունը
Խնդիր 1.2 Բարելավել և զարգացնել մարդու խախտված իրավունքների վերականգնման ուղղությամբ կազմակերպության կողմից կիրառվող մեթոդները և մեխանիզմները
Նպատակ 2. խնդիրներ
Խնդիր 2.1 Գնահատել թիրախ ոլորտներում պետական ծրագրերի իրականացումը
Խնդիր 2.2 Բացահայտել մարդու իրավունքների վիճակը թիրախ ոլորտներում
Խնդիր 2.3 Բացահայտել մասնակցային ժողովրդավարության վիճակը ընտրական գործընթացների և Տեղական ինքնակառավարման մարմինների /ՏԻՄ/ գործունեության մշտադիտարկման միջոցով Խնդիր 2.4 Գնահատել և խթանել ՀՀ-ի` որպես ՄԱԿ-ի, Եվրոպայի Խորհդրդի, ԵԱՀԿ-ի անդամ երկրի, ՄԻ բնագավառում ստանձնած միջազգային պարտավորությունները և դրանց կատարումը
Խնդիր 2.5 Խթանել օրենսդրության և իրավակիրառ պրակտիկայի փոփոխությունը՝ բացահայտված խնդիրների լուծման նպատակով
Խնդիր 2.6 Աջակցել մարդու իրավունքների մշտադիտարկման ինստիտուտի ձևավորմանը և զարգացմանը
Նպատակ 3. խնդիրներ
Խնդիր 3.1 Բարձրացնել քաղաքացիների իրազեկվածության մակարդակը մարդու իրավունքների, իրավապաշտպանական և խաղաղասիրական գործունեության վերաբերյալ
Խնդիր 3.2 Համագործակցել ակտիվ քաղաքացիների և իրավապաշտպան կառույցների հետ մեջ՝ազգային և միջազգային մակարդակներում
Խնդիր 3.3 Նախաձեռնել և աջակցել տարածաշրջանում խաղաղասիրական նախաձեռնություններին և խթանել մեկուսացված հասարակությունների միջև փոխվստահության և երկխոսության զարգացումը

January 1, 2019 – December 31, 2019
The project is aimed at the implementation of the Organization’s strategy, particularly, the strategy goals below.
Project objectives
Goal 1.  objectives
Objective 1.1 Provide legal support to the representatives of target groups.
Objective 1.2 Improve and develop the Organization’s methods and mechanisms aimed at the restoration of violated human rights.
Goal 2. objectives
Objective 2.1 Assess the implementation of state projects in target spheres.
Objective 2.2 Discover the state of human rights in target spheres.
Objective 2.3 Discover the state of participatory democracy by monitoring electoral processes and activity of local self-government bodies.
Objective 2.4 Assess and promote human rights international commitments and their implementation undertaken by the Republic of Armenia as a member country of UN, Council of Europe, OSCE.
Objective 2.5 Promote the change of legislation and law enforcement practice in order to solve the problems discovered.
Objective 2.6 Support the formation and development of human rights monitoring institute.
Goal 3. objectives
Objective 3.1 Raise the level of citizens’ awareness of human rights, human rights protection and peace-building activity.
Objective 3.2 Cooperate with active citizens and human rights organizations on national and international levels.
Objective 3.3 Initiate and support peace-building initiatives in the region and promote development of mutual trust and dialogue between isolated societies.