Ցուցարարի բողոքի հիման վրա Վերաքննիչը բեկանեց Վարչական դատարանի վճիռը
Ազատ տեղաշարժվելու և բնակավայր ընտրելու իրավունք | Արտահայտվելու ազատության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Հավաքների և միավորման ազատության իրավունք | Նաիրա Բադալյան | Նորություններ | Ռազմավարական գործեր
Երեկ՝ 2018թ. սեպտեմբերի 12-ին, ՀՀ Վարչական վերաքննիչ դատարանը մասնակի բավարարեց ցուցարար Նաիրա Բադալյանի ու նրա ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի Երևանի ներկայացուցչության իրավաբան Տաթևիկ Սիրադեղյանի վերաքննիչ բողոքը:
Ցուցարարն ու նրա ներկայացուցիչը վերաքննիչ բողոք էին ներկայացրել ՀՀ Վարչական դատարանի՝ 2018թ. մայիսի 20-ի վճռի դեմ, որով դատարանը մերժել էր և՛ Ն. Բադալյանին պատասխանատվության ենթարկելու ոստիկանության հայցը, և՛ ցուցարարի հակընդդեմ հայցը՝ հավաքը ցրելու, իրեն ձերբակալելու, չներկայանալու, ֆիզիկական ուժ գործադրելու ոստիկանների գործողությունները ոչ իրավաչափ ճանաչելու մասին, որոնք հանգեցրել են իր` հավաքների ազատության, կարծիքի ազատ արտահայտման, անձնական ազատության և անձեռնմխելիության ու ազատ տեղաշարժի, խոշտանգումներից, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքից զերծ մնալու իրավունքների խախտմանը:
Վերաքննիչ վարչական դատարանը երեկ վճիռը մասնակի բեկանեց և ոչ իրավաչափ ճանաչեց կարծիքն ազատ արտահայտելու, հավաքների ազատության, ազատ տեղաշարժվելու, անձնական ազատության և անձեռնմխելիության Ն․ Բադալյանի իրավունքների խախտմանը հանգեցրած` ՀՀ ոստիկանության ծառայողների 2016 թ․ մարտի 24-ի գործողությունները:

The Court of Appeal overturned the decision of the Administrative Court on the basis of the complaint by the protester
September 13, 2018
| Right to Freedom of Expression | Activities | Legal Support | Legal Support | Rights | Right to Freedom of Assembly and Association | Naira Badalyan | News | Strategic Trials
Yesterday, on September 12, 2018, the RA Administrative Court of Appeal upheld in part the appeal by protester Naira Badalyan and her representative Tatevik Siradeghyan, lawyer at HCA Vanadzor’s representative office in Yerevan.
The protester and her representative submitted an appeal against the judgment rendered by the RA Administrative Court on May 20, 2018, through which the Court had rejected the claim of the Police on holding N. Badalyan liable, and the protester’s counter-claim on declaring unlawful the police officers’ actions of dispersing the assembly, arresting her, not introducing themselves and applying physical force, which led to violations of her right to freedom of assembly, the right to freedom of expression and opinion, the right to personal liberty and security, the right to freedom of movement and the right to freedom from torture, inhuman or degrading treatment.
Yesterday the Administrative Court of Appeal overturned the judgment in part and declared unlawful the actions of the RA Police officers of March 24, 2016, which led to violations of N. Badalyan’s right to freedom of expression and opinion, right to freedom of assembly, right to freedom of movement and her right to personal liberty and security.