Առողջապահության նախարարությունը տեղեկություն է տրամադրել 2018 և 2019 թթ․-ին տրամադրած անվճար ատամնաբուժական ծառայությունների և դեղերի մասին
July 31, 2019
Շաբաթներ առաջ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը սկսեց տեղեկատվական արշավ՝ պետության կողմից սոցիալապես անապահով և հատուկ խմբերին տրամադրվող անվճար կամ համավճարով ատամնաբուժական ծառայությունների և դեղերի վերաբերյալ։
2019 թ․ հունիսի 27-ի գրությամբ ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հետաքրքրվեցինք նաև, թե 2018-2019թթ․-ին որքան գումար է հատկացվել բժշկական հաստատություններին այդ ծառայությունները մատուցելու համար, որ խմբերի և քանի շահառու է օգտվել, ինչ ծառայութուններ են մատուցվել։
Նախարարությունը մեր ակնկալած ձևաչափով տեղեկատվություն չի կարողացել տալ, բայց Հանրապետության համար ընդհանուր և Լոռու մարզի համար, ըստ հաստատությունների, նշել է, թե քանի դեպքի համար որքան գումար է հատկացվել։
Այսպես՝ Առողջապահության նախարարության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Արտյոմ Սմբատյանը տեղեկացրել է, որ 2018 թ․-ին «Անվճար և արտոնյալ պայմաններով դեղեր» ծրագրի շրջանակում 811,177,210 ՀՀ դրամի 312,325 դեղ է տրամադրվել։
2019թ․ հունիսի 30-ի դրությամբ տրամադրվել է 403,064,014 ՀՀ դրամի 156,264 դեղ։
Մեկ այլ գրությամբ Ա․ Սմբատյանը տեղեկացրել է «Ստոմատոլոգիական բժշկական ծառայություններ» ծրագրի իրականացման ընթացքի մասին։ 2018թ․-ին գրանցված 33,120 դեպքում 307,345,205 ՀՀ դրամի 63,543 ծառայություն է մատուցվել։
2019թ․ հունիսի 30-ի դրությամբ 22,327 դեպքում 42,826 ծառայություն է մատուցվել, որը կազմել է 205,398,200 ՀՀ դրամ։
Նախարարությունը առանձին աղյուսակներով տեղեկատվություն է տրամադրել Լոռու մարզի յուրաքանչյուր հաստատությունում գրանցված դեպքերի և տրամադրված գումարի չափի մասին։ Դրանք ներկայացնում ենք ստորև

The Ministry of Health provided information pertaining to the dental services and drugs provided free of charge in 2018 and 2019
July 31, 2019
Weeks ago, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor started an informative campaign on dental services and drugs provided free of charge or with co-payment to socially insecure and special groups by the state.
In the note dated June 27, 2019, we also asked the RA Minister of Health what amount of money was allocated to medical institutions in 2018-2019 to provide the services mentioned, how many beneficiaries and from which groups made use of the services, what services were provided.
The Ministry did not manage to provide us with information in the format expected, however, they mentioned what amount of money was provided for each case for the Republic in general and for Lori marz in accordance with the institutions.
Thus, Artyom Smbatyan, Secretary General of the Ministry of Health, informed that in 2018, in the frame of “Free or privileged provision of medicines”, 312,325 drugs were provided costing AMD 811,177,210
As of June 30, 2019, 156,264 drugs were provided costing AMD 403,064,014.
In another note, A. Smbatyan informed about the process of implementation of “Dental medical services” project. For 33,120 cases recorded in 2018, 63,543 services costing AMD 307,345,205 were provided.
As of June 30, 2019, 42,826 services were provided for 22,327 cases and that amounted to AMD 205,398,200.
In a separate table, the Ministry gave information on cases recorded in each institution of Lori marz and the amount of money allocated.