Տեղի ունեցավ աշխատանքային քննարկում Ստամբուլյան արձանագրության կիրարկման ուղղությամբ պետական քաղաքականության թեմայով
March 13, 2019
Գործունեություն | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ Պայքար Խոշտանգման և Վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2019թ. փետրվարի 28-ին Երևանի «Անի Պլազա» հյուրանոցում տեղի ունեցավ աշխատանքային քննարկում «Հայաստանում Ստամբուլյան արձանագրության կիրարկման ուղղությամբ պետական քաղաքականությունը» թեմայով:
Աշխատանքային քննարկումը կազմակերպվել էր Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի և Խոշտանգման զոհերի հոգեսոցիալական և բժշկական վերականգնողական վրացական կենտրոնի (GCRT) հետ համատեղ իրականացվող «Պայքար խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում» ծրագրի շրջանակում:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2018թ.-ի փետրվարին: Ծրագրի նպատակն է փակ և կիսափակ հաստատություններում խոշտանգման կանխարգելումը, խոշտանգում վերապրած անձանց աջակցության տրամադրումը, թեմայի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացումն ու ջատագովությունը:
Աշխատանքային քննարկմանը ներկա էին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը, ՀՀ արդարադատության նախարարության, Քրեակատարողական ծառայության ներկայացուցիչներ, քրեակատարողական հիմնարկների պետեր և այլ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության, Հատուկ քննչական ծառայության, Քննչական կոմիտեի, Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը, առանձին թեմաներ ներկայացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը, ԲՀՀ-Հայաստան գործադիր տնօրեն Դավիթ Ամիրյանն ու փորձագետ Մուշեղ Եկմալյանը:
Նրանք անդրադարձան Ստամբուլյան արձանագրության նշանակությանը, պետական քաղաքականության մեջ դրա չափանիշների ընդունման և կիրարկման հնարավորություններին և մարտահրավերներին:
«Ստամբուլյան արձանագրության ներդրումը խոշտանգումների դեմ պայքարում չի կարելի առանձին դիտարկել քրեակատարողական ընդհանուր բարեփոխումներից». Սուրեն Քրմոյան
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը կարծիք հայտնեց, որ առանձին կոմպոնենտի ներդրումը որևէ լուծում չի տա, այն պետք է դիտարկել ընդհանուր բարեփոխումների համատեքստում և անդրադարձավ քրեակատարողական հիմնարկներում տրամադրվող բժշկական օգնության և սպասարկման համակարգի արդիականացման դերին՝ վատ վերաբերմունքի կանխարգելման գործում:
«Մենք շատ մեծ շեշտադրում ենք կատարում բժշկական ռեֆորմի վրա, որովհետև ոլորտում արձանագրված խնդիրների մեծ մասը վերաբերում է բուժծառայություններին»,-ասաց Ս. Քրմոյանն ու հավաստիացրեց, որ Նախարարությունը պատրաստ է ներդնել Ստամբուլյան արձանագրությունից բխող մեխանիզմները:
«Շատ երկրներում հոգեբանի աշխատանքի հետ կապված կան որոշակի խնդիրներ, որովհետև բացի պատրաստված հոգեբանների պակասից՝ կա նաև հոգեբանի աշխատանքի նկատմամբ  թերահավատ մոտեցում բժիշկների և իրավաբանների կողմից». Մուշեղ Եկմալյան
Փորձագետ Մուշեղ Եկմալյանը խոսեց Ստամբուլյան արձանագրության ընդունման նախապատմության և դրա կիրարկման միջազգային փորձի մասին, ընդգծեց հոգեբանի աշխատանքի կարևորությունը խոշտանգումների արձանագրման գործում:
«Ստամբուլյան արձանագրությունը տարբերվում է մինչ այդ և դրան զուգահեռ գործող դատաբժշկական արձանագրություններից կամ փաստաթղթավորման ձեռնարկներից նրանով, որ նա ներառում է ամբողջական պատմությունը՝ սկսած զոհի պատմած պատմությունը և հետաքննության ընթացքում պարզվածը, և սա մեկ ամբողջական պատմության տեսքով է ներկայացվում՝ ունենալով նաև գիտական մոտեցումը՝ իրավաբանի, հոգեբանի և բժշկի համատեղ աշխատանքի միջոցով», -նշեց նա:
Մ. Եկմալյանը ներկայացրեց նաև խոշտանգումների փաստաթղթավորման գործիքները:
«Վաղեմության ժամկետ այս հանցագործությունը չպետք է ունենա: Երբ որ մենք խոսում ենք խոշտանգման, վատ, անմարդկային վերաբերմունքի մասին, մենք դուրս ենք գալիս ընդհանրապես մի անձի պրոբլեմի շրջանակից». Դավիթ Ամիրյան
«Ստամբուլյան արձանագրությունը ենթադրում է մուլտիդիսցիպլինար մոտեցում, և այս եզրակացությունը բացառապես գիտական եզրակացություն է», - իր խոսքում նշեց Դավիթ Ամիրյանը:
Նա ևս ընդգծեց Ստամբուլյան արձանագրության հոգեբանական մասի կարևորությունը, ապա օրինակներով հիմնավորեց իր կարծիքը:
«Ամենակարևոր հարցը, որ ունենք այսօր լուծելու, բժիշկներին և քրեակատարողական համակարգի բժիշկներին տալ թե օրենսդրական, թե պրակտիկայի տեսակետից բացարձակ անկախություն, որով նրանք կկարողանան կազմել եզրակացություններ, կաշկանդված չլինել որևէ բանով և ներդրում ունենալ այնպիսի իրավունքի պաշտպանության գործում, ինչպիսին խոշտանգումներից, վատ ու անմարդկային վերաբերմունքից զերծ մնալու բացարձակ իրավունքն է»,-եզրափակեց Դավիթ Ամիրյանը:
«Տպավորություն է ստեղծվում, թե Ստամբուլյան արձանագրությունը վերաբերում է միայն քրեակատարողական հիմնարկներին, բայց իրականում այն առնչվում է բոլոր տիպի փակ հաստատություններին՝ հոգեբուժարաններ, ոստիկանության բաժիններ և այլն»,- ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյան։
Չկա հստակ պատկերացում Ստամբուլյան արձանագրության վերաբերյալ և ընկալումը ճիշտ ու ամբողջական չէ: Դրա պատճառներից մեկը, Մարդու իրավունքների պաշտպանի կարծիքով, իրազեկում չիրականացնելն է: Պաշտպանը կարևորեց Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի գործունեությունը կապված Սատմբուլյան արձանագրության կիրառման հետ:
Ա. Թաթոյանը նշեց, որ հոգեբուժարաններում աշխատանքներ են տանում նաև իրենց գործունեության ճիշտ ընկալման ուղղությամբ: Նա ներկայացրեց Պաշտպանի գործունեության ընթացքում արձանագրված տարբեր խնդրահարույց իրավիճակներ և պրակտիկայում առկա խնդիրները:
Իրենց փորձառությամբ կիսվեցին նաև աշխատանքային քննարկմանը ներկա պետական կառույցների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, խոսեցին առանձին դեպքերի մասին: Փաստաբան Նինա Կարապետյանցը հիշեցրեց ազատազրկման վայրում մահացած Հրաչյա Գևորգյանի գործը և պնդեց, որ պետական կառույցները հետևողական չեն եղել այդ հարցում: Արման Թաթոյանն առաջարկեց հանդիպել և քննարկել այդ գործը:
Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի ներկայացուցիչներն էլ նշեցին, թե ինչ հանգամանքներ են դրվում իրենց կողմից տրվող եզրակացությունների հիմքում, խոսեցին այդ հարցում առկա խնդիրների ու դժվարությունների մասին:
Մասնակիցները համակարծիք էին, որ Ստամբուլյան արձանագրությունների ներդրման ու կիրարկման գործընթացում վերապատրաստումներն ու դասընթացները շատ կարևոր են:

A working discussion on the state policy aimed at the implementation of Istanbul Protocol took place
March 13, 2019
Activities | Right to Freedom from Torture | Project։ Combatting Torture and Ill Treatment in Georgia, Armenia and Ukraine | News | State Institutions | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
On February 28, 2019, a working discussion on “State policy aimed at the implementation of Istanbul Protocol in Armenia” subject took place in Ani Plaza hotel.
The working discussion was organized within the framework of “Combating Torture and Ill-treatment in Georgia, Armenia and Ukraine” project, which is funded by the European Union and implemented jointly by Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor and Georgian Centre for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT).
The project was launched in February, 2018. The project is aimed at preventing torture in closed and semi-closed institutions, supporting the rehabilitation of torture survivors and raising awareness and advocacy of the issue.
Human Rights Defender of the Republic of Armenia, representatives of the RA Ministry of Justice, Penitentiary Service, heads of penitentiary institutions and other representatives, as well as representatives of the RA Police, Special Investigation Service, Investigative Committee, National Bureau of Expertises and NGO representatives were present during the working discussion.
HCA Vanadzor chairman Artur Sakunts delivered an opening speech, Suren Krmoyan, Deputy Minister of Justice; Arman Tatoyan, Human Rights Defender of the Republic of Armenia; Davit Amiryan, executive director of Open Society Foundations – Armenia; and expert Mushegh Yekmalyan  presented separate subjects.
They touched upon the role of Istanbul Protocol, adoption of its standards in state policy, as well as implementation possibilities and challenges.
“The introduction of Istanbul Protocol in the struggle against torture should not be considered separate from penitentiary general reforms”, Suren Krmoyan.
Suren Krmoyan - Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia – expressed the opinion that the introduction of separate components would not entail any solution and it should therefore be viewed in the context of general reforms. He also touched upon the importance of updating the system of medical aid and medical service provided in penitentiary institutions in the matter of preventing ill-treatment.
“We underscore the medical reform, since most of the problems recorded in this sphere pertain to medical services”, said S. Krmoyan and assured that the Ministry is ready to introduce mechanisms stemming from Istanbul Protocol.
“In many countries, there are certain problems regarding the work of a psychologist, since, besides the lack of prepared psychologists, doctors and lawyers have a skeptical attitude towards psychologist’s work”, Mushegh Yekmalyan.
Expert Mushegh Yekmalyan talked about the prehistory of Istanbul Protocol adoption and international practice of its implementation. He also highlighted the importance of a psychologist’s work in recording torture.
“Istanbul Protocol differs from forensic medical records or documentation manuals applied before or parallel to it, since it includes the whole story starting with the story told by the victim and everything discovered during the investigation, and all this is presented as one story using a scientific approach developed by the joint work with the lawyer, psychologist and doctor”, he mentioned.
M. Yekmalyan also presented the instruments for documenting tortures.
“ This crime should not have a statute of limitations. When we talk about torture, ill-treatment or inhumane treatment, we step outside the framework of one person’s problem”, Davit Amiryan.
“Istanbul Protocol envisages a multidisciplinary approach and this conclusion is exclusively scientific”, mentioned Davit Amiryan.
He also underscored the importance of Istanbul Protocol psychological component and then substantiated his opinion by examples.
“The most important task to be solved today is the absolute legislative and practical independence necessary to be given to doctors, including those working in the penitentiary system, so that they can make conclusions and not be constrained in any way, as well as contribute to the protection of rights such as the absolute right to be free from torture or cruel inhuman treatment”, concluded Davit Amiryan.
“There is an impression that Istanbul Protocol is developed only for penitentiary institutions. In reality, however, it deals with all types of closed institutions such as psychiatric hospitals, police divisions and so on”, said Human Rights Defender Arman Tatoyan.
There is a lack of a clear understanding of Istanbul Protocol and the perception is not precise and holistic. According to the Human Rights Defender, one of the reasons for this is not conducting enough awareness activities. The Defender highlighted the importance of the activity of Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor regarding the implementation of Istanbul Protocol.
A. Tatoyan mentioned that they have problems in terms of perceptions of their work, he presented various situations recorded during the work of the Defender’s staff and the problems of practice.
Representatives of NGOs and state structures participating in the working discussion shared their experience and talked about separate cases. Lawyer Nina Karapetyants reminded about the case of Hrachay Gevorgyan, who died in the place of imprisonment, and claimed that state structures were not  consistent in that matter. Arman Tatoyan proposed to meet and discuss that case.
Representatives of the National Bureau of Expertises mentioned what conditions are placed in the basis of conclusions given by them and touched upon the problems and difficulties of that matter.
The participants were of the opinion that trainings and courses of study are important in the introduction and implementation of Istanbul Protocol.