Նաիրա Զոհրաբյանի արձագանքը խտրական էր
Գործունեություն | Խտրականությունից զերծ մնալու իրավունք | Համատեղ | Հայտարարություններ | Հրապարակումներ | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Ապրիլի 5-ին ԱԺ «Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի» մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների համընդհանուր պարբերական դիտարկման վերաբերյալ քննարկում, որին մասնակցում էին Կառավարության, ԱԺ-ի, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, տեղական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ։
Հարկ է նշել, որ նմանատիպ քննարկումը իր տեսակի մեջ առաջինն էր, երբ ՄԱԿ-ի համընդհանուր պարբերական դիտարկման հանձնարարականները քննարկվում էին ԱԺ-ում՝ տարբեր շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածությամբ և մասնակցությամբ։
Հաշվի առնելով մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում յուրաքանչյուրի կարևորությունը, ողջունում ենք՝
ա. ՀՀ ԱԺ «Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի» մշտական հանձնաժողովի այս նախաձեռնությունը, որը հնարավորություն է տալիս համակողմանի և արդյունավետորեն քննարկել մարդու իրավունքների իրադրությունը և առկա խնդիրները ՀՀ-ում, ինչպես նաև համատեղ ջանքերով գտնել դրանց հնարավոր լուծումներ՝ արդյունավետորեն կիրառելով ՄԱԿ-ի ՀՊԴ-ն։
բ. ՀՀ Կառավարության՝ մասնավորապես Արդարդադատության, Արտաքին գործերի, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների և այլ պետական ինստիտուտների ներկայացուցիչների ներգրավվածությունը այս գործընթացում և ՀՊԴ-ի շրջանակներում համագործակցության պատրաստակամությունը։
գ. Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի ակտիվ ներգրավվածությունն այս գործընթացներին։
Հատկանշական է, որ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների համընդհանուր պարբերական դիտարկման վերաբերյալ քննարկման ընթացքում ինչպես քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, այնպես էլ Կառավարության ներկայացուցիչների կողմից ընդգծվեց խտրականության դեմ պայքարի շրջանակներում խտրականությունից պաշտպանության արդյունավետ մեխանիզմներ նախատեսող համապարփակ օրենսդրության մշակման և ընդունման անհրաժեշտությունը։ Մի քանի անգամ շեշտադրվեց հասարակության բոլոր խմբերի՝ ներառյալ փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության գործուն մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը։
Սակայն, երբ ելույթների փուլում ելույթ ունեցավ տրանսգենդեր անձանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող «Իրավունքի կողմ» ՀԿ նախագահ՝ տրանսգենդեր Լիլիթ Մարտիրոսյանը, նիստը նախագահող, ՀՀ ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը բարձրաձայն իր վրդովմունքն արտահայտեց ելույթի առնչությամբ՝ նշելով, որ տրանսգենդեր անձանց խնդիրները օրակարգում ներկայացված չեն եղել, հետեևաբար այդ թեմայի մասին խոսելը անհարգալից վերաբերմունք է իր եւ խորհրդարանի նկատմամբ։
Հարկ է նշել, որ խորհրդարանական լսումների վերաբերյալ նախապես տարածված հաղորդագրություններում և օրակարգում նման սահմանափակում նախատեսված չի եղել, և լսումների ընթացքում եղել են նաև այլ թեմատիկ ելույթներ։ Դեռ ավելին, օրակարգային հարցերի մեջ ներառված էր նաև խտրականության արգելքի սկզբունքի ամրապնդման հարցը, որին լիարժեք համապատասխանում էր Լիլիթ Մարտիրոսյանի ելույթը։
Տիկին Զոհրաբյանի արձագանքը Լիլիթ Մարտիոսյանի ելույթին գնահատում ենք որպես խտրական և մարդու արժանապատվությունը նվաստացնող և կոչ ենք անում ՀՀ ԱԺ նախագահին, ՀՀ ԱԺ այլ պատգամավորներին
• հանդես գալ Նաիրա Զոհրաբյանի ելույթը դատապարտող հայտարարություններով,
• հրավիրել ՀՀ ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով և քննել սույն միջադեպը,
• վերանայել Նաիրա Զոհրաբյանի՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու նպատակահարմարությունը։

Naira Zohrabyan’s response was discriminatory
Activities | Right to Freedom from Discrimination | Joint | Announcements | Publications | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
On April 5, the Standing Committee on Human Rights and Public Affairs of the National Assembly initiated a discussion on Universal Periodic Review of the United Nations, in which representatives of the Government, the National Assembly, as well as representatives of international organizations and local civil society participated.
It should be noted that this discussion was the first in its kind when the UN Universal Periodic Review Recommendations were debated in the National Assembly with the involvement and participation of various stakeholders.
Given the importance of everyone’s involvement in the process of human rights protection, we welcome,
a. This initiative of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, which gives an opportunity to thoroughly and effectively discuss the situation of human rights and existing problems in the Republic of Armenia as well as to find their possible solutions through effective usage of the UN’s UPR.
b. Involvement of the Government of the Republic of Armenia, in particular representatives of the Ministry of Justice, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Labor and Social Affairs, and other state institutions in this process and the readiness to cooperate in the framework of the UPR.
c. The active involvement of the Human Rights Defender Institute in these processes.
It is noteworthy that during the discussion on the Universal Periodic Review, both civil society representatives and Government representatives emphasized the need for elaboration and adoption of comprehensive legislation envisaging effective mechanisms against discrimination. The necessity of introducing effective mechanisms for the protection of all groups of the society, including the rights of minorities was emphasized several times.
However, during the speeches, the chairperson of the NGO “Right Side”, transgender Lilit Martirosyan, Chairperson of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Naira Zohrabyan spoke out loudly about the speech, noting that the issues of transgender  individuals were not on the agenda; talking about that topic is disrespectful to her and to the parliament.
It is noteworthy that such limitations were not provided in the pre-published communications on the parliamentary hearings and on the agenda and other speeches during the hearings were not met with the same level of outrage. Moreover, the agenda included the issue of strengthening the principle of anti-discrimination, which was fully consistent with Lilit Martirosyan’s speech.
We consider Ms. Zohrabyan’s response to Lilit Martirosyan’s speech as discriminatory and degrading and call on RA NA President, other NA members to:
• Make public statements condemning Naira Zohrabyan’s speech,
• Invite the NA Ethics Committee and examine this incident,
• Reconsider the expediency of holding Naira Zohrabyan’s position as the Chair of the Standing Committee on Human Rights and Public Affairs.