Դատախազությունն ու ԱԱԾ-ն պնդում են․ Ա․ Վանեցյանի խոսքից չի կարելի եզրակացնել, թե նախկինում «գործեր են կարվել»․ թյուրընկալում է
2019թ․ ապրիլի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում  ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը Դ․ Սանասարյանի նկատմամբ գործ կարելու մասին հարցին պատասխանել է, որ 2018թ․-ի ապրիլ ամսին տեղի ունեցած հայտնի իրադարձություններից հետո «գործ կարելու, սարքելու» դեպքեր չեն եղել։
Սրանով անուղղակի ձևով Ա․ Վանեցյանն արձանագրել է, որ նման դեպքեր մինչ այդ եղել են։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը 2019թ․ մայիսի 3-ին դիմել է ԱԱԾ տնօրենին՝ պարզելու, թե կոնկրետ որ դեպքերով և երբ են «կարվել» այդ գործերը, ինչ նպատակ է հետապնդել դա, և եթե քրեական գործեր են հարուցվել, ապա ինչ ճակատագիր են ունեցել դրանք։
Նույն օրը ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը նաև հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ «գործ կարած, սարքած» անձանց հայտնաբերելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցով։
Երկու կառույցից էլ 2019թ․ մայիսի 15-ին թվագրված պատասխաններ ենք ստացել։ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի աշխատակազմի ղեկավար Գ․ Պողոսյանը նշել է, որ այդ հարցերը բարձրացվել են ԱԱԾ տնօրենի թյուրընկալման և սխալ մեկնաբանության արդյունքում և որ ԱԱԾ տնօրենի ասածը չի կարող հիմք տալ եզրակացնելու, որ 2018-ից առաջ նման դեպքեր եղել են։
Այնուամենայնիվ ԱԱԾ տնօրենի աշխատակազմի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ գրությամբ բարձրացված հարցերի վերաբերյալ տեղեկություններ ունենալուն պես կնախաձեռնեն համապատասխան գործընթացներ։
Իսկ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից էլ պատասխանել են, որ հաղորդման մեջ հանցագործության հատկանիշներ չկան։
ՀՀ գլխավոր դատախազության հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Գ․ Սարգսյանը ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հաղորդման մեջ նշված փաստարկները որակել է որպես վերացական և յուրովի մեկնաբանության արդյունք, և քրեական գործ հարուցելու առիթ չի գտել։

The Prosecutor General’s Office and the National Security Service claim – it cannot be concluded from A. Vanetsyan’s words that “cases were fabricated” previously, it is a misunderstanding
May 30, 2019
On April 26, 2019, during the conversation with journalists, Director of NSS of RA Artur Vanetsyan was asked a question about fabricating a case against D. Sanasaryan and answered that after the famous incidents that took place in April 2018, there were “no fabricated cases”.
By this, A. Vanetsyan indirectly recorded that such cases previously existed.
On May 3, 2019, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor applied to the Director of NSS to find out when and on what incidents exactly those cases were fabricated, what purpose they pursued and if there had been criminal cases initiated, what outcome they reached.
On the same day, HCA Vanadzor filed a crime report to the RA Prosecutor General’s Office claiming to find out persons who fabricated cases and bring them to liability.
Answers dated May 15, 2019, were received from both structures. Head of Staff of Director of the National Security Service of RA G. Poghosyan stated that those questions were raised due to the NSS Director’s misunderstanding and incorrect interpretation and what NSS Director said could not serve as grounds upon which to conclude that there had been such cases before 2018.
Nevertheless, Head of Staff of the NSS of RA assured that in case of having any information on the questions raised by the note, they would initiate appropriate processes.
Whereas, the RA Prosecutor General’s Office responded that there were no crime features in the report.
G. Sargsyan – senior prosecutor of the Department for Supervision over the Investigation of Crimes Against Public Security – qualified the arguments presented in HCA Vanadzor report as abstract and a result of their own interpretation. He thus did not find a reason for initiating a criminal case.