Ամփոփ տեղեկանք 2018 թ. ձմեռային եւ 2019 թ. ամառային զորակոչերի ընթացքում իրավախորհրդատվության նպատակով ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ դիմած զորակոչիկների իրավունքների վիճակի և խնդիրների վերաբերյալ
August 5, 2019
Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հրապարակումներ | Պետական կառույցներ | Սեփական | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ներկայացնում է 2018 թ.-ի ձմեռային եւ 2019 թ.-ի ամառային զորակոչերի ընթացքում իրավախորհրդատվության նպատակով Կազմակերպություն դիմած զորակոչիկների իրավունքների վիճակի և խնդիրների վերաբերյալ ամփոփ տվյալները։
2018 թ.-ի ձմեռային եւ 2019 թ.-ի ամառային զորակոչերի ընթացքում ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ է դիմել  94 զորակոչիկ՝ համապատասխանաբար 32 և 62 հոգի։
2018 թ.-ի ձմեռային զորակոչի համեմատ 2019 թ. ամառային զորակոչին Կազմակերպություն դիմած զորակոչիկների թիվն աճել է  գրեթե կրկնակի անգամ:
Երկու զորակոչերին էլ զորակոչիկների գերակշիռ մասը (56%) դիմել է առողջական խնդիրներին առնչվող հարցերով։
Մոտ 9 %-ի խնդիրը կապված է եղել քաղաքացիության հետ, մասնավորապես միաժամանակ այլ երկրի քաղաքացի լինելու եւ  զինվորական ծառայություն անցնելու կամ զինվորական ծառայությունից ազատվելու հիմքերի հետ կապված:
Մոտ 10 %-ի խնդիրը կապված է եղել օրենքով սահմանված դեպքերում  տարկետման հիմքերի հետ։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ դիմած զորակոչիկների 7 %-ը խորհրդատվություն է ստացել «Սահմանված կարգի խախտմամբ զինծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքի դրույթների վերաբերյալ։
Մյուս զորակոչիկների խնդիրները կապված են եղել տարբեր ընթացակարգերի հետ:
Հիշեցնենք, որ նախորդ՝ 2017 թ․-ի ձմեռային և 2018 թ․-ի ամառային զորակոչերին Կազմակերպություն դիմած զորակոչիկների թիվը ևս կազմել է 94, համապատասխանաբար՝ 40 և 54 հոգի։
Զորակոչերի ընթացքում արձանագրված խնդիները և ըստ զորակոչերի՝ զորակոչիկների խնդիրներն ավելի մանրամասն ներկայացված են ԱՅՍՏԵՂ

Summary Information Paper On the problems and the state of the rights of conscripts who applied to HCA Vanadzor during winter 2018 and summer 2019 call-ups to get legal consultation
Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Publications | State Institutions | Own | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor presents summarized data on the problems  and state of the rights of conscripts who applied to the Organization in order to get legal consultation during winter 2018 and summer 2019 call-ups.
94 conscripts applied to HCA Vanadzor during winter 2018 and summer 2019 call-ups, 32 and 62 persons respectively.
As compared to winter 2018 call-up, the number of conscripts who applied to the Organization during summer 2019 call-up increased almost twice.
During the two call-ups, the majority of conscripts (56%) applied with matters pertaining to health problems.
Problems of around 9% related to matters of dual citizenship, in particular, simultaneously being a citizen of another country and doing the military service or grounds of being exempted from military service.
Around 10%’s problems related to the grounds of deferment in cases provided for by law.
7% of the conscripts that applied to HCA Vanadzor were provided with consultation on the provisions of the Law “On citizens that have not done the mandatory military service by violating the prescribed order”.
Other conscripts’ problems related to various procedures.
It should be noted that the number of the conscripts that applied to the Organization during winter 2017 and summer 2018 call-ups was also 94, 40 and 54 persons respectively.
More detailed information on problems recorded during the call-ups and problems of the conscripts in accordance with the call-ups is presented HERE