ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի աջակցության արդյունքում Ա․ Վ․-ը զինծառայությանը ժամանակավորապես ոչ պիտանի է ճանաչվել
2018 թ. հուլիսից ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ դիմած Ա․ Վ․-ը Կազմակերպության աջակցության արդյունքում այս տարվա ամառային զորակոչին զինծառայությանը ժամանակավոր ոչ պիտանի է ճանաչվել և 3 տարով տարկետում ստացել:
2018թ․-ի ամառային զորակոչի ժամանակ նա ԿԲՀ 12.07.2018 թ. որոշմամբ զինծառայությանը պիտանի էր ճանաչվել, այն դեպքում, երբ 2018-ին փորձաքննության ընթացքում հնարավոր չի եղել իրականացնել ֆիստուլոգրաֆիա, և այլ բժշկական հաստատությունում հետազոտությունը կազմակերպելու փոխարեն՝ ախտորոշել են «Հարականջային բնական խուղակներ ռեմիսիայի շրջանում» և զինծառայությանը սահմանափակումով պիտանի ճանաչել ՀՀ Կառավարության 404-Ն որոշման 70գ կետով։ Թե ինչ հիմքով են ախտորոշումը փոխել, եթե անհրաժեշտ հետազոտությունը չի արվել, չի նշվել։
Նշենք, որ Ա․ Վ․-ի բնածին առողջական խնդիրներն ախտորոշվել են դեռևս 2017թ․-ից․ «Երկկողմանի ականջների խեցիների թարախակալված խրոնիկ խուղակներ» ախտորոշմամբ նա 6 ամսով տարկետում է ստացել։
Կազմակերպության՝ ՀՀ ՊՆ հասցեագրված 2018 թ. հուլիսի 24-ին  գրությանն ի պատասխան՝ ՊՆ-ից վերահաստատել են, որ Ա. Վ.-ի վիճակը համապատասխանում է ՀՀ Կառավարության 404-Ն որոշման 70գ կետին, եւ զորակոչիկը ճանաչվել է պիտանի զինվորական ծառայությանը՝ սաահմանափակումով:
Այնուամենայնիվ զորակոչիկը համաձայն չի եղել 2018 թ. կայացված որոշմանը և չի մեկնել զինծառայության։ Նրա նկատմամբ զինծառայությունից խուսափելու հիմքով քրեական գործ է հարուցվել։
Հատկանշական է, որ Ա․ Վ․-ին զինծառայությանը պիտանի ճանաչելու համար հիմք եղած ՀՀ Կառավարության 404-Ն որոշման 70գ կետը Ա․ Վ․-ի ունեցած առողջական խնդիրներից էապես տարբերվող խնդիրների է վերաբերում՝ «Կտրիչների միջև մինչև 9մմ կամ ծամիչների միջև մինչև 2մմ ճեղքով կծվածքի անոմալիներ՝ 50 % և ավելի ծամելու արդյունավետության դեպքում»։ Ա․ Վ․-ի բժշկական փատաթղթերում այդ ախտորոշման մասին խոսք չկա։ Փաստորեն նրա ունեցած հիվանդությունը ընդհանրապես հաշվի չի առնվել այն դեպքում, որ այդ առողջական խնդիրները չեն վերացել և ինչպես վերևում ենք նշել, դրանք բնածին են եղել։
Հետագայում ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Սյուզաննա Սողոմոնյանի՝ պարզաբանում ստանալու պահանջին ՀՀ զինվորական կոմիսար Հ․ Մուրադյանը 2018թ․ սեպտեմբերի 28-ին պարզաբանել է, թե երկրորդ անգամ ականջից թարախային արտադրություն չի եղել, իսկ առաջին դեպքում՝ եղել է և նրա պնդմամբ՝ այդ դեպքում փորձաքննվում են 70գ կետով։  Իսկ առաջարկվող վիրահատական բուժումից հրաժարվելու դեպքում զինծառայությանը պիտանի է ճանաչվում։
Ա․ Վ․-ը ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի աջակցությամբ բողոքարկել է իր վերաբերյալ ԿԲՀ 2018թ․ հուլիսի որոշումը, որի արդյունքում բժշկական և դատաբժշկական փորձաքննություններ անցնելուց հետո 2019թ․ ամառային զորակոչի ընթացքում զինծառայությանը ժամանակավորապես ոչ պիտանի է ճանաչվել և 3 տարով տարկետում ստացել։

Due to the support of HCA Vanadzor, A.V. was recognized temporarily unfit for military service
Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Publications | News | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
Due to the support of HCA Vanadzor, A.V., who applied to the organization in July 2018, was recognized temporarily unfit for military service during the summer call-up of this year and got a 3-year deferral.
During 2018 summer call-up he was recognized fit for military service by the decision of Central Medical Commission dated 12.07.2018, while during the expertise of 2018 it was not possible to perform fistulography and instead of organizing the examination in a different medical institution, they diagnosed  “Parotid natural fistulas in remission” and recognized him fit for military service with limitation in compliance with point 70g of decision 404-N of the RA Government. It was not mentioned on what ground the diagnosis was changed in case the necessary examination had not been conducted.
It should be mentioned that A.V.’s congenital health problems were diagnosed back in 2017 and he got a 6-month deferral by “Bilateral purulent chronic fistulas of concha of auricle” diagnosis.
In response to the letter addressed to the RA Defense Ministry on July 24, 2018, the Defense Ministry reaffirmed that A.V.’s state corresponds to point 70g of decision 404-N of the RA Government and the conscript was recognized fit for military service with limitation.
Nevertheless, the conscript did not agree with the decision made in 2018 and did not leave for the service. A criminal case was initiated against him on the ground of evasion from military service.
It is noteworthy that point 70g of decision 404-N of the RA Government used as a ground to recognize A.V. fit for military service concerns problems that considerably differ from A.V.’s health problems, “Malocclusions of up to 9 mm gap between incisors  or up to 2 mm gap between molars with 50% or higher chewing efficiency”. There is no mention of this diagnosis in A.V.’s medical records. As a matter of fact, his disease was not taken into consideration while his health problems had not disappeared and as mentioned above, were congenital.
Later, on September 28, 2018, in response to HCA Vanadzor lawyer Syuzanna Soghomonyan’s claim for clarification, RA military commissioner H. Muradyan clarified that there was no purulent discharge from the ear for the second time, but there was purulent discharge for the first time. As he claimed, in that case, expertise is conducted under point 70g. And in case of refusing the offered surgical treatment, the conscript is recognized fit for military service.
With the support of HCA Vanadzor, A. V. appealed the decision made for his case by Central Medical Commission dated July, 2018. As a result, in 2019 summer call-up, having undergone medical and forensic medical expertise, A.V. was recognized temporarily unfit for military service and got a 3-year deferral.